Під час вагітності та годування груддю жіночому організму гостро необхідні мінеральні речовини і вітаміни. Дуже часто саме в цей період трапляється дефіцит кальцію в організмі. Кальцій - один з найважливіших елементів. Він впливає на формування кістково-м'язової системи, на здоровий стан зубів, на стан нервової системи і серця.
Для правильного формування плоду, вагітна жінка повинна постійно поповнювати кальцій. За допомогою кальцію у дитини розвиваються тканини, вуха, очі, волосся і нігті, нервова система, внутрішні органи, опорно-м'язова система. Протягом доби через плаценту має надходити не менше 300 міліграм кальцію. Для запобігання рахіту за весь період вагітності в плоді має зібратися не менше 25 грам кальцію. Рахіт - невозвратімо порушення кісткових тканин дитини. Це захворювання дуже небезпечно для зростаючого організму.
Усі корисні речовини надходять в плід через організм матері. Тому майбутня мама повинна правильно харчуватися, щоб не виникло симптомів дефіциту кальцію в організмі. Необхідна кількість кальцію протистоїть викидню, знижує ризик гіпертонічної хвороби. Під час пологової діяльності захищає від сильних кровотеч і передчасного виходу плоду. Щоб під час вагітності у жінки зберігалися зуби, волосся, нігті, теж необхідно постійно поповнювати організм кальцієм.
Групи ризикуІснують групи ризику жінок, хто в першу чергу страждає дефіцитом кальцію.
Насамперед, це:
- жінки з невеликою вагою,
- з низьким апетитом, що в результаті призводить до депресії та безсоння,
- жінки, які палять,
- зі слабким імунітетом, часто хворіють на простудні захворювання, особливо з підвищеною температурою.
Недолік кальцію проявляється симптомами дефіциту кальцію в організмі:1) болями в суглобах і кістках, внаслідок вимивання кальцію з кісткової тканини;
2) посилене випадіння волосся, розшарування та ламкість нігтів;
3) з'являються проблеми з зубами. Розвивається карієс, руйнування зубів.
Необхідно підтримувати роботу м'язів, але не фанатично. Надмірні фізичні вправи можуть привести до болів в м'язах і суглобах, до підвищеної втоми. Все це негативно впливає на засвоювання кальцію організмом.
Як з'ясувати, що є дефіцит кальцію? Майбутня мама повинна бути інформована про необхідну кількість кальцію для неї, і отримати консультацію лікаря про стан її кістково-м'язової системи. Лікар може відправити на «денситометрію», для визначення мінеральної щільності кісткових тканин. Після цього жінка дізнається ступінь рівня кальцію в організмі та про стан кістково-м'язової системи. Дана методика прогнозує кісткові захворювання до їх появи. Під час вагітності обов'язково призначають ультразвукової дослідження кісток. Це безпечна процедура для жінки та її майбутньої дитини. Після всіх досліджень і симптомів дефіциту кальцію в організмі лікар підбере кошти з необхідним вмістом кальцію, які заповнять дефіцит кальцію, а також для профілактики.
Що потрібно робити при дефіциті кальцію в організмі?Зазвичай жінка починає курс прийому мікроелементів і вітамінів після того, як факт вагітності буде встановлений. Але правильно починати цей курс ще до зачаття і продовжувати після пологів, у період годування груддю. Для правильного розвитку дитини необхідно підтримувати рівень кальцію в організмі мами.
Норма кальцію для правильного розвитку і підтримки здоров'я:- 500 або 1000 мг на добу - для дорослих;
- 2000 міліграмів на добу - для годуючої жінки;
- 1500 міліграм на добу - для вагітної жінки;
Для насичення організму кальцієм, необхідно в своє меню включати продукти, що містять кальцій:1. Печінка тріски, риб'ячий жир, риба, яка крім кальцію, збагачена також вітаміном D, фосфором, магнієм, які сприяють засвоєнню кальцію в організмі.
2. Молочні продукти, такі як сир (один з лідерів за вмістом кальцію), сир, кисломолочні продукти, молоко.
3. Яєчну шкаралупу, прокаленную на сковороді і розтерту до стану порошку, яєчний жовток.
4. Овочі, такі як буряк, часник, капуста, бобові, зелень (петрушка, селера).
5 . Житній хліб.
6. Фрукти, ягоди. Особливо смородина, черешня, полуниця, агрус.
7. Горіхи.
У період вагітності необхідно віддавати перевагу продуктам з найбільшим вмістом кальцію. Наприклад, за день, жінка повинна з'їсти: половину пачки сиру, 1-1,5 грама яєчної шкаралупи (її можна додавати в основну їжу), пару скибочок бринзи, 2 склянки молока. У всьому цьому міститься денна норма кальцію. Для кращого засвоєння кальцію в організмі, необхідний вітамін D. Бажано частіше бувати на сонці, оскільки ультрафіолет допомагає виробленню вітаміну D. А вітамін D затримує кальцій в організмі.
За рахунок яких продуктів заповнюється кальцій?Це, насамперед, молочні продукти. У ста грамах сиру міститься 300 мг кальцію, в одній склянці молока кальцію 300 мг, в тридцяти грамах сиру - 250 мг. Також добре вживати йогурти, нежирне молоко, кисломолочні продукти. Важливо знати, що молочні напої з добавками (полуниця, шоколад) кальцію містять ту ж кількість, що і просте молоко, але калорій в ньому набагато більше.
Якщо ви не любитель молока, то багато інших продуктів, у яких достатньо кальцію:
1) це і овочі темно-зеленого кольору, такі як капуста звичайна, брокколі і листя ріпи;
2) рибні консерви, сардина;
3) бобові, як горох, сочевиця;
4) мигдаль і кунжут.
Для достатньої кількості кальцію в організмі ми повинні змінити свої звички в харчуванні в кращу сторону. Можна використовувати маленькі хитрощі:
- молоко купувати з малим відсотком жирності;
- замість булочки спробуйте з'їсти йогурт;
- робіть смачні коктейлі на основі молока з додаванням фруктів.
|