Небо  християнський український сайт для батьків і дітей

Понеділок, 23.12.2024, 14:12

Мобільна версія сайту Небо

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

 
 

Головна » Статті » Здоров'я

Гіперплазія нирки

Гіперплазія нирки (причини, симптоми, діагностика, лікування, профілактика)

Гіперплазія нирки
Морфологічний медичний термін «гіперплазія нирки» означає збільшення однієї або обох нирок внаслідок розростання тканин. Збільшення чисельності клітинних структур при цьому не має злоякісного характеру: всі, що розрослися тканини володіють правильною будовою і функцією. Чому відбувається гіперплазія? Чи можна і чи потрібно їй протистояти? Чи впливає цей стан на функціональність органу?

Причини гіперплазії нирки

Як і будь-який інший хворобливий стан, гіперплазія має свої провокуючі причини.

Одна з основних причин – це часті і тривалі запальні захворювання нирок: хронічний пієлонефрит, гломерулонефрит тощо

Друга ймовірна причина – це відсутність нирки ліворуч або праворуч, незалежно від того, чи була видалена нирка, чи її функція була зупинена внаслідок патологічних змін. У багатьох випадках пошкодження ниркових тканин може спричинити гіперплазію.

Ще однією причиною надмірного розростання тканини можуть стати ендокринні або нейрогенні патології, які змушують клітини розростатися. Наприклад, надлишкове виділення гормонів може впливати на активність ниркових структур, стимулюючи збільшення об'єму органу.

Симптоми гіперплазії нирки

Специфічні симптоми гіперплазії нирки в більшості випадків відсутні, а зміна органу виявляється спонтанно під час чергового профілактичного огляду. У рідкісних випадках пацієнт скаржиться на незначну болючість в зоні проекції ураженої нирки: такий біль може супроводжуватися диспептичними явищами і підвищенням температури тіла.

Гіперплазія правої нирки може супроводжуватися невеликим ниючим болем в області правого попереку. При приєднанні інфекції симптоми стають більш вираженими:
  • підвищення температури;
  • загальний дискомфорт;
  • підвищення кров'яного тиску.
Біль може поступово наростати і поширюватися на всю поверхню попереку і спину.

Гіперплазія лівої нирки може проявлятися болем оперізуючого характеру, з іррадіацією в ліве підребер'я. Однак у більшості випадків розростання тканин протікає безсимптомно.

Що таке вікарна гіперплазія нирки?

Вікарну гіперплазію по-іншому називають замісною, так як розростання тканин заміщує загиблу або видалену тканину нирки. Таким чином здійснюється компенсація ниркової функції: той, що залишився неушкодженим орган посилено працює, водночас збільшуючись у розмірах.

Вікарна гіперплазія буває помилковою і справжньою:
  • справжня гіперплазія являє собою адаптаційну реакцію організму на недостатню функцію нирок;
  • помилкова гіперплазія – це надлишковий ріст жирових і сполучних тканин, що є патологією і негативно впливає на працездатність сечовидільної системи.

Справжня гіперплазія – це нормальний стан організму, який дає можливість тій нирці, що залишилася, компенсувати відсутність парного органу.

Діагностика гіперплазії нирки

Так як у багатьох випадках гіперплазія нирки ніяк себе не проявляє, то зміни в органі можна виявити тільки при діагностичному обстеженні.

Лікар може призначити кілька додаткових аналізів, для того щоб ідентифікувати патологію і не пропустити розвиток несприятливих процесів у нирках.
  • Дослідження крові на креатинін дозволяє оцінити швидкість клубочкової фільтрації. Якщо немає патології, то цей показник складає не менше 90 мл в хвилину.
  • Дослідження крові на наявність глюкози визначає, пошкоджені кровоносні ниркові судини.
  • Дослідження крові на АМК (азот сечовина) вказує на якість фільтруючої здатності нирок, так як оцінює рівень залишкового азоту в крові.
  • Загальний аналіз сечі – вказує на наявність білка, а також дозволяє визначити ph рівень сечової рідини.
  • УЗД нирок – дослідження, здатне достовірно вказати на зміну розмірів нирок, а також з'ясувати стан кровоносних судин.
  • Біопсія проводиться при підозрі на злоякісне ураження нирок.

Діагностика, проведена за допомогою перерахованих вище методів, дозволяє визначити наявність гіперплазії і відрізнити її від інших захворювань.

Що потрібно обстежити?

Нирки

Як обстежити?

  • УЗД нирок і сечоводів
  • Рентген нирок
  • Магнітно-резонансна томографія (МРТ) нирок
  • Біопсія нирки

Які аналізи необхідні?

Аналіз сечі

До кого звернутися?

Уролог

Лікування гіперплазії нирки

Лікування гіперплазії зазвичай не проводять, тому що в більшості випадків цей стан є функціональним і вважається варіантом норми. Якщо це так, то лікар може призначити лише підтримуючу терапію, для полегшення функції сечоутворення і виведення рідини з організму.

Якщо на тлі гіперплазії виникло інфекційне захворювання, то лікарські препарати підбирає лікар, в залежності від конкретної патології та її тяжкості. Пацієнтів зі складними ураженнями нирок госпіталізують, а в інших ситуаціях проводять амбулаторну терапію із застосуванням таких лікарських засобів, як сечогінні препарати та урогенітальні антисептики. Серед фізіотерапевтичних методів доречні аплікації озокериту та парафіну, електрофорез, УВЧ, сухі теплові процедури.

Профілактика

Безпосередньо процесу гіперплазії запобігти неможливо. Проте всім нам під силу уповільнити старіння і погіршення функції нирок, а також значно полегшити роботу і без того навантажених органів. Що для цього потрібно робити?
  • Відмовитися від шкідливих звичок: не зловживати алкоголем та не курити.
  • Регулярно контролювати рівень глюкози і холестерину в крові, а також стежити за показниками кров'яного тиску.
  • Харчуватися здоровою їжею, і пити не менше 2-х літрів чистої води щодня.
  • Не займатися самолікуванням і не приймати без призначення лікаря антибіотики і протизапальні препарати, які виводяться нирками.
  • Своєчасно звертатися до лікаря і лікувати інфекційні захворювання, хронічні хвороби, а також регулярно відвідувати стоматолога.
  • Не піддаватися стресам, зміцнювати нервову систему. Більше відпочивати, займатися рухливими видами спорту, загартовуватися.
Періодично, один раз в рік, можна проводити профілактичне лікування лікарськими травами. Якщо немає протипоказань, для приготування настоїв підійдуть такі рослини, як марена фарбувальна, хвощ польовий, ромашка аптечна.

Прогноз

Прогноз цієї гіперплазії нирки сприятливий. Якщо цей стан ніяк не турбує пацієнта, то жодного лікування вона не потребує. У прохолодну погоду слід добре одягатися, щоб уникнути переохолодження і не «підхопити» запалення нирок. З цих же міркувань необхідно уникати спілкування з хворими на вірусні та гострі респіраторні захворювання.

Потрібно пам'ятати, що будь-яке запалення в організмі може ускладнитися пієлонефритом, а цього при гіперплазії допускати не можна.

Звичайно ж, діагноз «гіперплазія нирки» не означає, що людина повинна повністю перебудувати своє життя, проте варто дотримуватися перерахованих вище правил, щоб згодом уникнути ускладнень.
Категорія: Здоров'я | Додав: Vik (11.10.2017)
Переглядів: 2198 | Теги: здоров'я, нирка, сечовидільна система, хвороби нирок, гіперплазія, гіперплазія нирки | Рейтинг: 0.0/0

Схожі статті:
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Форма входу

Пошук

Меню сайту

Випадкова цитата

Завжди обирайте найважчий шлях - на ньому ви не зустрінете конкурентів.
Ш. Де Голь

Наше опитування

Ви віддаєте перевагу - жити в селі чи в місті?
Всього відповідей: 267

Друзі сайту

Молитва - могутній засіб спасіння! Вивчення іспанської мови онлайн - українською
Сайт про Мексику
Travel Ukraine В 1 клас - навчальні матеріали для початкової школи

Наша кнопка

Небо - український християнський сайт

Статистика