Небо  християнський український сайт для батьків і дітей

Неділя, 24.11.2024, 20:19

Мобільна версія сайту Небо

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

 
 

Головна » Статті » Для дітей і про дітей » Дошкільнята

Чому діти не їдять?
Насамперед, потрібно засвоїти критерії, за якими проводиться оцінка достатності харчування. Для дитини - це відповідність віковим нормативам наростання маси, довжини тіла та нервово-психічного розвитку. І зростання, і вага не змінюються рівномірно протягом життя - є періоди так званого "округлення" і "витягування", тобто, в одному віці більше набирають масу, в іншому - зростання. Але середні цифри залишаються незмінними. Тому, якщо вага і зріст дитини відповідають віку, у неї є відповідні рухові і психічні вміння, дитина весела, активна, у неї переважають позитивні емоції - значить, вона здорова.

А здорова дитина ніколи не дасть собі померти з голоду.

Ознаками здоров'я відносно їжі є:

  • Наявність апетиту (тобто, наявність у дитини відчуття голоду і відчуття насичення).
  • Нерозбірливість у їжі (малюк не "перебирає" їжу - то їм, а це не їм, а їсть те, що йому дають).
  • Відсутність харчових пристрастей (немає прихильності до якогось одного виду їжі, наприклад, солоного, чи солодкого, або незвичайного - крейда, глина, пісок і т.д.).

Які кроки потрібно зробити батькам, якщо їм здається, що дитина мало їсть?

  • Дізнатися вагу і зріст дитини і оцінити, чи відповідає він нормальним показникам. Якщо не відповідає - то потрібно йти до лікаря. Якщо вага і зріст нормальні, а малюк життєрадісний і активний, то діяти далі.
  • Відрегулювати режим годувань. Малюків старших року потрібно намагатися годувати у встановлені години, щоб система травлення "допомагала" з'явитися почуттю голоду і була готова до якісного переварюванню і засвоєнню їжі.
  • Не робити з їжі культу - якщо дитина погано їла, не показувати йому, що у мами серце розривається від горя. Та й, власне, яка в цьому трагедія? Адже і мама не їсть, як автомат - завжди і все до останньої крапельки. Людина - не машина, яку можна кожен раз заправляти "під зав'язку".
  • Не влаштовувати ніяких "перекусів", навіть якщо дитина практично не нічого не з'їла під час годування. До наступного прийому їжі можна пропонувати малюкові тільки чисту воду для пиття чи несолодкі свіжі фрукти. Так у нього швидше з'явиться відчуття голоду.

Чому дитина може відмовлятися від їжі (як незнайомої, так і знайомої)?

Чому діти не їдять?
    Ось найпоширеніші причини:

    • Дитині запропонували їжу, коли вона ще не зголодніла. У цьому випадку вона не стане їсти, незалежно від вигляду і смаку їжі. Це біологічна доцільність: немає голоду - їжа не потрібна.
    • Стали годувати, а у малюка поганий настрій: чи не виспався, щось турбує, не з того боку сіла мама, не такий фартушок пов'язала і т.д. Для дитини має значення кожна дрібниця - адже для неї все нове приховує небезпеку.
    • Одного разу вже була спроба запропонувати цю їжу, але вона викликала неприємні або хворобливі відчуття: була дуже гарячою, чи холодною, або дуже густою, або годували занадто швидко і малюк не встигав ковтати, а може бути, після перших ковтків з'явилися спазми кишечника - таке буває при непереносимості продукту. Але сказати - то дитина не може. У неї один спосіб захисту - крик, плач, рухова "буря" або "тиха війна" - не відкривати рот, не піддаватися ні на які вмовляння дорослих. Ну, тільки, якщо вони вже дуже намагатимуться...
    • Відмова від їжі як прояв невротичного стану дитини. Таке буває у дітей, народжених від проблемної вагітності, ускладнених пологів, при порушенні емоційного контакту між матір'ю і дитиною, якщо мати відчуває хронічний стрес. Такі випадки потрібно обговорювати разом з лікарем- неврологом.

    Всі інші причини - цілком переборні своїми силами. Головне, що повинні засвоїти батьки - ні за яких обставин не годувати дитину насильно. Немає більшої муки, ніж насильницьке щоденне годування. Причому мука спільна - і для мами, і для дитини. Тільки мама вже доросла і психіка у неї більш стійка, а дитина обов'язково зламається.

    Які найпоширеніші помилки батьків, діти яких погано їдять?

    1. "Кусочнічання" між годуваннями - постійно що-небудь пхають дитині в рот. Їде в колясці - в руці сухарик, гуляє з дітьми - жує цукерку, прийшов додому - дали попити сік, поки переодягали - бабуся всунула печиво. Яка ж може бути їжа за столом?

    2. Примус до їжі, коли дитина емоційно не готова: зайнята грою, або щойно плакала, або налякана приходом сторонньої людини і т.д.

    3. За столом йому пропонують широкий вибір: не хочеш це - з'їж то, або ось це, або ще ось це. У такій ситуації малюк може почати вередувати просто тому, що йому "навісили" непосильну для нього проблему вибору.

    4. Їжа не викликає у малюка ніяких позитивних емоцій - просто якась купка на тарілці. З дітьми такий номер може не пройти.

    5. Самі батьки або інші члени сім'ї "накручені", навколо шумно, всі метушаться. У такій "балаганній" обстановці важко зосередитися на їжі. Дитина, швидше за все, "підзарядиться" від оточуючих і задасть такий "концерт" - відчиніть двері!

    Ось кілька порад, як впоратися з "поганим апетитом" у хороших дітей:

    • Якщо дитина відмовляється від їжі відразу ж, як тільки її посадили за стіл - дати їй можливість 20-30 хвилин ще погуляти і потім запропонувати їжу повторно. Якщо вона знову відмовляється - спокійно висадити дитину з-за столу і прибрати їжу.
    • Не пропонувати малюкові ніякої їжі до наступного за часом годування (крім несолодких фруктів і чистої питної води).
    • Завжди враховувати емоційний стан дитини перед їдою. Якщо вона схвильована, спочатку потрібно заспокоїти малюка. Найкраще в цьому випадку підійде спільна підготовка до прийому їжі - переключити увагу дитини на щось цікаве: перемішати в каструлі, кинути в суп зелень, знайти серветки і т.д.
    • Урізноманітнити меню дитини з урахуванням її переваг за принципом взаємозамінності продуктів: якщо не їсть каші - збільшити в раціоні кількість хліба, розчинного печива, запропонувати мюслі, макарони, "сховати" крупу в овочевому, м'ясному блюді або в десерті (наприклад, мус з вівсяними пластівцями). Відмовляється від овочів - дати більше фруктів, особливо з великим вмістом клітковини. Не хоче пити молоко - замінити його кефіром, сиром, твердим сиром.
    • Не накладати в тарілку велику кількість їжі - малюків лякає обсяг. Нехай буде маленька тарілочка, маленька ложечка, маленька чашечка. Адже можна в них їжу потроху підкладати.
    • Якщо дитина ну ніяк не хоче їсти суп, не наполягати. Краще відразу починати з другої страви. Якщо до неї додати соус, а сама страва буде не дуже ситною - то і суп не потрібен.
    • Запропонувати перед їжею зовсім небагато (не більше ніж 10 - 15 г) продуктів, що збуджують апетит: солоний огірочок, квашену капусту, мочене яблучко, слабосолений оселедець, ікру.
    • Дотримуватися естетики в приготуванні страв - їжа для дітей повинна бути обов'язково красивою.
    • Включити свою фантазію, щоб зацікавити дитину. Згадайте фільм "Джентльмени удачі" - там діти в дитячому садку з'їли всю кашу до останньої крапельки після того, як їм оголосили, що вони космонавти і повинні добре підкріпитися перед космічним польотом.
    • Пам'ятати про те , що хороше фізичне навантаження , прогулянки на своїх ногах, а не в колясці, не менше 2-3 годин на день на вулиці - кращий стимулятор апетиту.

    А взагалі малюка, який "фокуснічати" з їжею, краще годувати разом з усіма за загальним столом. При цьому не потрібно звертати на нього уваги - хай їсть тоді , коли належить і те , що йому дають. Не захотів - висадити за столу і нехай погуляє , поки сам не попросить. Але не "шматочок в ручку", а знову за стіл - і по повній програмі. Якщо батьки будуть відчувати, що вони чинять правильно і вести себе впевнено, то в результаті їм все-таки вдасться привчити дитину до правильної поведінки за столом.
    Категорія: Дошкільнята | Додав: Vik (22.12.2013)
    Переглядів: 2464 | Теги: харчування, зріст, що робити, причини, вага, чому, їжа, апетит, поради, дитина погано їсть | Рейтинг: 0.0/0

    Схожі статті:
    Всього коментарів: 0
    Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
    [ Реєстрація | Вхід ]

    Форма входу

    Пошук

    Меню сайту

    Випадкова цитата

    Посилання на авторитет не є аргументом.
    Бенедикт Спіноза

    Наше опитування

    Ви віддаєте перевагу - жити в селі чи в місті?
    Всього відповідей: 267

    Друзі сайту

    Молитва - могутній засіб спасіння! Вивчення іспанської мови онлайн - українською
    Сайт про Мексику
    Travel Ukraine В 1 клас - навчальні матеріали для початкової школи

    Наша кнопка

    Небо - український християнський сайт

    Статистика