На жаль, ми не застраховані від болю і хвороб в будь-який період нашого життя. У тому числі і під час вагітності. Але якщо в інший період життя ми, не замислюючись, ковтаємо різні лікарські препарати, то в цей час жінка дуже вибірково і скрупульозно підходить до вибору лікарських препаратів. І це зрозуміло, адже в цей період можна приймати далеко не всі ліки. Багато препаратів можуть негативно впливати на дитину і її розвиток, а деякі - абсолютно протипоказані при вагітності. У тому числі і знеболюючі препарати. Які ж знеболюючі можна приймати під час вагітності без шкоди для майбутнього малюка?
Проаналізуємо діючі речовини найпоширеніших знеболюючих та їх вплив на розвиток плоду.
Парацетамол під час вагітностіІ почнемо ми наш аналіз з парацетамолу. Тому що на сьогоднішній день парацетамол відноситься до одного з найпоширеніших знеболюючих лікарських засобів, які призначаються вагітним. Саме цим лікам віддають свою перевагу багато медиків, які безпосередньо спостерігають і консультують вагітних. А все тому, що препарат парацетамол, хоча і проникає через плаценту, на відміну від інших знеболюючих, не становить серйозної загрози для дитини. І про це свідчать проведені дослідження.
Проте англійські медики в ході експериментів встановили, що частим вживанням і цього знеболювального під час вагітності, особливо в другій її половині, можна підвищити ризик розвитку у новонародженого алергії, астми, хрипів та інших порушень. Проте, саме цей препарат на сьогодні є самим відносно безпечним.
Звичайно, захоплюватися і цим знеболюючим не варто. Адже коли йдеться про відносну безпеку препарату - маються на увазі його невеликі терапевтичні дози. Для вагітних жінок вони не повинні перевищувати допустиму терапевтичну дозу для дорослої людини, яка становить від 500 до 1000 мкг 3 рази на день.
Звичайно, це безпечне дозування - відносне. Точний обсяг препарату, допустимий для конкретної вагітної жінки, звичайно ж, повинен призначати лікар в індивідуальному порядку. Парацетамол може бути призначений під час вагітності і як болезаспокійливий (при болях середньої інтенсивності), і як ефективний жарознижуючий засіб.
Однак необхідно пам'ятати, що у великих дозах парацетамол негативно впливає і на печінку, і на нирки. Тому необхідно зважити всі «за» і «проти», призначаючи це знеболюючий засіб.
Анальгін під час вагітностіІнший препарат, який, хоча і вкрай рідко, але все ж призначають при вагітності - це анальгін. Однак його вплив на дитину набагато гірший, ніж парацетамолу. При тривалому прийомі вагітною жінкою цього знеболювального у дитини може виникнути порушення роботи і формування серцево-судинної системи. Та й для самої майбутньої мами прийом анальгіну вкрай небажаний. Тим більше, якщо вона страждає захворюваннями серцево-судинної системи, печінки або нирок.
Можливо, ви здивуєтеся, але медики стверджують, що навіть разовий прийом цього знеболювального здатний негативно вплинути на кровотворну систему людини і навіть призвести до анафілактичного шоку .
Особливу ж небезпеку анальгін представляє в перший триместр вагітності, а також в останні 6 тижнів виношування дитини. Так що якщо вам призначають анальгін - гарненько подумайте, перш ніж його приймати. Від яких ще лікарських препаратів потрібно відмовитися вагітним?
Нурофен під час вагітностіВагітним жінкам варто відмовитися і від прийому такого препарату, як нурофен. Він хоча й ефективно усуває всі больові відчуття, але його прийом під час вагітності, особливо в третьому триместрі - небажаний, адже цей препарат, як не дивно, впливає на навколоплідну рідину - буквально зменшує її кількість. Так що відповідь на питання про те, чи можна його приймати вагітним - очевидний.
Але якщо ж больові відчуття стають просто нестерпними, а лікар призначає це знеболююче - чітко дотримуйтесь інструкції.
Спазмолітики під час вагітностіЯкщо болі носять спазмолітичний характер - їх можна усунути за допомогою спазмолітиків. Серед них на сьогоднішній день найбільш популярні но-шпа і ріабал. Ці лікарські препарати володіють достатньою спазмолітичною дією, і тому досить ефективно допомагають позбутися больових відчуттів. І, що важливо, їх можна приймати під час виношування дитини. Деякі лікарі навіть радять вагітним жінкам застосовувати но-шпу для ослаблення тонусу матки.
Єдиний істотний недолік цього препарату - це те, що він не завжди допомагає досягти необхідного знеболюючого ефекту.
|