Небо  християнський український сайт для батьків і дітей

Вівторок, 05.11.2024, 16:27

Мобільна версія сайту Небо

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

 
 

Головна » Статті » Для дітей і про дітей » Виховання

Бити дітей не можна, а виховувати розмовами – марно

Бити дітей не можна, а виховувати розмовами – марно

Чим небезпечні фізичні покарання та інші застарілі методи виховання дітей, ми вже розповіли. Що натомість? Може, просто пояснити дитині, як погано вона поводиться? Психолог Невена Ловринчевич відкидає і цей спосіб як даремний.
Бити дітей не можна, а виховувати розмовами – марно

Батьки молодого покоління, які не визнають ні фізичного покарання, ні ігнорування, вдаються до розмов як техніці привчання до дисципліни. Розмова сама по собі неймовірно важлива. Однак у деяких випадках, коли потрібно здійснити виховний вплив, вона виявляється абсолютно даремною.

Погана поведінка дитини і вмовляння батьків

Петрик (йому 3 роки) сердиться на маму і впадає в істерику, намагаючись домогтися від неї того, що він хоче (погуляти подовше). На дворі листопад, вже холодно і сиро, а він скинув куртку, впав на землю, кричить та кричить. Мама намагається підняти його на ноги, але робить це якось невпевнено і не дуже рішуче, весь час намагається урезонити його розмовою і переконаннями. Дитина, природно, не вгамовується.

Або інший приклад: Ася (їй 14 років) вже вкотре повертається додому пізніше обумовленого часу. Мама і тато, теж вкотре пояснюють їй, як важливо дотримуватися договору, як вони хвилювалися, як їм не подобається її поведінка... Весь це час Ася, роблячи вигляд, що уважно слухає батьків, швидше за все, думає, чого б їй такого з'їсти на вечерю.

Плюси. Неагресивний метод дозволяє підтримувати взаємну довіру та близькість. У певних ситуаціях (якщо дитині більше семи років, якщо її непослух не так яскраво виражений...) може надовго дати хороші результати.

Мінуси. Метод, абсолютно неефективний в ситуаціях, які нас найбільше лякають і вибивають з колії: коли маленькі діти вередують і ведуть себе агресивно, коли вони зовсім не слухаються або коли старші діти опираються в своєму поганому поводженні.

Висновок. Не дуже ефективний метод, особливо у випадках, коли вам терміново необхідна допомога.

Батьки, які вмовляннями хочуть закликати дитину до порядку, витрачають на це свій час та енергію, але мають мало шансів на успіх.

Дитина не хоче і не може їх слухати, тому що вона розлючена (якщо мова йде про маленьку дитину), або тому, що батьки не роблять ніяких конкретних дій, які дитина могла б сприйняти як наслідки своєї поведінки (якщо ми говоримо про дітей постарше). Розмова залишається порожнім струсом повітря, розмовою заради розмови, і не приводить до поліпшення в поведінці дитини.

Коли розмовляти з дитиною корисно

І все ж від розмов з дитиною ми ніяк не можемо просто відмовитися.
  • У всіх ситуаціях, коли нам не потрібно терміново навести порядок, потрібно обов'язково розмовляти з дитиною, щоб їй було абсолютно ясно, чого ви від неї хочете і чому. При цьому дайте їй знати, що з часом ви надасте їй самій можливість вибирати і поступово підводьте її до розуміння власної відповідальності.
  • Застосувавши виховні заходи, обговоріть з дитиною ситуацію, чітко визначте свої цілі і наміри.
  • З самого раннього віку привчайте дитину говорити «будь ласка» і «спасибі». У розмові пояснюйте їй, що використовувати ці слова — значить виявляти повагу до інших. Спочатку для малюка це буде просто грою, але пізніше він почне розуміти, що означає бути ввічливим.
Однак не перегинайте палицю, щоб дитина не повторював слова не замислюючись, як папуга. І звичайно, не забувайте самі говорити «будь ласка» і «спасибі», коли звертаєтесь до дитини.

  • Налаштуйте дитину на емпатію. Обговорюючи з нею різні повсякденні ситуації, привчайте її співчувати іншим. Якщо ваша дитина і її друзі не хочуть брати в компанію новачка, скажіть своєму малюкові: «Бачиш, як хлопчикові сумно через те, що ви не хочете з ним погратися? А якби діти не хотіли грати з тобою, як би тобі було?». Якщо дитина зможе поставити себе на місце іншої людини, вона поступово навчиться розпізнавати чужі почуття та потреби і буде охоче це робити, що дозволить їй розвивати свої соціальні навички, які стануть їй в житті корисними.
  • Читайте і розповідайте дитині казки і байки: про Білосніжку, Червону Шапочку, Попелюшку, про трьох поросят, про метеликів і мурашок... У них — невичерпне джерело моральних цінностей: добра, благородства, чесності, співчуття. І добро завжди перемагає зло. Виявляйте кмітливість: замість того щоб просто читати дитині вголос, поговоріть з нею, вибираючи теми, які турбують її саме зараз.
  • Ваші розмови з дитиною повинні бути частими і щирими, і стосуватися вони повинні не лише якихось певних ситуацій, але і вічних цінностей, які ви вважаєте важливими. Дитина (як і ви) буде отримувати задоволення від таких розмов. З них вона буде черпати впевненість і близькість, яку ви будете оберігати протягом усього життя, підтримуючи один одного.
Отже, розмова є незамінною, але лише до або після застосування виховних заходів. Завжди пам'ятайте: коли настане час виховувати — виховуйте, не намагайтеся чимось замінити заходи привчання до порядку.
Категорія: Виховання | Додав: Vik (31.03.2017)
Переглядів: 1049 | Теги: розмова, виховання дитини, виховувати розмовами, психолог, вмовляння, виховання, биття, бити | Рейтинг: 0.0/0

Схожі статті:
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Форма входу

Пошук

Меню сайту

Випадкова цитата

Нащо бути душею товариства, якщо душі в ньому зовсім нема.
Володимир Висоцький

Наше опитування

Ви віддаєте перевагу - жити в селі чи в місті?
Всього відповідей: 267

Друзі сайту

Молитва - могутній засіб спасіння! Вивчення іспанської мови онлайн - українською
Сайт про Мексику
Travel Ukraine В 1 клас - навчальні матеріали для початкової школи

Наша кнопка

Небо - український християнський сайт

Статистика