Сир - прекрасний кисломолочний продукт, про користь якого ми начулися з самого дитинства. Але чи знаєте ви, що він є одним з найдавніших кисломолочних продуктів. Його з успіхом готували ще в Стародавньому Римі. А виготовляють його із звичайного квасного молока. І хоча рецепт приготування цієї чудесної кисломолочної страви дуже простий, це не зменшує його незаперечних переваг і величезної користі для нашого організму.
Чим же так корисний сир і чи може він принести шкоду нашому організму? Спробуємо розібратися.
Склад сируОтже, щоб зрозуміти вплив сиру на наш організм, подивимося на хімічний склад цього продукту.
А міститься в сирі насамперед: - білок (близько 16,7 г/100 г),
- жири (близько 9 г/100 г),
- вуглеводи (близько 2 г/100 г).
Мінеральні речовини, такі як: - фосфор (220 мг/100 г),
- натрій (41 мг/100 г),
- калій (112 мг/100 г),
- кальцій (164 мг/100 г),
- магній (3 мг/100 г),
- залізо (близько 0,4 мг/100 г).
Крім того, в ньому містяться ферменти, лактоза (молочний цукор) і вітаміни. Між іншим, вітамінів в цей кисломолочний продукт виявлено цілих 12, в тому числі: вітамін A (80 мкг/100 г), вітамін P (близько 3,2 мг/100 г), вітамін C (близько 0,5 мг/100 г), вітамін B1 (близько 0,04 мг/100 г), вітамін В2 (близько 0,3 г/100 г). А калорійність 100 г сиру складає 155,3 ккал.
Як бачимо, сир багатий білком, вітамінами і мікроелементами, особливо кальцієм , що, безсумнівно, говорить про його користь. При цьому кількість вуглеводів і жирів у ньому не так висока. Звичайно, мова йде про нежирний сир, в якому частка жиру не перевищує 1 %. Відповідно, чим жирніше сир - тим більше молочного жиру в ньому міститься.
Корисні властивості сируКористь цього кисломолочного продукту обумовлюється його корисним складом. Всі корисні складові, що містяться в сирі - вітаміни, мінеральні речовини та амінокислоти поєднуються в ньому таким дивним чином, що роблять цей кисломолочний продукт незвичайно корисним для людей будь-якого віку.
Так, казеїн - молочний білок, що міститься в сирі, володіє високою поживною цінністю і за своїм складом цілком може замінити тваринні білки. При цьому він не містить пурин, і порівняно з м'ясними білками казеїн, що міститься в сирі засвоюється організмом набагато легше.
Молочнокислі бактерії, які входять до складу сиру, поліпшують діяльність всього шлунково-кишкового тракту. Саме завдяки цій властивості сир дуже корисний людям, які страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Проте вживати сир їм краще в переробленому вигляді і не дуже жирний. Крім того, завдяки своєму складу і легкій засвоюваності корисних речовин, сир корисний людям, що страждають захворюваннями й інших внутрішніх органів: серцево-судинної системи, нирок, легенів. А амінокислоти, які входять до складу сиру, просто необхідні для нормалізації обміну жирів і білків, і, до того ж, сприяють лікуванню і профілактиці захворювань печінки.
Мінеральні речовини, і перш за все, кальцій, фосфор і магній, які входять до складу сиру, допомагають у дитячому віці правильному формуванню, а в дорослому - зміцненню зубів і кісткової тканини.
Корисний і холін, що входить до складу сиру - він покращує роботу нашої нервової системи. Крім нормалізації роботи всієї нервової системи, цей кисломолочний продукт сприяє утворенню гемоглобіну в крові.
Чимало можна говорити і про користь вітамінів, що входять до складу сиру, які покращують зір, підвищують імунітет, а вітаміни групи В ще й захищають судини від атеросклерозу.
Але зверніть увагу, що тим більше корисний сир, чим менше він жирний.
Взагалі, багатий білком знежирений сир - прекрасний продукт і для літніх людей, і для маленьких діток, і для вагітних жінок. Також його можна сміливо порадити людям, що бажають позбутися від жиру без втрати м'язової маси. Не дивно, що він входить до складу самих різних дієт для схуднення. Прекрасним засобом контролю ваги і профілактики захворювань є і так звані "розвантажувальні дні", коли протягом дня людина їсть тільки сир.
До речі, цей продукт використовують не тільки в харчовій промисловості, але навіть у косметології - для виготовлення на його основі всіляких масок, кремів і мазей для шкіри. Як обличчя, так і тіла. А теплим сиром навіть лікують опіки! Здавалося б, суцільна користь!
Можлива шкідливість сируВи здивуєтеся, але навіть такий чудовий і корисний продукт, як сир, може завдати шкоди організму. Це може відбутися в тому випадку, якщо його неправильно приготували або зберігали.
Справа в тому, що сьогодні, на жаль, на полицях продуктових магазинів все частіше і частіше можна зустріти так званий сирний продукт. Будьте обережні: це не сир в нашому розумінні. Це саме сирний продукт, який не несе в собі вищеописаної користі.
Крім того, небезпечний продукт, під час приготування якого не дотримувалися правил, зокрема це стосується термічної обробки. Справа в тому, що в сирі, як ні в якому іншому кисломолочному продукті, може активно розвиватися кишкова паличка. Саме тому небезпечно купувати сир домашнього приготування, про технології виробництва якого ви можете тільки здогадуватися. Це стосується і умов зберігання сиру. Як продукт швидкопсувний, сир повинен зберігатися в прохолодному місці, в ідеалі - в холодильнику, причому, всього кілька діб. Так що якщо ви бачите на етикетці термін зберігання, що перевищує кілька тижнів - навіть не сумнівайтеся, перед вами - ненатуральний продукт. І, швидше за все, він принесе не користь вашому організму, а може нашкодити йому. Як втім, і надмірне вживання цього продукту. Не захоплюйтеся! Навіть найкращий продукт при його надмірному вживанні може нашкодити. Так що обмежте споживання сиру 200 г на добу і будьте здорові!
|