У фірмових чаях часто застосовують елементи захисту. Наприклад, фірма "Канді" ввела додаткові елементи захисту. Букви в слові "Канді " опуклі. Так само, як і овал з принцесою. Якщо провести пальцем по названих елементів, ви відчуєте опуклість.
Стігер - золотиста смужка з назвою фірми "Орімі Трейд", яким заклеюють пачки (виняток становить тільки 50-грамова пачка, вона продається відкритою), - повинен бути з закругленими краями. На двох внутрішніх стінках коробки розташований текст - інформація про чай. На кришці - зображення чашки з побажаннями приємного чаювання від компанії "Орімі Трейд". Ці елементи захисту на підроблених пачках бувають відсутні.
У першу чергу підробку видає ціна - вона, як правило нижча. Потім - якість упаковки. Зазвичай на пачці виявляються ненадрукованими дрібні деталі, особливо добре це видно на срібних або позолочених фрагментах малюнка. Видає фальшивку і відсутність глянцю - за сумнівні замовлення зазвичай беруться нерентабельні друкарні, які не можуть забезпечити високу якість поліграфії.
Оглядайте інформацію на упаковці. Обов'язкові вимоги до неї: реквізити виробника, склад інгредієнтів, що входять в продукт, термін придатності та дата виготовлення. У складі інгредієнтів виробник зобов'язаний вказати добавки та ароматизатори (наповнювачі). Вони бувають натуральні і синтетичні. Серед натуральних наповнювачів не-чайного походження - трави, бруньки, квітки ароматних або цілющих рослин. Синтетичні - це есенції.
Трапляються , хоча і рідко , фальшивки вже зовсім примітивні . Подивіться, як упакований сам чай. Якщо всередині паперовій або картонної коробки немає ні фольги , ні навіть пакета , - перед вами підробка. Внутрішня упаковка повинна бути абсолютно герметичною. Суміші , складені з різних сортів чаю , вироблених в різних країнах , повинні мати власні назви.
Обов'язково перевіряйте дату виготовлення. Якщо з моменту виготовлення минуло більше року, чай краще не брати, оскільки очікуваний ефект ви навряд чи отримаєте.
Hе варто забувати, що чай можуть виробляти лише Китай, Індія, Індонезія, Шрі-Ланка, Японія, Грузія, Азербайджан. Чай з інших країн - це або реекспорт, або підробка. Реекспорт може бути сумлінним , такий чай дорого коштує , або це вкрай низькі сорти , купажовані і зовні красиво оформлені , рівні за продажною ціною звичайному хорошому чаю, але далеко не рівні йому за якістю. Висновок напрошується очевидний : краще не купувати чай з країн , де він не росте.
Справжній китайський чай експортує з Китаю лише Китайська національна імпортно-експортна корпорація чаю та місцевих продуктів (Produce of the People's Republic of China). Напис "Made in China" на справжньому китайському чаї ви ніколи не побачите.
Hа дійсному індійському чаї може бути присутнім напис "Made in India". Але в Індії є кілька відомих фірм, назва яких може служити міцною гарантією того, що чай з їх фірмовим знаком завжди справжній. Це: Davenport, A. Toch, C.T.C. Ці три фірми експортують до 70 % чаю з Індії. Підкреслимо, що на етикетках високоякісних чаїв також немає напису "Made in India", а вказується назва сорту: "Індійський чай Тоша", "Індійський чай Девенпорта", "Індійський чай С.Т.С.".
На торгових марках респектабельних індійських фірм, що експортують чай, можна також побачити зображення голови барана або циркуля. Ці знаки символізують високоякісний чай - міцний, як баранячий лоб, а циркуль - міра точності. Ці фірми друкують свою назву дрібнішим шрифтом, ніж назва сорту чаю , який рекламують.
В основному індійський чай надходить на наші фабрики і фасується у вітчизняних упаковках. Не варто купувати чай, якщо на пачці вказано, що він був розфасований на комбінаті з виробництва харчових концентратів. Там чай часто сприймає запахи інших продуктів і звичайно втрачає свій власний.
Цейлонський чай також часто буває об'єктом підробки. Фірми, які дорожать репутацією, борються проти псевдо-цейлонского чаю на ринках інших країн таким же шляхом, як і Китай. Кращі фірми - "Аннабель" (Annabel) і "Ділма" (Dilmah) - вказують на своїх етикетках, що чай "упакований в Шрі -Ланці" (Packed in Sri Lanka) і уникають вживати трафаретний напис "Made in Shri Lanka".
На упаковці справжнього цейлонського чаю обов'язково зображений лев - точнісінько як на державному прапорі Республіки Шрі Ланка.
Познайомимося і з символікою , яка зустрічається на упаковках чаю.
Р (Pekoe) - крупнолистковий чай, мало скручений, з відкритими пластинами.
OP (Orange Pekoe) - крупнолистковий чай, скручений, однорідний.
FOR (Flovery Orange Pekoe) - чай високої якості з ніжного листя, яке щойно розпустилися, скручений , однорідний.
TGFOR (Tilly Golden Flovery Orange Pekoe) - чай високої якості.
FTGFOR (Finest Tilly Golden Flovery Orange Pekoe) - чай найвищої якості, дуже дорогий.
Якщо чай подрібнений , то в буквеному позначенні з'являється літера В (Broken): BP, ВОР, FBOR.
Листки грубого збору для подрібнених або гранульованих чаїв позначають PF або PS .
Серед сортів чаю кращим вважається крупнолистковий. У процесі виробництва він лише скручується в спеціальних машинах (ролерах), зберігаючи всі цілющі, смакові і ароматичні властивості. Всі інші види чаю піддаються більш жорсткій обробці і втрачають частину часом значну, корисних властивостей. Так, при гранулюванні чайне листя дроблять, скручують і пресують в гранули. При цьому чай позбавляється багатьох цінних якостей, але настій виходить дуже міцним.
Знавці стверджують, що смак і аромат справжнього чаю настільки тонкий, що його практично неможливо відчути. Звідси напрошується висновок: чим сильніший та насичений аромат і "крутість" заварки, тим менше натуральних властивостей у ньому залишилося.
В основному до нас завозять старий чай, смак якого істотно гірший. Звичайно, таким чаєм не отруїшся, а й задоволення не отримаєш. Слід пам'ятати, що чай зберігає свої корисні якості тільки протягом двох років, після чого видихається.
Саме цим терміном визначається його придатність.
Продаж чаю з простроченим терміном зберігання є одним з найпоширеніших способів обману покупців. Про старий чаї кажуть: "Пахне сіном!". Дійсно, настій старого чаю стає темно-коричневим, іноді каламутним, смак заварки - гіркуватим і затхлим, чайний аромат змінюється неприємним деревним запахом. У просроченном чаї зменшується вміст теїну, ефірних масел, з'являється небезпечний фермент афлатоксин, шкідливий для шлунка. (Сильно заварений чай вищих сортів, остигаючи, теж мутніє, що свідчить про великий вміст дубильних речовин - і називають це вершками чаю, але коли в заварку доливають окріп , вона знову робиться прозорою.)
Вік чаю настільки сильно впливає на його якість, що свіжий чай другого сорту може виявитися набагато смачнішим, ніж чай вищого сорту, але старий.
Однак чим нижчий сорт чаю, тим швидше відбувається його старіння, оскільки в ньому більше огрубілого листя і деревини.
Старість чаю можна перевірити за кольором обідка між настоєм чаю та стінками посудини. Він повинен бути жовтого кольору. Зеленуватий відтінок - свідчення не першої молодості благородного напою.
В наших магазинах, судячи з написів на упаковках, продається в основному чай вищого сорту. Насправді в червоних упаковках у багатьох випадках міститься другосортний, не скручений чай з черешками і волокнами, яких взагалі не повинно бути.
Що стосується оцінки пакетованого чаю, то необхідно брати до уваги такі ознаки, характерні для якісного напою:
- наявність двокамерного фільтра-пакета, завдяки якому досягається оптимальна екстракція чаю;
- використання для фільтрів-пакетів невідбіленого паперу, оскільки відбілюючі речовини можуть псувати приготований напій;
- фільтр-пакети виготовлені без застосування клею, таким чином досягаються кращі смакові якості чаю.
Сьогодні покупцеві безглуздо вимагати у продавця сертифікат якості на товар, у тому числі і на чай, так як шахраї навчилися підробляти цей документ. Можна припустити, що торгові фірми, які поважають себе, не допустять до продажу продукт, попередньо не перевіривши його на безпеку і якість. Але немає гарантії, що низькосортний і несортовий товар не надійде в продаж у кіосках, комерційних ларьках.
При покупці чаю необхідно брати у продавця чек. Якщо вдома покупець виявить, що придбав сміття замість чаю, він зможе пред'явити продавцю претензії тільки за наявності цього документа, що засвідчує факт купівлі.
Застереження щодо прийому чаю1. Ніколи не експериментуйте, самостійно змішуючи різні сорти чаю. Подібні досліди можуть закінчитися навіть отруєнням, оскільки в кожному чаї містяться елементи, які окремо надзвичайно корисні, але в суміші можуть виявитися токсичними.
2. Не пийте чай на порожній шлунок.
3. Не пийте його і відразу після їжі: танін, що міститься в чаї, може призвести до затвердіння протеїну і заліза, що погіршує їх засвоєння із з'їденої їжі. Зачекайте 20-30 хвилин.
4. Чай не повинен бути гарячим настільки, щоб обпікати, оптимальна температура - 60 ± С.
5. Не заварюйте чай дуже довго - це не тільки позбавляє чай прозорості, смакових якостей і аромату, але і значно знижує поживну цінність за рахунок окислення вітамінів С і Р, амінокислот і інших потрібних організму речовин, які містяться в чайному листі.
|