Ревнощі не найприємніше відчуття, кожен, хто його хоча б раз у своєму житті відчував, знає це. При цьому ревнощі засуджуються в суспільстві і несуть в собі деякий відтінок небезпеки. Тобто, від людини, яка ревнує, очікуються агресивні вчинки, як на адресу суперника, так і на адресу "предмета" ревнощів. Тому коли ми говоримо про дитячі ревнощі, то це часто супроводжується нашим занепокоєнням про безпеку членів своєї сім'ї.
Що ж таке дитячі ревнощіРевнощі можна описати так - це страх втрати уваги і любові важливої для тебе людини. Тобто якщо ми розглядаємо дитячі ревнощі, то це страх (або неспокій) втратити увагу і любов матері. Як наслідок, захисні механізми дитини змушують її захищати свої відносини з матір'ю: "мама моя", "я тобі не дам маму", "мама мене більше любить" - всі ці твердження допомагають дитині впоратися зі своєю невпевненістю і страхом втратити увагу і любов матері. Треба сказати, що схожа поведінка проявляється і в дружбі, і в стосунках братів і сестер. Тобто страх втрати стосунків може виявлятися не тільки у відносинах з мамою, але і з іншими важливими персонами дитячого життя. Однак коріння тривоги будуть рости саме з відносин з мамою.
Звідки беруться ревнощіРевнощі дуже сильно пов'язані з тривогою. Якщо мама дає дитині достатньо уваги і любові і при цьому дозволяє їй бути самостійною відповідно до віку, то дитина відчуває прихильність до мами, але й водночас сили і здатність для самостійного вирішення багатьох життєвих завдань. Однак далеко не завжди мама може дати дитині необхідну кількість уваги і тепла. Це може бути пов'язано з ранньою появою другої дитини (або вже наявністю такої), може бути пов'язано з особистими особливостями жінки, при яких вона сама живе у відчутті дефіциту любові і тому не може належною мірою дати відчуття любові дитині. У таких випадках ревнощі дитини будуть звучати приблизно так "мені самому мами мало, я не можу ділитися ні з ким!".
Дещо інший аспект ревнощів ми спостерігатимемо, якщо мама дуже сильно занурена в турботи про малюка і не дозволяє дитині відчувати необхідну за віком самостійність. Тобто, коли дорослий вирішує за дитину всі її вікові завдання - дитина відчуває себе безпорадною і повністю залежною від дорослого: "я не виживу без мами!" - будуть звучати ревнощі дитини. У такому випадку, поява, наприклад, когось молодшого в сім'ї, з одного боку дасть дитині поле для самостійності, а з іншого залишить дитину один на один з її безпорадністю перед рішенням життєвих завдань.
Як допомогти дитині впоратися з ревнощамиОчевидно , що маленькому ревнивцеві може допомогти вашу увагу і любов. Для цього можна виділити час , коли мама з дитиною проводять час удвох. Це може бути прогулянка або читання книг , можна знайти щось своє, що вам разом з дитиною хочеться робити. Якщо ви в цьому контакті будете активно підтримувати самостійність дитини, то їй буде простіше справлятися зі своїми труднощами без вас, тому що вона перенесе відчуття батьківської підтримки і на інші ситуації, в яких вас не буде поруч.
Навіщо потрібні ревнощіБагато батьків намагаються зробити все, щоб уникнути ревнощів дитини. Однак, нам важливо розуміти, що ревнощі, як і будь-яке інше почуття, наприклад, злість, важливо пережити дитині і впоратися з цим. Адже в майбутньому дитині доведеться жити без мами. Тому майбутньому дорослому важливо розуміти, що якщо мама любить когось ще, наприклад, тата чи братика, то це не означає, що вона перестає любити її саму. Тільки в такому випадку малюк зможе побудувати відносини в своїй сім'ї на принципі довіри до партнера.
|