Дитина - дошкільник, що плаче, частенько викликає не жалість, а роздратування. Або бажання зробити що-небудь, щоб вона негайно заспокоїлася. А як правильно реагувати на дитячий плач?
Плач дитини - це її природна реакція на біль, гнів, незадоволені потреби, і не тільки фізіологічні. Сльози допомагають малюкові знімати стрес, тому дозвольте вашій дитині виплеснути свої емоції. Адже за фазою нервового збудження незмінно слідує розслаблення.
Як поводитися, коли дитина плаче?
Зрозуміло, коли причина дитячих сліз очевидна, її варто усунути. Підняти із землі, якщо малюк впав і вдарився, поговорити зі старшою дитиною, щоб вона не ображав маленьку. А от коли причина лежить в області психології, варто застосувати деякі прийоми.
Насамперед - вислухайте малюка і поспівчувають йому. У такий момент він найбільше потребує почуття захищеності. Малюка візьміть на руки, старшу дитину просто обійміть, погладьте або поцілуйте.
Висловіть вголос дитячу емоцію. Малюки тільки-тільки починають пізнавати і навколишній світ, і самих себе. Важливо навчити дитину ідентифікувати свої почуття. Скажіть йому приблизно таке: «Тобі зараз сумно (ти розсерджений, ображений). Напевно, тобі потрібно поплакати».
Вам здається, що причина дитячого плачу - просто дрібниця? Наприклад, дитина зламала олівець або впустила іграшку. Швидше за все, причина лежить в чомусь іншому. Можливо, малюк довго накопичував у собі негатив, стримувався, а ось тепер, коли емоцій скупчилося багато, просто виплеснув їх назовні. У такому випадку дайте йому вдосталь виплакатися - це піде тільки на користь.
Чи поступатися дитячим вимогам з плачем? Ваш син вимагає, щоб ви купили ще одну шоколадку або іграшку, а коли ви відмовляєтеся, починає плакати? Зрозумійте: швидше за все, мова йде не про маніпуляції, а про природну реакцію на обмеження. Дитина поки не може зрозуміти, що мати все і відразу неможливо. Найбільш правильним в даному випадку буде не йти у дитини на поводу. Нехай вона трохи поплаче і повередує, зате засвоїть важливі уроки! До речі, якщо ви тут же почнете задовольняти всі її непомірні вимоги, тоді ви вже точно виховаєте з дитини маніпулятора, адже вона зрозуміє, що може керувати вами за допомогою сліз.
Дозволяйте собі плакати! І не тільки тому, що це корисний і безпечний вихід емоцій. Даючи волю своїм почуттям, ви показуєте своєму малюкові, що плакати, коли боляче і прикро - це нормально. Що сльози не є чимось соромливим, не говорять про слабкість або ненормальність. Цей урок допоможе вашій дитині уникнути маси проблем у майбутньому.