Небо  християнський український сайт для батьків і дітей

Понеділок, 23.12.2024, 14:11

Мобільна версія сайту Небо

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

 
 

Головна » Статті » Для дітей і про дітей » Дошкільнята

5 методик навчання читати: плюси і мінуси
5 методик навчання читати: плюси і мінуси

5 методик навчання читати: плюси і мінуси

Будь-яка мама дошкільника, навіть якщо йому ще немає і року, вже придивляється до різних методик навчання читання. Дійсно, деякі з них дозволяють домогтися результату в зовсім юному віці. Чим хороші ранні методики, а так само які в них є мінуси, читайте в цій статті.

1. Звуковий (фонетичний) метод Ельконіна

Звуковий (фонетичний) метод Ельконіна
Ця система навчання читання використовує аналітико-синтетичний підхід. За цією методикою вчили нас у школі. Вона базується на алфавітному звуко-буквенному принципі. В основі її - навчання вимові букв і звуків (фонетиці), і коли дитина накопичує достатні знання, вона переходить спочатку до складів, що утворюються від злиття звуків, а потім до цілих слів. 



Плюси методу 
1) Цей метод зазвичай використовується для навчання читання в школах, тому дитині не доведеться перевчатися.

2) Батьки дуже добре розуміють цей принцип навчання, так як самі так вчилися.

3) Метод розвиває фонематичний слух дитини, який дозволяє чути і виділяти звуки в словах, що сприяє їх правильній вимові.

4) Логопеди рекомендують саме цей метод навчання читанню, оскільки він допомагає діткам позбавлятися від дефектів мови.

5) Вчити дитину читати по звуковому методу можна в будь-якому зручному місці, деякі вправи можна виконувати навіть на вулиці. Малюк із задоволенням пограє в словесні ігри і вдома, і на дачі, і в поїзді, і в довгій черзі в поліклініці.

Мінуси методу 

1) Цей метод не підходить прихильникам раннього розвитку дитини, які хочуть, щоб малюк навчився вільно читати раніше п'яти - шести років. Оскільки навчання читанню таким способом - досить тривалий процес, що вимагає певного рівня розвитку дитини, починати займатися за цим методом занадто рано - просто безглуздо.

2) Зазвичай перший час дитина не розуміє прочитаного, оскільки всі її зусилля будуть спрямовані на те, щоб прочитати і розібрати окремі слова. Розумінню прочитаного доведеться приділяти окрему увагу.

2. Метод навчання по кубиках Зайцева

Метод навчання читанню по кубиках Зайцева Цей метод передбачає навчання читання на основі складів. Склад — це пара з приголосної і голосної, або з приголосної і твердого або м'якого знака, або однієї літери. Навчання читання за кубиками Зайцева проходить у вигляді веселої, рухливої і захоплюючої гри в кубики. 

Плюси методу 

1) Дитина в ігровій формі відразу запам'ятовує склад, поєднання букв. Вона не затинається і швидко освоює читання і логіку побудови слів.

2) На кубиках Зайцева є лише ті комбінації літер, які принципово можливі українською мовою. 

3) Кубики Зайцева дозволяють навчати дитину читанню хоч з однорічного віку. Але навіть п'ятирічним починати не пізно. Система не прив'язана до певного віку.

4) Якщо дитина не встигає за темпом сучасних шкільних програм, система Зайцева може стати своєрідною «швидкою допомогою». Сам автор стверджує, що, наприклад, чотирирічна почне читати вже через кілька занять.

5) Заняття не займають багато часу, вони проводяться як би між справою.

6) Кубики Зайцева впливають на багато органів почуттів. Вони розвивають музичний слух, почуття ритму, музичну пам'ять, дрібну моторику рук, що само по собі гарно впливає на розвиток інтелекту. Завдяки різнобарвним кубикам у дітей розвивається просторове і колірне сприйняття

Мінуси методу 

1) Діти, які навчилися читати «по Зайцеву», часто «ковтають» закінчення, не можуть розібратися в складі слова (адже вони звикли ділити його виключно на склади і ніяк інакше).

2) Дітей доводиться перенавчати вже в першому класі, коли починають проходити фонематичний розбір слова. Дитина може допускати помилки при звуковому розборі.

3) Кубики Зайцева досить дорого коштують. Або ж батьки самі повинні зробити кубики зі шматочків дерева і картонних заготовок, а це цілих 52 кубика. При цьому вони недовговічні, малюк легко може їх пом'яти або погризти.

3. Навчання за картками Домана

Навчання читанню за картками Домана Цей метод вчить дітей розпізнавати слова як цілі одиниці, не розбиваючи на складові. У цьому методі не вчать ні назв букв, ні звуків. Дитині кілька разів в день показують певну кількість карток з чітким промовлянням слів. У результаті дитина сприймає і прочитує слово відразу, і вчиться читати дуже швидко і рано. 

Плюси методики 

1) Можливість навчати читанню майже з народження. Все навчання буде для малюка грою, можливістю поспілкуватися з мамою, дізнатися щось нове та цікаве.

2) У малюка буде розвиватися феноменальна пам'ять. Він без зусиль буде запам'ятовувати й аналізувати величезну кількість інформації.

Мінуси методики 

1) Трудомісткість процесу. Батькам доведеться надрукувати величезну кількість карток зі словами, а потім знайти час, щоб ще показувати їх дитині.

2) Діти, котрі навчалися за цією методикою, потім відчувають труднощі зі шкільною програмою. У них частіше виникають проблеми з грамотністю і розбором слова.

3) Часто малюки, які без проблем читали слова на домашніх плакатах, не могли прочитати слово, якщо воно було написано по-іншому.

4. Методика Марії Монтессорі

Методика Марії Монтессорі За системою Монтессорі малюки вчаться спочатку писати букви з допомогою вкладишів і контурних рамок і тільки потім вивчають букви. Дидактичний матеріал складається з літер, вирізаних з шорсткого паперу і наклеєних на картонні таблички. Малюк називає звук (повторює за дорослими), а потім обводить контур літери пальчиком. Далі діти вчаться складати слова, речення, тексти. 

Плюси методики 

1) У системі Монтессорі немає нудних вправ і важких уроків. Все навчання – це гра. Цікава, з яскравими цікавими іграшками. І малюк всьому – і читанню, і письму, і побутових навичок - навчається, граючи.

2) Діти, що вчилися читати за методом Монтессорі, дуже швидко починають читати гладко, без поділу слів на склади.

3) Дитина відразу привчається читати самостійно і про себе.

4) Вправи та ігри розвивають аналітичне мислення, логіку.

5) Багато з монтессорі-матеріалів не тільки вчать читати, але розвивають дрібну моторику – важливий елемент загального розвитку інтелекту (наприклад, цьому сприяють ігри з шорстким алфавітом).

Мінуси методики 

1) Заняття важкі для виконання в домашніх умовах, так як вимагає колосальних витрат часу для підготовки занять і дорогих матеріалів.

2) Громіздкість матеріалів та посібників: вам доведеться купити або зробити самим масу рамочок, карток, книжечок та інших елементів навчального середовища.

3) Методика розрахована на заняття в групі дитячого саду, а не вдома.

4) Мама в цій системі грає роль спостерігача, а не вчителя.

5. Методика Ольги Соболєвої

Методика навчання читанню Ольги Соболєвої Цей метод побудований на "дво-півкульній" роботі головного мозку. Вивчаючи нову літеру, дитина пізнає її через впізнаваний образ або персонажа. Головна мета методу – не стільки навчити читати, скільки навчити любити читати. Всі заняття побудовані у формі гри, тому навчання читання проходить непомітно і захоплююче. У методиці є три потоки інформації: для візуалів, аудіалів і кінестетиків. Механічне запам'ятовування зведено до мінімуму, так як застосовується асоціативна методика запам'ятовування.

Плюси методики 

1) В результаті такого способу читання у дітей зменшується кількість помилок, а мова стає більш вільною і барвистою, розширюється словниковий запас, активізується інтерес до творчості, зникає страх перед необхідністю письмового викладу думки.

2) Правила, закони, вправи виконуються немов жартуючи й мимоволі. Дитина вчиться концентруватися і розслаблятися, так як це корисно для засвоєння нової інформації.

3) Методика дуже добре розвиває уяву, фантазію, вчить логічно мислити, розвиває пам'ять і увагу.

4) Можна починати вчити майже з народження.

5) Підходить для дітей з різними каналами сприйняття інформації.

Мінуси методу

Немає звичної системи для батьків, яким потрібно, щоб все було чітко і послідовно. Більше підходить для "творчих" дітей.
Категорія: Дошкільнята | Додав: Vik (10.03.2017)
Переглядів: 2734 | Теги: методи, ранній розвиток, навчання, Читання, методики, Розвиток, методики навчання читати, читати, дошкільне читання, методики читання | Рейтинг: 0.0/0

Схожі статті:
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Форма входу

Пошук

Меню сайту

Випадкова цитата

Життя - це те, що з вами стається саме тоді, коли у вас зовсім інші плани.
Джон Леннон

Наше опитування

Ви віддаєте перевагу - жити в селі чи в місті?
Всього відповідей: 267

Друзі сайту

Молитва - могутній засіб спасіння! Вивчення іспанської мови онлайн - українською
Сайт про Мексику
Travel Ukraine В 1 клас - навчальні матеріали для початкової школи

Наша кнопка

Небо - український християнський сайт

Статистика