Небо  християнський український сайт для батьків і дітей

П`ятниця, 22.11.2024, 00:38

Мобільна версія сайту Небо

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

 
 

Головна » Статті » Для дітей і про дітей » Дошкільнята

Стоматит у дітей: як розпізнати і вилікувати

Стоматит у дітей: як розпізнати і вилікувати

Стоматит у дітей - поширене захворювання. Характеризується запаленням слизової оболонки порожнини рота. Захворювання проявляється, як у новонароджених, так і у дітей старшого віку. Стоматит у дітей після 7-ми років зустрічається рідше.

Стоматит у дітей: як розпізнати і вилікувати

Причини

Причини, що викликають запалення слизової в роті дитини, на язику, різноманітні. Різні причини визначають види стоматиту.

Основні причини захворювання:
  • Ураження слизової в роті патогенними штамами бактерій. Викликає бактеріальний стоматит. В основному, це стафілококові і стрептококові інфекції. Інкубаційний період триває від 2 до 10 днів.
  • Грибок роду Candida. Кандидозний стоматит у дітей до року проявляється молочницею, інкубаційний період триває 2-4 дні. В основному хворіють діти до 2-х років.
  • Різні віруси, в основному, вірус герпесу. Є причиною вірусного стоматиту, інкубаційний період триває від декількох годин до декількох днів. Частіше хворіють діти до 3-4 років.
  • Алергічна реакція організму на будь-які подразники. Викликає алергічний стоматит.
  • Механічне або термічне ураження слизової. Гострі іграшки, якими дитина може поранити слизову у роті, гаряча їжа можуть стати причиною травматичного стоматиту. У групі ризику - діти до 2-х років.
Основні види стоматиту: бактеріальний, грибковий, алергічний, травматичний. Інфекційний стоматит заразний. У новонароджених і дітей старшого віку, можуть проявлятися всі види стоматиту. У новонароджених і дітей першого року життя частіше буває грибковий або вірусний стоматит. Патогенез захворювання вивчається, імовірно пов'язаний з незрілістю або ослабленням імунної системи дитини.

Стоматит у дитини до року часто пов'язаний з таким фактором, як прорізування зубів.

Симптоми

Симптоми бактеріального стоматиту: почервоніння і набряклість ясен. У роті і на язику є червоні виразки. Зазвичай виразки на язику хворобливі. Температура тіла може бути підвищена. Діти перших років життя важко переносять хворобу, пропадає апетит, дитині боляче їсти.

Симптоми вірусного стоматиту: підщелепні лімфовузли збільшені, болючі. При вірусному стоматиті дитина вередує, плаче. У роті є виразки, наповнені рідиною. Такі виразки з'являються на язику, на губах, вони лопаються. Вірусний стоматит заразний. Температура при первинному зараженні може досягати 39-40 градусів.

Симптоми кандидозного стоматиту: на язику і яснах з'являється білий сирнистий наліт. Дитині боляче їсти. Лімфовузли збільшуються. Може підвищуватися температура. Кандидозний (грибковий) стоматит проявляється як молочниця. Грибковий стоматит, як і вірусний, заразний.

Симптоми при травматичному стоматиті: слизова рота опухла, запалена, хвороблива. Ознаки стоматиту у дітей на початку захворювання: плаксивість, слабкість, відмова від їжі. Може підвищуватися температура тіла, але частіше вона нормальна. Якщо не приєднується патогенна флора, то такий стоматит не заразний.

Алергічний стоматит проявляється у вигляді червоності ясен, язика. Згодом може приєднуватися мікробна флора і викликати бактеріальний, грибковий або вірусний стоматит. Температура може бути нормальною, а може підвищуватися. Якщо флора патогенна не приєдналася, то такий стоматит не заразний.

Симптоми при стоматиті зазвичай яскраво виражені. Залежно від того, як виглядає стоматит у дітей - лікар визначає його вигляд. Іноді вдаються до лабораторної діагностики, бактеріальний посів (для точного визначення інфекційного агента), здають кров на аналіз.

Якщо в роті дитини, на язику є виразки, слизова запалена, болюча, то ставлять діагноз стоматит. У дітей лікування триває зазвичай від декількох днів до 2 тижнів, залежно від стадії хвороби.

Лікування

Ефективність лікування стоматиту залежить не тільки від правильно підібраних ліків, а й від того, яке харчування отримує дитина під час хвороби. Їжу подрібнюють, щоб не ранилась слизова порожнини рота. Харчування має бути повноцінним, багатим вітамінами і мінералами. Годувати треба теплою їжею (температура їжі повинна бути 38-40 градусів). Правильне харчування - невід'ємна складова лікування.

Лікувати стоматит треба обов'язково. Лікування слід починати з усунення причини стоматиту. Якщо стоматит алергічний, то необхідно виявити алерген, провести протизапальну терапію. Інфекційний стоматит починають лікувати розчинами антибактеріальних або противірусних препаратів. Своєчасне і правильне лікування вірусного стоматиту значно знижує ризик виникнення ускладнення.

Підбираються ліки. Препарати підбираються залежно від віку дитини, причини і стадії хвороби, значення має і температура тіла дитини. Для загоєння виразок застосовують регенеруючі препарати. В залежності від стадії хвороби може призначатися системна терапія. Лікування триває до тих пір, поки не зникнуть симптоми стоматиту і не нормалізується температура тіла.

Антибіотики

Для лікування використовують антибіотики (мазь, спрей, розчини, гель). Ліки призначає лікар. Адекватна терапія дозволяє швидко вилікувати стоматит, не допускаючи ускладнення. Препарати підбираються індивідуально, враховується температура тіла дитини.

Мірамістин

Мірамістин - антимікробний і бактерицидний засіб. Мірамістин ефективний відносно грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів. Мірамістин має протигрибкову дію. Мірамістин гарний противірусний засіб, посилює імунну відповідь. Застосовують при бактеріальному, грибковому і вірусному стоматиті. Мірамістин (розчин і спрей) використовують для обробки виразок у роті, на язику.

Лікар визначає скільки разів на день, і в якому дозуванні проводити лікування. Мірамістин (спрей) дуже зручний засіб в застосуванні у дітей старше 2-х років. Мірамістин випускається у вигляді розчину, спрею і мазі. Він сумісний з іншими препаратами, допускається комбінація ліків з антибіотиками, ранозагоювальними засобами. Мазь мірамістин глибше проникає в епітелій, надаючи більш сильну дію, ніж спрей.

Мірамістин добре переноситься дітьми, рідко викликає алергію і побічні дії. Він попереджає ускладнення стоматиту.

Фурацилин

Фурацилин у вигляді розчину використовують для полоскань порожнини рота. Фурацилин активний відносно грампозитивних і грамнегативних бактерій. Ефективність полоскань залежить від того, скільки часу воно триває. Стоматологи рекомендують полоскати протягом 3-5 хвилин. Приймати їжу можна не раніше, ніж через 30 хвилин після полоскань. Фурацилин застосовують при бактеріальному стоматиті. Одночасно можна використовувати квасці.

Хлоргексидин

Хлоргексидин (розчин) використовують у лікуванні бактеріального та грибкового стоматиту. Хлоргексидин - антисептичний і бактерицидний засіб. Хлоргексидин активний відносно деяких видів вірусу, тому застосовується і при вірусних стоматитах. Хлоргексидин володіє фунгістатичною активністю щодо грибків роду Candida. Розчином обробляють порожнину рота стільки разів, скільки призначить лікар. Хлоргексидин застосовують тільки за призначенням лікаря.

Хлоргексидин не можна змішувати з йодом, тому не застосовують одночасно з люголем та іншими йодовмісними препаратами. З обережністю хлоргексидин призначають дітям до 7 років. Хлоргексидин в стоматології застосовують у вигляді розчину. Хлоргексидин по ефективності порівняємо з мирамистином. Він рідко викликає алергічні реакції.

Люголь

Люголь - розчин йодиду у водному розчині йодиду калію. Застосовують для лікування бактеріального стоматиту, ним змащують виразки на слизовій. Люголь має бактерицидну дію. Люголь не використовують в лікуванні дітей до 3 років. При грибковому стоматиті люголь малоефективний. Одночасно з люголем не використовують хлоргексидин.

Фукорцин

Фукорцин - протимікробний і протигрибковий засіб. Фукорцин застосовують для лікування грибкового та бактеріального стоматиту. Фукорцин застосовують за призначенням лікаря. Змащують уражені місця препаратом кілька разів на день. Фукорцин не застосовують при вірусному стоматиті. Фукорцин, після нанесення, може короткочасно викликати відчуття печіння, біль.

Фукорцин у своєму складі містить фенол. Тому його застосування для лікування маленьких дітей обмежене.

У маленьких дітей він може викликати ознаки отруєння. Фукорцин застосовують у лікуванні дітей старше 7 років. Його застосовують тільки за призначенням лікаря, застосовують стільки, скільки призначить лікар. Фукорцин за своєю активністю поступається мірамістину і хлоргексидину. Може викликати алергію.

Камістад

Антибіотики у формі гелю дуже зручні в застосуванні. Камістад (гель) - протизапальний і протимікробний засіб. Камістад (гель) має анестезуючу дію. Камістад (гель) втирають в пошкоджену слизову 3 рази на день. Камістад (гель) знімає запалення, біль. Гелем зручно лікувати стоматит, він полегшує стан дитини при прорізуванні зубів. Камістад (гель) добре застосовувати в поєднанні з антисептичними розчинами.

Камістад (гель) дозволяється застосовувати дітям з перших років життя. За станом дитини лікар визначає, скільки гелю треба наносити на пошкоджену поверхню. Стандартне нанесення - 5 мм гелевої смужки гелю «Камістад». Годувати дитину слід не раніше, ніж через 40 хвилин після нанесення гелю на слизову рота. Лікування зазвичай триває 5-7 днів.

Камістад (гель) при правильному використанні не чинить побічних дій. Камістад (гель) рідко викликає алергічні реакції.

Ністатин

Ністатин (мазь) має протигрибкову активність. Антибіотики цієї групи активні щодо грибів роду Candida. Ністатин (мазь) наносять на уражені ділянки 2-3 рази на день. Застосовують при грибкових стоматитах, спричинених грибами роду Candida. Ністатин (мазь) може викликати алергічні реакції. У цьому випадку ністатин відміняють, призначаються інші протигрибкові препарати.

У разі сильного грибкового ураження слизової ністатин може застосовуватися в таблетках. При сильних грибкових стоматитах призначають ністатин в таблетках. Ністатин приймають 2-3 рази на день. Скільки триває лікування - визначає лікар. Звичайний курс лікування триває 7-14 днів. Ністатин по дії ідентичний леворину.

Якщо ністатин викликає у дитини побічні дії - препарат відміняють.

Противірусні препарати

Інтерферон

Інтерферон - один з факторів противірусного захисту організму. Інтерферон має імуностимулюючу дію. Інтерферон застосовують при вірусному стоматиті. Інтерферон застосовують за призначенням лікаря. Розчин закапують у ніс, змащують уражені ділянки слизової. Антибіотики часто призначають одночасно з інтерфероном. Курс зазвичай триває кілька днів.

Ацикловір

Ацикловір (мазь) має противірусну дію. За допомогою цього засобу можна лікувати вірусний стоматит. Мазь наноситься на уражені ділянки слизової в роті, на губах 3-4 рази на день. Ацикловір (мазь) ефективна при герпетичних ураженнях. Противірусні препарати не використовують у лікуванні стоматитів іншої етіології. Одночасно можна використовувати лікувальний спрей, галун (квасці).

Ранозагоювальні засоби

Аекол

Аекол (масляний розчин) використовується для лікування опікових і травматичних стоматитів. Аекол сприяє загоєнню, пом'якшує слизову, знімає запалення. Аекол містить ретинол, вітамін Е, бета-каротин. Аекол є стимулятором регенерації. Ним добре лікувати стоматит на язику, в куточках губ (заїди). Для цього пошкоджену слизову обробляють масляним розчином стільки разів на день, скільки призначить лікар. Годувати дитину можна через 30 хвилин після обробки ранок.

Солкосерил

Солкосерил (мазь) прискорює загоєння. Солкосерил (мазь) застосовують місцево. В основному солкосерил (мазь) використовують при стоматитах, викликаних механічними травмами або опіками. Солкосерил застосовують на стадії загоєння.

Народні засоби

Галун

Палений галун, як і багато інших народних засобів, не має протипоказань. Галун використовують у лікуванні неускладнених форм інфекційного та травматичного стоматиту. Галун можуть використовувати як допоміжний засіб. Галун використовують у формі водного розчину. Розчин повинен бути кислим і в'язким. Після обробки уражених ділянок галун утворює колоїдну оболонку, яка прискорює загоєння. Галун підсушуює, знезаражує ротову порожнину. Обробку треба робити 3-4 рази на день. Лікування триває 3-7 днів.

Сода

Лікування стоматиту содою - ефективний спосіб лікування. Содовий розчин (1 чайна ложка на склянку кип'яченої води) використовують для полоскання порожнини рота. Стоматит у немовляти лікують протиранням уражених ділянок тампоном, змоченим в розчині харчової соди.

Особливо ефективне лікування содою стоматиту грибкового походження (молочниці). Лікування содою не має протипоказань і побічних явищ. Застосовувати можна без вікових обмежень. Молочницю у новонароджених можна вилікувати содовим розчином дуже швидко, не застосовуючи антибіотиків. Обробку ранок у роті і на язику треба робити 4-5 разів на день. Скільки днів лікувати - визначає лікар.

Мед

Мед лікує стоматит будь-якого походження. Мед має ранозагоювальну, протимікробну, противірусну дію. Лікувальні властивості його обумовлені хімічним складом, наявністю великої кількості вітамінів і мікроелементів. Мед містить біологічно активні компоненти, що прискорюють загоєння і регенерацію тканин.

Мед використовують для змазування пошкодженої слизової на язику, на деснах. Можна робити аплікації.

У маленьких дітей мед може викликати алергію. У випадку непереносимості - мед виключають з раціону. Лікувати медом можна дітей, у яких немає на нього алергічної реакції. Мед один з кращих і ефективних засобів. Мед - не тільки корисні, але і смачні ліки. Деякі аптечні препарати менш ефективні, ніж мед. Одночасно можна застосовувати солкосерил, галун.

Трави

Відвари трав (ромашки, дубової кори, календули, звіробою) добре виліковують стоматит. Полоскання ротової порожнини, протирання тампоном, змоченим у відварі трав, допоможе швидко вилікувати стоматит будь-якої етіології. Полоскання треба робити 5-6 разів на день. Трав'яні відвари, як і інші народні засоби, безпечні та ефективні.

Якщо у відвар додати мед, то лікувальний ефект посилиться. Можна використовувати для полоскань з перших років життя. Одночасно з травами можна застосовувати камістад, солкосерил, мірамістин (спрей), галун.

Профілактика

Немає ліків кращих, ніж профілактика. Профілактика стоматиту у дітей:
  • Дотримання правил особистої гігієни.
  • Ізоляція хворих дітей від здорових (стоматит заразний).
  • Щоб уникнути травматичного стоматиту дитині не можна давати гострі предмети.
  • Годувати дитину треба теплою їжею, а не гарячою, оскільки опік може бути причиною травматичного стоматиту.
  • Антибіотики в цілях профілактики не застосовуються, оскільки можуть стати причиною кандидозного стоматиту.
Категорія: Дошкільнята | Додав: Vik (03.01.2016)
Переглядів: 3022 | Теги: лікування, причини, слизова оболонка, профілактика, стоматит у дітей, стоматит, трави, порожнина рота, ліки, рот | Рейтинг: 0.0/0

Схожі статті:
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Форма входу

Пошук

Меню сайту

Випадкова цитата

Воля - це те, що змушує тебе перемагати, коли твоя свідомість говорить тобі, що ти переможений.
Карлос Кастанеда

Наше опитування

Спілкуючись з російськомовною людиною, яка володіє українсьою мовою, Ви:
Всього відповідей: 387

Друзі сайту

Молитва - могутній засіб спасіння! Вивчення іспанської мови онлайн - українською
Сайт про Мексику
Travel Ukraine В 1 клас - навчальні матеріали для початкової школи

Наша кнопка

Небо - український християнський сайт

Статистика