Виховання: чи варто боротися з лінощами
"Лінь раніше за тебе народилася!", - Часто кажуть батьки дітям які не хочуть допомагати, не хочуть робити уроки, відмовляються від походу на курси, тренування і т.д. Давайте більш детально розберемося в причинах ліні і в тому, що з нею робити.
Слово "лінь" можна розглядати як два різних поняття:
1) небажання працювати, вчитися, займатися, витирати пил, одним словом допомагати, виконувати те, що потрібно і необхідно.
2) лінь, як небажання робити що-небудь взагалі (в тому числі і гратися).
У першому варіанті головна причина появи такого підступного почуття чи поведінки - відсутність мотивації. Будь-яка дія, а особливо, коли мова йде про дітей, має задовольняти хоч якісь потреби. А головна потреба дитини - інтерес. Їй має бути цікаво щось робити, або тому що це захоплює, забавляє, або тому що в результаті вона щось отримає за свою працю. Це щось не обов'язково має бути чимось матеріальним, часто дітям достатньо похвали, і відчуття своєї необхідності, потрібності.
У більшості випадків в ліні власних дітей винні, звичайно ж, батьки. Які ж основні помилки? -
батьки мають властивість берегти своїх вічно маленьких дітей до невизначеного віку;
- не приділяють увагу вольовим якостям дитини і їх виробленню;
- не дають правильної установки на роботу і не роблять роботу привабливою;
- дуже люблять при дітях говорити про недоліки своєї роботи, розповідати, як їм все не подобається, як нудно, як не хочеться початку нового трудового дня і т.д., і як після цього можна хотіти чогось від дитини?
- батьки дуже рідко намагаються зрозуміти, що дитина не вчиться, бо вчитель не професіонал, і не здатний навчити і зацікавити маленьких допитливих людей.
Повернемося до другого варіанту ліні, коли малюк чи підліток не хоче робити нічого, включаючи навіть те, що відноситься до його улюблених розваг. У цьому випадку рідним потрібно поводитися з дитиною вкрай делікатно й обережно. Причиною такого апатичного стану може бути загальна виснаженість організму, і не обов'язково на фізичному рівні. У дитини, можливо, є проблема, яку він намагається сам вирішити, замикається у своєму світі в пошуках виходу, воює з внутрішнім конфліктом. У такому стані не існує нічого крім нього і думок, будь-яка активність категорично відкидається. Психологічна грамотність батьків в такій ситуації - просто необхідна, але часто вивести дитину з його психологічного стану може тільки фахівець.
Дорогі батьки, з якими б лінощами у своєї дитини ви не зіткнулися, пам'ятайте, що цей стан вже точно не вроджений, і ви робите на його розвиток саме пряме вплив. Тому ставтеся з достатньою строгістю з ранніх років до виховання такої якості як працьовитість, і не забувайте про те, що будь-яка робота повинна заохочуватися, навіть якщо в якості плати за неї буде ваша подяка, похвала і поцілунок в маленьку рідну щічку.
|