Дитина і телевізор: правила безпеки
Наші діти знайомляться з телевізором вже в дитинстві. Він їх розважає, навчає, займає на той час, поки мама зайнята невідкладними справами. Важливо, щоб телевізор став вашим союзником, а не ворогом. І не приносив шкоди дитині - ні її здоров'ю, ні її психіці.
Психологи стверджують, що перегляд телевізора - величезне навантаження для дитини. Намагаючись встежити за постійно мінливими звуками і образами, він витрачає багато сил і енергії. Тому часто приносять не просто втому, а перезбудження: дитина стає занадто активною або агресивною, некерованою і примхливою. Як цього уникнути?
Контроль часуМалюкові до року не рекомендується проводити перед телевізором більше п'ятнадцяти хвилин, від року до трьох він може дивитися свої улюблені мультики не довше 30 хвилин, потім - обов'язкова фізична активність. Малюки постарше можуть проводити за блакитним екраном 45-60 хвилин.
Не замінюйте телевізором себеЯкщо ви часто вмикаєте телевізор для того, щоб чимось зайняти дитину, у неї може розвинутися залежність. Адже малюк поки не розуміє, що телевізор - неживий предмет, от і сприймає його і як друга, і як утішителя. Малюк вимагає вашої уваги? Приділіть йому час: пограйтеся, почитайте йому казку, просто побалуйтеся вдвох. Важливо, щоб у ваших відносинах був присутній тілесний контакт, який відсутній при « спілкуванні» з телевізором.
Ваш прикладВи вже давно не зустрічаєтеся з друзями, проводите всі вечори, обіди та вечері перед блакитним екраном? Немає нічого дивного, якщо ваша дитина почне копіювати вашу поведінку. Це загрожує в майбутньому нездатністю налагодити відносини з реальними дітьми, дитина буде віддавати перевагу віртуальним героям мультиків.
Прищеплюйте навички мислити і міркуватиВся біда з телевізором в тому, що він перетворює дитину в пасивного споживача інформації. Коли вона слухає казку, працює її уява, коли будує з конструктора будиночок - логічне мислення, коли спілкується з однолітками - включаються комунікативні навички. А перед телевізором можна просто бездумно сидіти і клацати пультом. Щоб цього не сталося, обговорюйте з дитиною зміст мультика або програми, яку вона подивилася. Запитуйте, як вона ставиться до побачених героїв, хто, на її думку, добре вчинив, хто - погано і так далі.
Увага на змістБезумовно, дитина не повинна дивитися фільми і передачі, які вона не може адекватно зрозуміти і осмислити. Якщо так вийшло, що малюк випадково побачив сцену насильства або ужастик, поясніть йому, що все, що відбувається на екрані - казка, вигадка, такого не буває насправді. Ви можете придумати разом з дитиною якусь історію, інсценувати її і зняти на відео. Потім, подивившись разом, поясніть їй: "Ось бачиш, ми все це придумали і зняли. Точно так само робиться і справжнє кіно: є спеціальні люди, які придумують сценарій, а актори зображують вигаданих персонажів".
|