Ще донедавна вважалося, що поняття "лівша" виключно набуте, що всі діти народжуються однаковими, але в процесі росту хтось із них вибирає праву руку, як провідну і основну, а хтось зупиняє свій вибір на лівій руці. Але вчені довели, що робоча рука залежить від вроджених особливостей мозку, від його півкуль.
І навіть цей факт не зупиняє деяких батьків перед переучуванням дітей, вони наполегливо намагаються викорінити цю, на їх погляд "погану звичку". Однак фахівці називають, принаймні, три наслідки переучування:
1. Дитина, якій нав'язують писання не тією рукою, якою їй зручно, може писати повільніше і гірше, відставати від своїх однолітків і отримувати погані оцінки. Це може призвести до невпевненості в собі, до страху перед важкими ситуаціями і невдачами, можливі судоми рук, заїкання, проблеми в спілкуванні і як результат усього цього - сильні неврози. 2. Такі діти часто швидко втрачають інтерес до навчання, до школи. 3. Проблеми не закінчуються в дитинстві, а можуть переходити і в доросле життя. Переучені люди часто стикаються з проблемою вимови букв, а також виконанні дрібних робіт, де потрібно бути зосередженим і спритно працювати обома руками. Батькам дітей з ведучою лівою рукою потрібно знати про їх особливості:- "Лівші" найчастіше дуже вперті, і період їх дитячої протидії всьому може затягнутися.
- Такі діти емоційні, і здатні до малювання, ліплення, виготовлення різних художніх виробів.
- "Лівші" здебільшого володіють ідеальним слухом і мають приголомшливе почуття ритму.
- Вони частіше за інших починають говорити пізно, і стикаються з проблемами у вимові.
- Дітки-лівші часто дуже довірливі, схильні до зміни настрою, тому серед якостей, переважає надмірна плаксивість, примхливість, наполегливість на шляху до мети.
Причини таких особливостей пояснюються тим, що права і ліва півкулі мозку відповідають за різні сфери діяльності, тому і схильності у дітей з різним ступенем розвитку тієї чи іншої частини мозку дуже різні. Якщо у вашій родині з'явилася дитина-лівша, і ви не збираєтеся її переучувати, то ось декілька порад про те, як допомогти таким діткам адаптуватися серед однолітків - правшів: - Купуйте дошкільнятам спеціальні прописи для "лівшів" і попередьте вчителя відразу, про особливості вашої дитини.
- При письмі, малюванні і будь-який інший роботі за столом, необхідно, щоб світло падало справа.
- Багато дітей - лівші читають справа наліво, тому при навчанні позначайте кольоровим маркером початок сторінки і букви, з якої потрібно починати читати.
- Для розвитку координації більше займайтеся з дитиною творчістю, пов'язаної з руками.
- Не загострюйте увагу на негарному почерку, але хваліть, коли відбуватимуться найменші поліпшення. Таким чином, дитина буде знати, що все в її силах.
- Ніколи, навіть в нервах, не кажіть нічого з приводу її особливості. Самі для себе запам'ятайте, що у вашої дитини є такі таланти і здібності, яких немає у звичайних дітей з ведучою правою рукою.
- Розповідайте, особливо маленьким діткам, що одні з найталановитіших людей в історії, були "лівшами". Це додасть впевненості в собі і прагнення до самовдосконалення.
|