Карієс - це руйнування коронки і кореня зуба бактеріями, що містяться в нальоті.
Карієс може виникнути у дитини в ранньому віці, коли ще не встигли сформуватися і зайняти своє законне місце всі молочні зуби. І вже тоді зубам необхідно лікування. В іншому випадку дитячий карієс може "перерости" у дорослий, пошкодивши постійний зуб ще до його появи.
Крім того, карієс може викликати серйозні захворювання шлунково- кишкового тракту, тому що уражений зуб - джерело інфекцій і бактерій, які дитина буде постійно ковтати.
Як лікують карієс у дітей?
Лікування дитячого карієсу має ряд особливостей, серед яких:1) короткий час впливу стоматолога (не довше за 30 хвилин за один сеанс);
2) мінімальне використання бормашини (тільки при гострій необхідності і з частими перервами);
3) подвійне знеболювання (якщо необхідний знеболюючий укол, то попередньо на саме місце уколу наноситься заморозка у вигляді гелю).
При цьому фахівці розробили ряд щадящих методик, які дозволяють лікувати дитячий карієс навіть у найменших пацієнтів - дітей до 2 -х років.
1. Сріблення молочних зубівЯкщо лікування дитячого карієсу необхідно малюкові, якому ще не виповнилося й 2 -х років, лікар застосує метод сріблення зубів. На уражену ділянку буде покладено розчин нітрату срібла (30 %), причому процедуру повторять 2-3 рази з інтервалом до 7 днів (більш конкретні цифри назве лікар). Лікування цим методом можливо тільки в тому випадку, коли дитячий карієс тільки-тільки закріпився на зубі .
Є у сріблення і недолік: справа в тому, що плівка, яку на поверхні зуба створює розчин з сріблом, чорнішає. Це частина лікування (саме цей "наліт" і буде боротися з бактеріями ), і позбутися від чорної плями можна буде тільки разом з молочним зубом. Тому на постійних зубах сріблення як метод лікування дитячого карієсу не використовується.
2. РемінералізаціяЯкщо у дитини з'явився карієс, значить, емаль в цьому місці втратила частину необхідних мінеральних речовин і почала руйнуватися. Цей процес називається демінералізацією, а протилежний йому процес - ремінералізацією. При поверхневих змінах емалі, лікар покриє хворий зуб дитини препаратами, що містять важливі для емалі мікроелементи (кальцій і натрій). Вони поступово проникнуть в емаль зуба і зміцнять уражені місця. Ключове слово - поступово: лікування дитячого карієсу таким методом вимагає часу, а точну тривалість лікування встановить тільки лікар.
Методом ремінерализации можна лікувати дитячий карієс в стадії плями і поверхневий дитячий карієс. Крім того, він рекомендується і в якості терапії. Тоді лікування молочних зубів, можливо, і зовсім не знадобиться.
Також можна пошукати ремінералізуючий гель чи зубну пасту.
Переваги методу:
1) відновлює мінеральну насиченість зубів, що збільшує стійкість зубів до карієсу; 2) поліпшує зовнішній вигляд зубів (колір та блиск) без використання відбілюючих методів; 3) знижує підвищену чутливість зубів.
3. Препарування порожниниЯкщо дитячий карієс зі стадії поверхневого перейшов у стадію середнього і навіть глибокого, необхідно буде розкривати каріозну порожнину з використанням бормашини. Пошкоджений дентин (внутрішній шар зуба) повністю вичищається, після чого порожнина буде покрита препаратами, що містять кальцій, щоб зуб міг насичуватися цим найважливішим мікроелементом. Зверху встановлюється тимчасова пломба, а кальцій під нею сприятиме формуванню в зубі так званого вторинного дентину, для зміцнення і потовщення дна порожнини. При цьому бормашина буде працювати на мінімальній швидкості, щоб лікування пройшло без дискомфорту для дитини.
4 . ДепофорезЯкщо дитячий карієс не лікувати, дитина може втратити зуб. При розвитку глибокого карієсу, пульпіту і періодонтиту врятувати зуб може бути дуже складно, оскільки необхідно ретельно прочистити всі найдрібніші канальці дитячого зуба і при цьому не завдати маленькому пацієнтові болю. Але у каналів є відгалуження і порожнини, які неможливо прочистити вручну, та й простежити за тим, де і як вони згинаються, складно.
Депофорез - це введення в зуб гідроокису міді - кальцію, абсолютно безпечною для дитини. Цей розчин завдяки своїй структурі проникає навіть у важкодоступні канали зуба і повністю їх дезінфікує. Таким чином, ручне втручання, з ризиком пошкодити дитині зуб, не буде потрібно.
Лікування дитячого карієсу методом депофореза відбувається під впливом слабкого електричного струму. При цьому маленький пацієнт не буде відчувати дискомфорту, тому що, по-перше, заряд надто малий, а по-друге, місце проведення процедури попередньо буде знеболене.
5. ОзонотерапіяОзонотерапія - новітній метод лікування дитячого карієсу в початковій стадії. Вчені встановили, що озон негативно діє на бактерії і знищує результати їх життєдіяльності, які й призводять до розвитку дитячого карієсу. Таким чином, озонотерапія дозволяє повністю знищити хвороботворні бактерії і на поверхні зуба, і в глибинах. При цьому дитина не відчує ніякого дискомфорту.
6. Фотодинамічна терапіяФотодинамічна терапія - ще один спосіб лікування дитячого карієсу, що став відомим відносно недавно. Під час процедури на хворий зуб накладаються лікувальні матеріали, які опромінюються лазером. Під впливом світла вони виділяють в зуб необхідні лікувальні речовини. При цьому дитина не відчуває ніякого дискомфорту і навіть не потребує анестезії. Вилікувати таким способом дитячий карієс можна навіть у малюків: як бачите, цей спосіб взагалі не вимагає ніякого ручного втручання.
Профілактика дитячого карієсуДитячий карієс можна зупинити на самих ранніх стадіях, застосовуючи метод герметизації фіссур. Фіссури - це дрібні борозенки (іноді досить глибокі) на поверхні жувальних зубів, в яких накопичуються залишки їжі. На жаль, саме в цих місцях найбільш тонка зубна емаль. Тому перші ознаки карієсу ми зазвичай бачимо там.
Герметизація фіссур - це запечатування борозенок спеціальними матеріалами, що містять кальцій і натрій. При цьому бактерії позбавляються доступу до цього "теплого місце", а під покриттям відбувається постійний процес ремінералізації фіссури. Тому лікування вже наявного дитячого карієсу цим методом неможливе - він профілактичний.
Як бачите, сьогодні є багато способів лікування карієсу у дітей, які не викличуть у малюка неприємних відчуттів. Тому, помітивши перші ознаки цього захворювання, сміливо звертайтеся до стоматолога.
|