Небо  християнський український сайт для батьків і дітей

П`ятниця, 27.12.2024, 19:01

Мобільна версія сайту Небо

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

 
 

Головна » Статті » Оригінал чи підробка?

Як відрізнити якісну зубну пломбу від поганої
Що частіше запитують по телефону у адміністратора стоматологічної клініки?

Скільки коштує у вас пломбування зуба? Якщо ціна влаштовує, то записуються. Якщо ні, то дзвонять далі по інших оазисах зубних лікарів. При такому обдзвоні не враховується, про яку пломбу йде мова, з якого матеріалу буде зроблена, головне, як буде поставлена ​​ця сама пломба. Спробуємо розібратися краще, що означає якісне пломбування зубів.

Пломбування зубів ще називають відновлення зуба, нарощування зуба. Як має проходити пломбування зуба? Варіант експрес пломбування зубів за 20-30 хвилин розглядати не будемо і Вам не радимо. Цей метод лікування зубів займає як мінімум 40-60 хвилин. А максимум може досягати 2-2,5 годин.

У стоматологічній практиці зустрічаються пломби двох видів – постійні і тимчасові.

Тимчасові пломби. Ставляться на певний період часу, після чого їх замінюють на постійні. Переважно їх використовують з метою діагностики і лікування. Наприклад: стоматолог не упевнений, хворий нерв чи ні. Ставиться тимчасова пломба – якщо через якийсь період зуб почав нити, значить, справа в нерві і його необхідно видалити. Також тимчасові пломби закривають собою різні ліки, які через певний час треба забрати. Тимчасова пломба - це не означає, що вона випадає через декілька днів після відвідування стоматолога. Тимчасова – це та пломба, яку стоматолог зможе забрати швидко і легко. Ще такими пломбами закривають миш’як, який знищує хворий нерв.

Постійні пломби. Їх встановлюють на кілька років. Існує декілька матеріалів, з яких виготовляються постійні пломби.

Матеріали, з яких виготовляють зубні пломби

1. Метал. У виготовленні пломб застосовують різні сплави ртуті з металом (іншими словами – амальгама). Найбільший недолік – це наявність в пломбі ртуті, що негативно впливає на організм. Ще один нюанс – після установки пломби амальгама розширюється і відколюється стінка зуба, що знаходиться щонайближче до пломби. Зазначимо, що зараз можливість відколювання зубної стінки зведена до абсолютного мінімуму. Такі пломби найчастіше використовують на жувальних зубах і за важких ситуацій, наприклад, підясенні дефекти. Чи встановлюють під коронки, якщо не має значення, як виглядатиме пломба.

2. Пломби із склоіономірних цементів. Перевагою склоіономірного цементу є його дешевизна і хороше крайове прилягання. Крім того, така пломба містить спеціальні добавки, що живлять зубні тканини іонами фтору. Вона не допускає повторного розвитку карієсу. З недоліків варто відмітити крихкість і швидке стирання.

3. Пломби на основі цементу. Не допускають вторинного розвитку карієсу, але слугують недовго через крихкість матеріалу.

4. Хімічно отверджувальні композити. Ці пломбувальні матеріали покликані замінити класично цементні пломби. Головна відмінність цих матеріалів полягає в наповнювачі – у більшості випадків це фарфор. Композити такого типу розділяються на три підгрупи – світлоотверджувальні, акриловмістні і на основі епоксидних смол.

4.1. Композити зі вмістом акрилу мають високу міцність, стійкість до стирання, проте вони сильно токсичні. Після установки з’являється безліч пір (наслідок полімеризації). Якщо встановити таку пломбу на здоровий зуб, розвивається пульпіт – запалення нерва. Ще від акриловмістної пломби значно підвищується розвиток вторинного карієсу, причому навіть на сусідніх зубах.

4.2. Композити, що містять епоксидні смоли значно повільніше стираються, проте крихкіші. Пломби на такій основі менш токсичні, проте, через декілька років вони мають властивість темнішати.

4.3. Світловідбивні композити. Ще їх називають геліоотверджувальними або фотополімерними. Це один з найпоширеніших і найпопулярніших матеріалів пломбування. Є сумішшю наповнювача і полімеру, що твердне під дією спеціального світла, що випромінюється синьою лампою.

Перевагами цього матеріалу є як міцність, краса і пластичність – стоматолог може добитися ідеального результату, контролюючи твердіння. Можна підібрати колір полімеру під будь-який відтінок зубів, композит відмінно полірується і після установки абсолютно нічим не відрізняється від здорового зуба. Пломби з фотополімерних композитів довго слугують – до семи років. Головна проблема цього матеріалу – це крайове прилягання і усадка. З цієї причини вони не в силах замінити протезування, а також не придатні для усунення великих дефектів зубного ряду.

Незважаючи на усі переваги фотополімерних пломбуючих матеріалів, їм властиві такі недоліки:

1) Усадка. Цей недолік обумовлений хімічним складом цього матеріалу. Коли пломба твердне, вона зменшує свій об’єм – ось і усадка. Пломба може скоротитися в об’ємі від 0,8 до 5%, а це приведе до того, що пломба відійде від краю стінки зуба. Хоч стоматологи і придумали ряд способів вирішення цієї проблеми, але не в усіх випадках вони ефективні, іноді взагалі, неможливі. Така пломба буде ідеальна для невеликих ушкоджень, але при великих ураженнях зубної тканини виникають проблеми – якщо край пломби відійде від стінки, під нею може утворитися карієс.

2) Якщо станеться сильна усадка, у внутрішній структурі пломби можуть виникнути деформації, спровокувавши відламування тонких стінок зуба.

3) Неповне затвердіння. Ця проблема пов’язана з тим, що під дією синього світла пломба твердне не повністю, а лише максимум на 70%. Природно, що це відбивається на її кольорі і міцності. Якби було можливо підняти температуру пломби до 100 C на 15 хвилин, вона б стала значно міцнішою. Такий принцип використовують для виробництва вкладок з фотополімерного композиту.

Як відбувається процес пломбування зуба

Спочатку зубний лікар робить анестезію. Потім прибирає всі каріозні, хворі тканини відновлюваного зуба. Якщо на цьому етапі лікування зуба схалтурити і залишити зачатки карієсу, то через півроку-рік пломба зуба вже не буде відповідати золотому стандарту якості або просто випаде. Під нею карієс продовжить свою темну справу, яка завершиться або пульпітом, або випаданням пломби.

Раніше зубний лікар вирішував питання про повне видалення карієсу легко - на око. Зараз зубні лікарі використовують спеціальні препарати, так звані карієс-детектори. Він наноситься на відновлюваний зуб. Якщо його колір приємно рожевий, то все ОК. Якщо забарвлення інше, значить в цьому місці ще гніздиться карієс. Зубний лікар точно бачить, де слід провести додаткове препарування відновлюваного зуба.

Навіщо такі клопоти? Можна ж перед пломбуванням зуба прибрати свідомо більше зубної тканини? Так. Саме так колись і робилося, називалося "профілактичним розширенням". Існує поширена думка зубних лікарів, що чим більше залишається від зуба, тим краще.

Зуб оброблений, можна ставити довгоочікувану пломбу зуба? Ні. Якщо, звичайно, хочемо отримати гідний результат - пломбу зуба надовго, майже назавжди. Треба не тільки прибрати весь карієс, а й правильно провести відновлення зуба.

Пломбування зубів відбувається в роті, де багато вологи. А пломба зуба, як відомо, не любить води під час пломбування. Для цього при пломбуванні зубний лікар ізолює зуб від вологи і слини за допомогою численних пристосувань: коффердама, ретракційних ниток, зубних клинців. Коффердам - гумова хустка, що відокремлює майбутню пломбу зуба від інших зубів і слини. Він буває ще й рідким - наноситься навколо пломби зуба на ясна і стверджується спеціальною лампою. Ретракційна нитка вводиться між яснами і пломбованим зубом, щоб не потрапляла волога від ясен на пломбу зуба.

Як відрізнити хорошу пломбу зуба від поганої
Коли необхідно відновити бічну поверхню зубного лікаря доводиться працювати дуже ретельно - треба щоб пломба зуба повторювала свої початкові форми і щільно прилягала до сусіднього зуба.

Пломба зуба повинна точно повторювати обриси зуба. Якщо пломба не буде торкатися сусіднього зуба - потраплятиме їжа, травмуючи ясна. Або - їжа так просто не застрягне, але коли потрапить, то дістати її буде неможливо. Така пломба буде постійно травмувати ясна, з'явиться хронічне запалення, ясна почервонішають, стануть кровоточити. Так можна набути парадонтит.

Ставиться ретракційна нитка, що відсуває ясна, щоб не защемити їх, і що перешкоджає попаданню вологи в робочу ділянку. Потім встановлюється відповідна матриця, що повторює форму відновлюваного зуба і створює форму майбутньої пломби зуба. Підбирається за розміром один або кілька клинцем, що утримують матрицю на місці, щоб пломбувальний матеріал не протік між нею і пломбованого зубом.

Тільки тепер можна приступати до безпосереднього створення пломби зуба. При цьому сучасні світлові пломби вимагають ретельно дотримуватися технологію їх нанесення, експозиції, ступеня висушування і т.д. Етапи: протруювання, змивання дистильованою водою, висушування (без пересушування), нанесення адгезиву, висушування, полімеризація стоматологічної лампою. І тільки тепер черга за пломбувальними матеріалами, які вносяться не однієї порцією, а частинами, кожна з яких окремо обробляється лампою.


При відновленні зуба, дантист повинен добре відтворити не тільки область зуба біля ясен, але і жувальну поверхню, аби пацієнт міг повноцінно пережовувати їжу. Тобто жувальна поверхня пломби зуба не повинна бути рівною як аеродром, а бути з горбиками і ямками. Робиться це зовсім індивідуально і залежить багато в чому від сусідніх зубів, антагоністів, прикусу, суглоба і т.д. Але не слід плутати горби з шорсткістю. Хороша пломба зуба полірується так, щоб була вона гладка, щоб на ній не осідали харчові залишки, не змінювали, не фарбували її в різні кольори.

Яку пломбу зуба ставити? Риторичне питання. Це залежить від ступеня руйнування самого зуба , розташування дефекту, необхідності косметики.

Чи є зубна пломба панацеєю від карієсу?

Це залежить від двох людей - від зубного лікаря і пацієнта. Якщо зубний лікар прибрав всі каріозні тканини зуба, забезпечив сухі умови для створення пломби зуба, дотримався всіх найдрібніших нюансів технології відновлення зуба, то він молодець. І пломба зуба буде стояти довго.

Але для довговічності пломби потрібні ще зусилля і самого пацієнта. Які? Проста і банальна чистка зубів. Оскільки хвороби зубів - від нальоту. Саме з нього все й починається. Місце з'єднання пломби і зуба - ахіллесова п'ята всього відновленого зуба. Її потрібно берегти і плекати. Якщо в цій області буде постійно знаходиться наліт, то з часом з'явиться карієс. Тому чистити зуби потрібно.

Що робити, якщо пломба зуба підточена карієсом?

Бувати у свого зубного лікаря на профілактичних оглядах. Найголовніше, вчасно помітити зміни пломби зуба. Тоді зубний лікар обробляє пломбу зуба. І відновлює зуб маленькою пломбою. Не чіпаючи при цьому основну пломбу зуба.

Але що буде, якщо не помітити такої зміни? При цьому можливе ускладнення - запалення нерва, тоді доведеться його депульпувати і міняти повністю пломбу зуба. Навіть якщо зуб залишається живим, заміна пломби зуба неминуча.

Висновок: вирішувати на скільки потрібна пломба зуба саме Вам. Якщо хочете зберегти результат відновлення зуба на довго - чистите зуби і періодично ходіть на профогляд .
Категорія: Оригінал чи підробка? | Додав: Vik (25.11.2013)
Переглядів: 8110 | Теги: стоматологія, карієс, медицина, лікування, дантист, зубний, стоматолог, Пломба, лікар, стоматологічна клініка | Рейтинг: 0.0/0

Схожі статті:
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Форма входу

Пошук

Меню сайту

Випадкова цитата

Людина з ясною метою буде просуватися навіть по найважчому шляху. Людина бе мети не переміститься і по гладкій дорозі.
Томас Карлейль

Наше опитування

Ви віддаєте перевагу - жити в селі чи в місті?
Всього відповідей: 267

Друзі сайту

Молитва - могутній засіб спасіння! Вивчення іспанської мови онлайн - українською
Сайт про Мексику
Travel Ukraine В 1 клас - навчальні матеріали для початкової школи

Наша кнопка

Небо - український християнський сайт

Статистика