Якщо напередодні шкільних канікул ви плануєте відпочити з дитиною за кордоном, потрібно заздалегідь подбати про всі необхідні документи. Інакше прикордонні служби можуть внести у ваші плани свої невблаганні корективи.
Якщо ви відправляєтеся в подорож всією сім'єю, досить просто вписати дитину в закордонний паспорт мами чи тата. До 5 років досить тільки записи, якщо ж дитина старша - потрібно буде вклеїти ще і її фотографію. Цей запис буде дійсним весь термін дії батьківського паспорта. 14-річній дитині потрібен уже власний документ. Термін дії дитячого проїзного документа - 3 роки. Втім, якщо ваша дитина молодша 14 років, цей документ також може їй знадобитися, якщо вона їде за кордон без батьків - наприклад, в складі туристичної групи або з іншими родичами. Наше законодавство допускає закордонні поїздки неповнолітніх дітей тільки з дозволу обох батьків або усиновлювачів. Тому в деяких випадках потрібно завчасно подбати ще про один документ - доручення. Довіреність оформляється буквально за 15 хвилин, для цього вам знадобляться лише:
1) оригінали паспортів; 2) ідентифікаційні коди; 3) свідоцтво про народження дитини.
Якщо дитину супроводжує один батько, другий повинен підтвердити свою згоду на поїздку довіреністю. Якщо дитина їде без батьків - самостійно або в складі тургрупи - довіреність знадобиться від обох батьків. Цей документ можна оформити на одну або кілька поїздок, вказавши термін його дії, маршрут і мету подорожі. Якщо дитина виїжджає з країни більше ніж на 3 місяці, довіреність повинна бути завірена органами опіки та піклування. Треба згадати, що в разі, якщо дитина або хоча б один з батьків не є громадянами України, ця довіреність не буде потрібною. Незважаючи на те, що оформити цей документ, як правило, не складає труднощів, нерідкі ситуації, коли це стає справжньою проблемою. Наприклад, коли місцезнаходження одного з батьків невідоме або батьки ніяк не можуть досягти єдиної думки щодо виховання дитини. Якщо ви в розлученні, на кордоні все одно попросять пред'явити довіреність від іншого батька на вивезення дитини. Добре якщо він дійсно не проти. Що робити, якщо з цим виникли проблеми? Якщо другий батько категорично відмовляється відпускати дитину за кордон разом з іншим (наприклад, у разі скандального розлучення), доведеться звертатися до суду. Суд може надати дозвіл на виїзд дитини без участі іншого батька, але вам доведеться довести, що ця поїздка, насамперед, в інтересах самої дитини. Якщо другий батько зник, і адресу його проживання невідома, замість довіреності знадобиться рішення суду, яке засвідчує, що місцезнаходження другого батька визначити неможливо. Якщо один з батьків фактично не займається вихованням дитини або позбавлений батьківських прав, довіреність оформляти не потрібно, однак статус такого батька повинен підтверджувати відповідний документ: материнська книжка (мати- одиночка), оригінал документа про позбавлення батьківських прав. Якщо другий батько помер, замість довіреності знадобиться оригінал свідоцтва про смерть. Коли дитині виповнюється 14 років, вона вже не може подорожувати за паспортом батьків. Щоб отримати проїзний документ на дитину, вам потрібно буде звернутися із заявою до територіального підрозділу Державної міграційної служби, зараз ця організація виконує функції ВВІРу. Причому, дитина у віці від 16 до 18 років повинна вже подавати цю заяву особисто. Для оформлення знадобляться такі документи:
1) Свідоцтво про народження або паспорт дитини; 2) Нотаріально завірена згода батьків на виїзд дитини за кордон; 3) Ідентифікаційний код дитини або одного з батьків; 4) Три фотографії розмірами 3,5 х 4,5 см; 5) Квитанції про оплату послуг з оформлення проїзного документа.
|