Небо  християнський український сайт для батьків і дітей

Вівторок, 05.11.2024, 14:18

Мобільна версія сайту Небо

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

 
 

Головна » Статті » Для дітей і про дітей » Дошкільнята

Нежить у дітей

Дитячі нежиті - не біда, не трагедія, а просто тимчасова неприємність.

Уникнути нежиті можна, допомогти при нежиті дуже навіть можна.

Великий Енциклопедичний Словник:

НЕЖИТЬ (риніт) - запалення слизової оболонки носа в результаті охолодження, інфекції, алергії.


Перерахування факторів, здатних викликати запалення в носі - це і є по суті відповідь на питання "від чого буває нежить»?.


1. ВІРУСИ

Отже, найчастіша причина всіх нажитю - це віруси.

Саме для таких ситуацій - коли група вірусів викликає дуже схожі хвороби - і існують спеціальні медичні терміни, прирівняні до діагнозу. І самий типовий такий діагноз - гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ).

Діагноз дуже зручний, оскільки конкретні дії лікарів і батьків, як правило, не залежать від того, як називається конкретний вірус. Твердження, що інфекція ця вірусна та ще й респіраторна - абсолютно достатні для вибору правильного і ефективного плану лікування.

 

2. БАКТЕРІЇ

Бактерії - ще одна причина нежиті.

Бактеріальний нежить може бути цілком самостійною хворобою.

Можливий і інший варіант. Нежить викликаний вірусами, але постійно живуть в носоглотці бактерії скористалися тим, що дитячий організм ослаб, і почали розмножуватися. Спочатку вірусний нежить став бактеріальним, і цей бактеріальний нежить не самостійна хвороба, а ускладнення вірусної інфекції.

 

3. ЗАСТУДА

Нежить може бути простудною.

Всі знають, що вплив на людський організм холоду нерідко призводить до виникнення хвороб.

Хвороба, пов'язана з переохолодженням, називається застудою. Але застуда не діагноз, а всього лише вказівка ​​на причину захворювання.

 

4. АЛЕРГІЯ

Дуже поширена причина нежиті - алергія.

Алергія - це стан, при якому організм конкретної людини нестандартно, дуже активно реагує на, здавалося б, цілком звичайні зовнішні фактори, які не викликають подібних реакцій у інших людей.

 

5. ТРАВМА

Причиною нежиті може бути травма.

     Приклади:

* Механічна травма - длубатися в носі, засунули щось в ніс і т. п.

* Хімічна травма - закапали в ніс щось не те (спирт, оцет, самогон і т д.). Або вода в басейні була аж надто хлорована;

* Термічна травма - пожежа або дихали гарячою парою і «додихались» до опіку слизової оболонки.

 

Нежить має два основних ПРОЯВИ:

* Набряк слизової оболонки носа (закладеність носа);

* Надмірне утворення слизу.

 

ЛІКУВАННЯ – СИМПТОМАТИЧНЕ

І закладений ніс, і витікаючі з носа шмарклі, і почервоніння слизової оболонки, і слиз у просвіті носових ходів - все це може мати місце при будь-якому риніті - риніті вірусному, риніті бактеріальному, риніті алергічному.

Уточнити, про який, власне, риніт йдеться, можна, аналізуючи скарги, інформацію про розвиток захворювання, специфічні особливості самого риніту та інші СИМПТОМИ, прямо не пов'язані з ураженням носа:

     * Контакт з дитиною, хворою ГРВІ, гострий початок захворювання, підвищення температури тіла, утруднене носове дихання, рясні прозорі соплі - вірусний риніт;

     * Підвищена температура, закладений ніс, густа, жовто-зелена (гнійна) слиз - бактеріальний риніт;

     * Дуже швидкий початок нежиті (наприклад, після того, як приїхали на дачу) нормальна температура, особливо не порушене загальний стан, часте чхання, шмарклі в три потічки – алергічний риніт.

 

Комплекс адекватного лікування складається з двох рівноцінних, доповнюють один одного напрямів.

1. Використання засобів, які впливають на причину хвороби. Зрозуміло, що вибір цих засобів (антибактеріальні, противірусні, протиалергічні) строго специфічний і залежить від причинного фактора нежиті.

2 Симптоматичне лікування, спрямоване на зменшення вираженості самого нежитю – конкретні дії, що приводять до того, що дихати стає легше. 

 

ГУСТИНА шмарклів:

* Шмарклі з хорошою реологією (рідкі), по-перше, легко видаляються і, по-друге, вбивають мікроби;

* Шмарклі з поганою реологією (густі), по-перше, накопичуються і серйозно перешкоджають носовому подиху, по друге, є для мікробів живильним середовищем.

 

НАЙВАЖЛИВІШІ ПРАВИЛАЛІКУВАННЯ НЕЖИТІ:

1 Режим прохолодного вологого повітря - профілактика пересихання слизу і слизових оболонок.

2 Інтенсивне пиття - підтримка реології слизу шляхом забезпечення реології крові.

3 Регулярне закапування.

 

Для ЗАКАПУВАННЯ використовують:

1. Фізіологічний розчин - постійне зволоження слизу і слизових оболонок, недопущення скупчення слизу в носових ходах.

Різних фізіологічних розчинів досить-таки багато, але найбільш доступним, найпоширенішим, самим застосовуваним варіантом фізіологічного розчину є 0,9% водний розчин натрію хлориду (харчова сіль).

 

2. Одним із способів симптоматичного лікування нежиті є застосування масляних крапель. Закапане в носові ходи масло покриває тонкою плівкою слизові оболонки носа і глотки, перешкоджаючи таким чином їх пересиханню

Масляні краплі показані, перш за все, в ситуаціях, коли не можуть бути виключені фактори, що провокують висихання слизових оболонок - коли не вдається зволожити повітря, коли в кімнаті жарко, коли тривало зберігається висока температура тіла..

 

3. Судинозвужувальні засобипоради та рекомендаціїщодо застосування місцевих судинозвужувальних препаратів:

* Якщо дитина не може дихати носом на тлі ГРЗ - це однозначне показання до застосування судинозвужувальних засобів. Терпіти не треба, оскільки подих через рот, особливо в дитячому віці, багаторазово збільшує ймовірність ушкодження слизових оболонок дихальних шляхів, порушення реології мокротиння і ймовірність ускладнень.

* Якщо у дитини висока температура тіла, а в кімнаті сухе і тепле повітря - навіть незначно утруднене носове дихання різко збільшує ймовірність ускладнень. Присутність згаданих чинників - реальний привід до застосування судинозвужувальних засобів навіть при помірному нежиті.

* Вірогідність скупчення слизу в носових ходах особливо велика під час сну. Застосування судинозвужувальних препаратів безпосередньо перед сном - найбільш раціонально.

* Здатність судинозвужувальних засобів відновлювати прохідність природних отворів носових пазух і слухової труби обумовлює і необхідність, і доцільність їх застосування при отитах і синуситах.

* Судинозвужувальні засоби використовуються симптоматично! Т. тобто якщо препарат можна капати в ніс кожні 6 годин, але 6 годин минуло, а ніс дихає, так це не означає, що капати потрібно. Виникне потреба - тоді і закапати. Реальне виняток - дихаємо, але не дуже добре, а вже пора спати.

* Вірогідність побічних ефектів найтіснішим чином пов'язана з частотою і тривалістю застосування ліків. За жодних обставин не можна без прямої вказівки лікаря збільшувати рекомендовану тривалість застосування препарату і частоту його використання протягом доби!

* При використанні судинозвужувальних засобів не більше 3 до 5 днів ризик ускладнень і виникнення залежності мінімальний. 7 днів - критична тривалість лікування. Якщо 7 днів пройшло, а ніс не задихав - терміново потрібен лікар.

* З усіх наявних судинозвужувальних засобів мінімальною кількістю побічних ефектів, що виникають при попаданні ліків в шлунок, володіє фенілефрин. Крім цього фенілефрин, на відміну від всіх інших препаратів подібної дії, практично не робить впливу на серцевий ритм. Саме тому фенілефрин найрідше викликає пов'язані з передозуванням ускладнення у дітей грудного віку.

* У дітей до двох років ризиковано використовувати препарати короткої та середньої тривалості дії, за винятком фенілефрину.


НЕЖИТЬ І ЗУБИ

Питання:

Кожен раз, коли у нашого малюка лізуть зуби, з'являється нежить. Шмарклі прозорі, не дуже багато, але без них у нас ще жоден зуб не з'явився. Лікар каже, вірус. Нам 1 рік 1 міс, у нас вже 8 зубів, так що ж це виходить, у нас вже 8 інфекцій було? І чому вони завжди збігаються з зубами?


Відповідь:

Прорізування зубів дуже часто супроводжується нежиттю, і це може підтвердити будь-який практикуючий педіатр. Описане явище, як правило, пояснюють тим, що процес прорізування зубів нерідко супроводжується зниженням місцевого імунітету, а це в свою чергу значно збільшує ймовірність приєднання вірусної інфекції.

Тим не менш суцільно й поруч нежить при прорізуванні зубів не може бути пояснений ніякими вірусами. Стан дитини не порушено, немає підвищення температури тіла, прекрасний апетит, а все, що є - це, як ви пишете "шмарклі прозорі, не дуже багато", та плюс до цього зуби лізуть. Знов-таки, подібний нежить може тривати тижнями, що для гострої вірусної інфекції щонайменше не характерно.

Є, мабуть, і інший механізм нежиті при прорізуванні зубів. Кровопостачання ясен і слизової оболонки носа тісно пов'язане анатомічно. При прорізуванні зубів відбувається активізація кровообігу в яснах, а це неминуче призводить до активізації кровопостачання носової порожнини. Слідство останнього - більш активна робота залоз слизової оболонки. Звідси додаткова слиз - прозора і в невеликій кількості. Як у вашому прикладі. Так що помірний нежить при прорізуванні зубів з нормальною температурою тіла і непорушеним загальним станом цілком може розглядатися як варіант фізіологічної норми.

 

ЩО ОЗНАЧАЮТЬ ЗЕЛЕНІ ШМАРКЛІ?

Питання:

Наш нежить завжди триває від 3 до 4 тижнів. Перші дні шмарклі прозорі, а потім густіють і зеленіють. Поясніть, що ж все-таки означають зелені шмарклі?

 

Відповідь:

При вірусному і алергічному нежиті шмарклі, як правило, прозорі. Розмноження бактерій супроводжується тим, що в слизу накопичуються лейкоцити і загиблі бактерії, а це в свою чергу призводить до фарбування слизу в кольори жовто-зеленого спектра. Чим бактерій більше, тим колір більш насиченою, тим ближче він до зеленого.

Таким чином, зелені шмарклі означають, що риніт - бактеріальний або змішаний (наприклад, вірусно-бактеріальний). Тим не менше зелені шмарклі зовсім не означають, що треба негайно годувати дитину антибіотиками і (або) капати в ніс що-небудь антибактеріальне. Іноді (точніше, дуже часто, ще точніше, в більшості випадків зелених шмарклів) слід всього-навсього змінити спосіб життя: почати гуляти (і гуляти частіше й довше), створити в будинку або хоча б в дитячій спальні режим прохолодного вологого повітря, регулярно вимивати загусає слиз за допомогою сольових розчинів.

 

ПРОСТУДНИЙ І АЛЕРГІЧНИЙ НЕЖИТЬ

Питання:

Як відрізнити простудний нежить від алергічного (дитині 3,5 місяця)?

 

Відповідь:

Давайте спочатку розберемося з термінологією. "Простудний» - значить пов'язаний з переохолодженням, бо саме слово «застуда» означає ». Хвороба, пов'язана з переохолодженням". Природно, що якщо ви примудрилися переохолодити дитя 3,5 місяців від роду (у чому я дуже сумніваюся), і після цього переохолодження з'явився нежить, так він простудний, і відрізняти тут особливо нічого. Ви, швидше за все, мали на увазі нежить інфекційний, тобто нежить як прояв ГРВІ (це наша традиція - називати застудою все що завгодно). При інфекційному нежиті в обов'язковому порядку повинні бути ознаки інфекції: попередній контакт з хворим на ГРВІ, гострий початок хвороби, підвищення температури тіла, зниження апетиту. Алергічний нежить - наслідок контакту з якимось алергеном (хлорка, побутова хімія, звірі, пил, ремонт, пральний порошок, щось зацвіло і т Д.).; Разом з алергійним нежитем часто мають місце й інші ознаки алергії: чхання, кашель, сльозотеча - і все це при не особливо порушеному стані, загальною бадьорості, хорошому апетиті, нормальній температурі тіла.

Відразу ж слід зазначити, що алергічний нежить в 3,5 місяці - явище рідкісне, якщо не сказати унікальне. Нежить у такому віці це, як правило, реакція на «нехороше» повітря, яким дихає дитя (прокурене, тепле, сухе) або (рідше) ГРВІ.


Е. О. Комаровский. Книга от насморка: о детском насморке для мам и пап. Клинком, 2011, с.154. (pdf,  2 Мб) - лише для ознайомлення.


Сайт лікаря Є.О.Комаровського 

http://www.komarovskiy.net/

 

Категорія: Дошкільнята | Додав: Vik (09.04.2013)
Переглядів: 6432 | Коментарі: 1 | Теги: лечение, зуби, Комаровський, симптоми, Нежить, дітей, насморк, лікування, причини, книга | Рейтинг: 0.0/0

Схожі статті:
Всього коментарів: 1
1 pervolmagic  
Мені дуже сподобалась стаття, взагалі я часто заходжу на ваш сайт читати статті та поради. Дійсно, нежить у малюка може бути через декілька причин Однак, треба все ж сходити до лікаря, щоб впевнетись в тому, що захворювання не небезпечне. В нас такий хороший педіатр (з Кіндер Клінік), що я завжди впевнена в тому, що моя дитина в повній безпеці, бо завжди під наглядом та контролем.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Форма входу

Пошук

Меню сайту

Випадкова цитата

Успіх - це рух від невдачі до невдачі без втрати ентузіазму.
Уїнстон Черчілль

Наше опитування

Спілкуючись з російськомовною людиною, яка володіє українсьою мовою, Ви:
Всього відповідей: 387

Друзі сайту

Молитва - могутній засіб спасіння! Вивчення іспанської мови онлайн - українською
Сайт про Мексику
Travel Ukraine В 1 клас - навчальні матеріали для початкової школи

Наша кнопка

Небо - український християнський сайт

Статистика