Маленька крихітка потребує вашої постійної турботи. І як складно буває батькам, коли хворіють малюки, не можна навіть уявити. На жаль, неможливо заздалегідь підготуватися до хвороби і такий простий навик для дорослого, як "сякатися", здатний спантеличити в самий невідповідний момент.
Дуже важливо навчити дитину правильно сякатися. Цей навик необхідний маляті для дотримання гігієни порожнини носа. Особливо багато проблем виникає в цьому питанні, коли дитина хворіє. Учити дитину сякатися потрібно з півтора років. Всі діти індивідуальні, у когось відразу і легко формується вміння правильно чистити носик, у когось на це йде значно більше часу. В середньому, в 2 - 2,5 рочки дитина повинна вміти сякатися за допомогою батьків. До 4 - 4,5 рочків малюк повинен навчитися сякатися самостійно. Основне навантаження в процесі навчання, звичайно, лягає на батьків. Немає чітких інструкцій, як навчити дитину сякатися, кожен підбирає найбільш відповідний для себе варіант. Ми наведемо загальні рекомендації - як навчити дитину сякатися - щоб процес навчання був більш ефективним і зрозумілим для малюка.
Як навчити дитину сякатисяВи, напевно, не раз помічали, що діти з самого раннього віку копіюють дорослих. У цьому бажанні дитини наслідувати криється один із секретів навчання - навчити дитину можна власним прикладом. Не вимагайте від малюка і не чекайте, що він відразу все робитиме правильно. Проявляйте терпіння. Виберіть відповідний момент - не варто щось пояснювати малюкові, коли ви втомилені або дитина вередує. Найкращий спосіб навчити дитину чого-небудь - це піднести процес навчання в ігровій формі. За допомогою гри, на прикладі улюблених іграшок вам буде легше пояснити і навчити.
Велике значення має систематичність формування досвіду. Не очікуйте, що якщо у дитини вийшло один раз - вона вже навчилася. Повторюйте і закріплюйте її вміння постійно.
Вчимо дитину сякатисяПоки малюк не вміє самостійно сякатися, ви стежите за гігієною порожнини носа за допомогою ватних паличок і аспіратора (маленький грушоподібний балон). Приблизно, з 1,5-2 років необхідно вчити дитину вишмаркувати виділення з носика. Навчання варто почати, коли ви обоє здорові. Навряд чи дитина зрозуміє, якщо ви будете їй пояснювати, що потрібно виштовхувати повітря з легенів через ніс. Правильніше і ефективніше буде показати їй на власному прикладі - сякатися в хусточку перед дитиною і нехай вона повторює за вами, дайте малюкові хустинку, нехай він допомагає вам сякатися. Можна в процесі навчання використовувати елементи гри, наприклад, візьміть на долоню конфетті (або наріжте дрібно кольоровий папір) і здувайте, видихаючи повітря через ніс, проробляйте це разом.
У старшому віці (3 - 3,5 роки) можна наводити приклади на тваринах, наприклад, сопіти як їжачок, дудіти як слоненя (читаючи казки, розглядаючи картинки, наслідуйте персонажі, демонструючи самі, і так щоб повторював малюк). Для демонстрації також підійде і паровозик. Видихаючи повітря через ніс, можна задувати свічки - запропонуйте цю розвага малюкові, хай задує свічки за допомогою носика, рот прикриваючи долонею. Ці вправи допоможуть сформувати базовий навик видихання повітря через ніс. Видихати потрібно не обома ніздрями одночасно, а по черзі, кожною ніздрею по-окремо.
Потрібно навчити малюка, що вміст носика слід виштовхувати, а не втягувати в себе. Такі неправильні дії можуть бути дуже шкідливими, особливо, якщо малюк хворіє. Заковтування хвороботворного вмісту носика може викликати розлади шлунково-кишкового тракту, поширення інфекції, отити, ларингіти, запалення гайморових пазух. Невміння вишмаркувати носових виділень дуже часто призводить до почервоніння і подразнень на верхній губі, так як вміст носика постійно витікає назовні.
Правильно сякатися - це не тільки гігієнічна міра, але і навик, який полегшить стан малюка при захворюванні. Навчіть дитину стежити за чистотою носика, і ви буду пишатися охайним малюком.
|