В основному судоми в ногах починають турбувати представниць слабкої статі в перші тижні вагітності. Неприємні скорочення литкових м'язів найчастіше виникають вночі. Майбутню маму вони лякають. Але переживати не варто! Це абсолютно нормальне явище при вагітності, яке можна швидко усунути.
Чому з'являються судоми в ногах при вагітностіПричин виникнення судом у вагітних жінок дуже багато. Найчастіша з них - це брак таких мікроелементів як калій, магній, кальцій. У свою чергу, даних елементів може бракувати в організмі майбутньої мами через: - вкрай сильний токсикоз - оскільки жіночий організм з блювотними масами втрачає неймовірну безліч мікроелементів (найчастіше таке трапляється тільки на дуже ранніх термінах вагітності);
- неправильно збалансованого харчування - відмова від свіжих фруктів, ягід, сухофруктів та інших корисних продуктів заради борошняних, жирних страв і фаст-фуду не проходить дарма, і організм вагітної жінки, недоодержуючи мікроелементи, може відповісти на це судомами;
- різкого збільшення потреб дитини, що стрімко розвивається - особливо часто стрибок у споживанні мікроелементів з організму матері відбувається в середині вагітності;
- безконтрольного і самостійного використання специфічних сечогінних препаратів - не всі сечогінні засоби можна вживати під час виношування дитини, оскільки вони можуть "вимивати" корисні мікроелементи.
Жінку можуть турбувати судоми в ногах і при різкому зниженні в крові кількості гемоглобіну або ж при вираженій анемії. Зміни рівня цукру в крові і варикозне розширення вен також є причинами появи судом.
Бувають судоми і через вживання у великих обсягах напоїв, які містять багато кофеїну, оскільки він провокує зневоднення м'язів. Кофеїн може викликати і зайве їх перенапруження, що також згодом призводить до розвитку неприємних і болісних судом.
Існує в медицині поняття синдром здавлювання нижньої порожнистої вени. Цей синдром є причиною появи судом в ногах при вагітності. Характеризується він збільшенням матки, яка натискає на нижню порожнисту вену, що провокує порушення в венозному відтоку в нижніх кінцівках. Вагітну такий синдром зазвичай починає турбувати в 3 триместрі, коли жінка перебуває в положенні лежачи на боці (найчастіше правому) або на спині.
Причиною появи невеликих за тривалістю, але дуже неприємних судом можуть бути і різні захворювання та / або їх ускладнення при вагітності. При курінні під час виношування дитини розвивається киснева хронічна недостатність. Це негативно позначається на стані м'язів, що також є сприятливим для розвитку судом.
Лікування судом при вагітностіЯк тільки виникла судома в ногах, потрібно її усунути. Легко і швидко можна позбутися її, якщо розтягнути м'язи, в яких з'явився спазм. При цьому необхідно глибоко дихати і розслабитися. Найбільш часто при вагітності судоми вражають литкові м'язи. Ця частина тіла потягнеться, коли ви будете тягти пальці ваших ніг на себе. Постійно в такому положенні знаходитися не потрібно: кілька хвилин потягніть, розслабте м'яз і повторіть рух ще раз з трохи більшим зусиллям.
Щоб не спровокувати розвиток нової судоми в ногах, помасажуйте м'язи, розігріваючи їх, рухаючись від периферії до центру. Якщо спазм був не сильний, можна походити по кімнаті, а потім полежати з піднятими ногами: це чудово активізує кровообіг.
Також під час вагітності можна надати таку допомогу при судомах: - розтерти скутий м'яз, трохи пощипати або почухати його;
- взятися за великі пальці ніг, з силою потягнути їх на себе;
- помасажувати ногу , випрямляючи і стискаючи всі пальці ніг;
- поставити на м'яз гірчичник і підставити його під гарячий місцевий душ.
Після першої появи судом у ногах вагітна жінка повинна розповісти про це гінекологу. При необхідності лікар попросить пройти додаткові лабораторні дослідження, щоб виключити таку причину судом, як різні захворювання та / або їх ускладнення.
Профілактика судом при вагітностіЩоб судоми більше не "поверталися", вагітним слід приділити увагу взуттю, яку вони щодня носять. Воно повинна бути дійсно зручним, не стискати ногу і з стійким каблуком (3-5 см). Ви змушені по роботі або за іншими обставинами протягом дня довго стояти? Обов'язково періодично робіть нескладні вправи, які будуть нормалізувати кровообіг в литках. Виконувати їх можна, не знімаючи взуття. Зробіть, наприклад перекочування стопи (переносите вагу тіла по черзі з п'яти на носочок), а можна просто парочку раз піднятися на носки, а потім повільно опустити стопу на підлогу.
Дуже корисний у профілактиці судом масаж. Ходити на салонні процедури при цьому зовсім необов'язково. Є спеціальні масажні килимки з гуми, м'ячики і інші пристосування, що поліпшують кровообіг і активізують рефлексогенні точки на стопах. Щоб судоми більше не турбували, вагітній необхідно рази 3 на добу хвилин 10 ходити по масажному килимку або катати ступнями м'ячик.
Тим, у кого судоми з'явилися на тлі варикозного розширення вен, слід в обов'язковому порядку носити спеціальні колготки (противарикозні) або панчохи. Вони дійсно допоможуть впоратися з даною проблемою, але дуже важливо при цьому правильно підібрати їх розмір, ступінь компресії. Допомогти в цьому вам зможе лікар, ґрунтуючись на стані вашої венозної системи.
Також відмінна профілактика судом при вагітності - відпочинок з піднятими ногами. Таким чином, ви допомагаєте крові вільно циркулювати від стоп до верху тіла. Якщо є можливість, то одночасно слід виконувати легкий масаж (несильно погладжуйте ноги від ступень до стегна, можна зробити кілька пощипувати і здавлюють рухів).
Активізують кровообіг в нижній частині тіла при вагітності, тобто є хорошою профілактикою появи судом, ванночки для ніг. Щоб м'язи ніг ще й "живилися" під час їх проведення, робіть їх з водою кімнатної температури і додавайте морську сіль (досить розчинити в 5 л води 20 г солі). При судомах найкраще робити такі ванночки ввечері перед сном.
Допоможе не допустити появу повторних судом в ногах прийом спеціальних препаратів, що містять всі необхідні для вагітної вітаміни, мікроелементи в дозуванні, яке б задовольняла потреби мами і її майбутнього малюка.
|