Чи варто вагітній жінці їсти гриби чи ні, вона повинна вирішити для себе сама. Багато хто їх взагалі не переносять, адже гриби досить важкі для шлунка і вони мають специфічний смак. Але як бути, якщо вагітна жінка дуже любить цей продукт?
Користь грибівГриби можна назвати лісовим м'ясом, так як в їх складі дуже багато білка. Крім того, в них є лецитин, який вкрай необхідний для всіх клітин людського організму, а ще - вітаміни А, С, D, Р і Е, цинк, фосфор, калій, кальцій, магній, йод, залізо, мідь, марганець. За даними багатьох досліджень, деякі гриби за вмістом у них вітамінів групи В, не поступаються зерновим культурам.
Також в них містяться речовини, які стимулюють виділення шлункового соку. А ось вуглеводів в грибах зовсім небагато. Завдяки цьому вони мають невелику калорійність, але, при цьому, з'ївши навіть кілька штук, відразу ж виникає відчуття ситості. Тому вони чудово підійдуть жінкам, які, бажаючи зберегти свою фігуру під час вагітності, змушені дотримуватися нестрогої дієти. Більш того, жінкам - вегетаріанкам ними можна заміняти багато м'ясних продуктів. Проте вагітним жінкам, вживаючи гриби, не слід забувати про те, що вони так чи інакше є алергеном і можуть погано засвоюватися при токсикозі.
Правильний вибір грибівВагітним жінкам можна їсти варені і тушковані гриби, а от смажені не рекомендується. Також вагітним не можна їсти мариновані, консервовані та солоні гриби. У всіх цих видах практично відсутні корисні речовини, а багато з них навіть небезпечні для здоров'я майбутньої мами, оскільки оцтовий розчин, що входить до їх складу, може стати причиною болю в шлунку і печії, а велика кількість солі - спровокувати у жінки, що чекає малюка, набряки.
При приготуванні грибів їх теплову обробку потрібно проводити не менше години. Це допоможе знищити отруйні речовини, які можуть міститися в продукті.
Збирати гриби слід тільки на екологічно чистих територіях. Гриби, як губка, здатні вбирати в себе солі різних важких металів, свинець, іншу промислову хімію та автомобільні вихлопні гази. А в жаркий літній час отрута може накопичуватися навіть у їстівних плодах. Але зате, збираючи гриби самостійно, вагітна жінка може відпочити на природі, розслабитися і подихати свіжим повітрям. До того ж легкі фізичні навантаження підуть їй виключно на користь.
А тим, хто все-таки не бажає ризикувати своїм здоров'ям і здоров'ям майбутнього малюка, можна придбати гриби в супермаркеті або спеціалізованому магазині. Сьогодні у продажу можна знайти гливи, печериці, опеньки, маслюки - це неотруйні, нешкідливі гриби, вирощені в спеціальних теплицях. При покупці всі до єдиного гриби слід ретельно перевірити. Якщо ви побачите м'які, зморщені, з цвіллю гриби, то без жалю можете їх сміливо викидати.
|