Як лікувати камені в нирках? Цим питанням щоденно задаються тисячі людей, які страждають на сечокам'яну хворобу.
Причини каменів в нирках1. Підвищений вміст мінеральних солей у воді, яку ми п'ємо.
2. Часте зловживання гострим, смаженим, солоним, кислим.
3. Недостатнє вживання рідини.
4. Кліматичні умови. В жаркому кліматі невелике споживання рідини призводить до зневоднення організму.
В нерухомому стані кістково-м'язова система перестає нормально функціонувати, через що відбувається вимивання з кісток кальцію. А це призводить до підвищення кальцію в крові і, отже, в сечі. Підвищено рівень кальцію в сечі - підвищений ризик каменеутворення в нирках.
6. Порушення функцій нирок і сечовивідних шляхів. Травми нирок, застій сечі. Через звуження сечоводу, верхніх сечових шляхів, через порушення діяльності сечовидільної системи відбувається порушення відтоку сечі.
7. Інфекції сечових шляхів і хронічні захворювання органів сечостатевої системи і ШКТ (шлунково-кишкового тракту) До них відносяться цистит, пієлонефрит, гастрит, простатит, аденома простати, виразкова хвороба і т.д.
8. Спадкова схильність.
9. Захворювання і травми кісток. До них відносяться остеопороз, остеомієліт та інші.
10. Брак або надлишок вітамінів. Не варто зловживати вітамінами групи С, і необхідно дотримуватися балансу споживання вітамінів групи D. А брак архіважливого вітаміну А також призводить до порушення обміну речовин і формуванню каменів.
11. Брак ультрафіолетових променів.
12. Надмірне споживання діуретиків та алкоголю.
13. Надмірне споживання деяких лікарських препаратів. Багато лікарських препаратів, наприклад, сульфаніламіди, аскорбінова кислота, призводять до порушення балансу в організмі і утворення каменів.
Камені в нирках мають симптоми:- Гострі або колючі болі в боці або в попереку в області знаходження нирки.
- Больовий синдром в нижній частині живота.
- Напади нудоти і блювоти.
- Больові відчуття в області паху.
- Порушення сечовипускання.
- Часті і дуже сильні позиви до сечовипускання.
- Сильне печіння під час сечовипускання.
- Відходження конкрементів (піску, камінців).
Інші ознаки каменів в нирках - підвищується температура, виступає холодний піт, відбувається здуття живота.
Камені з нирок можуть почати переміщатися в сечовід і сечовий міхур, викликаючи сильні болі. Якщо вони досить маленькі, то болі можуть і не проявитися, лише невеликі короткочасні різі при сечовипусканні натякнуть вам про випадання дрібного конкремента.
При сечокам'яній хвороби температура підвищуватися може зазвичай при запальних процесах в нирках, а також, якщо є ознаки ниркової коліки.
Способи лікування каменів в ниркахТепер перелічимо всі наявні на даний момент способи лікування.
Видалити камені можна, але це ще не означає вилікувати нирки.
Для цього потрібно набагато більше зусиль, що включають в себе і спеціальну дієту, і відповідний спосіб життя, і навіть внутрішній стан людини.
Найгостріше необхідність лікування відчувають ті, хто відчув симптоми ниркової коліки. Інші просто не можуть точно оцінити, наскільки хвороба серйозна. Ниркова колька - симптом сечокам'яної хвороби, коли камінь починає рухатися з нирки в сторону сечоводу, завдаючи жахливої болі.
При цьому хворий відчуває настільки сильні болі, з якими, як правило, сам впоратися не в силах. Давайте сконцентруємося на тому, які способи лікування каменів в нирках існують.
Як лікувати камені в ниркахЛікування каменів у нирках означає виконання 3 завдань - Видалення каменя з нирки одним з обраних способів.
- Відновлення організму після видалення.
- Профілактика після видалення каменів, недопущення рецидиву.
Про відновлення та профілактику будемо говорити окремо. А зараз сконцентруємося на особливостях першого завдання - видалення каменів з нирок.
Видалення каменів з нирок проводиться наступними способамиЗвичайно, способи видалення каменів можуть варіюватися і поєднуватися один з одним - їх може бути більше. Виділимо основні 6 способів видалення каменів з нирок.
1. Відкрита порожнинна операція. Панувала протягом тривалого часу. Та й зараз її лікарі змушені робити через відсутність альтернативи - немає обладнання, інструментів, кваліфікації.
Після відкритої операції через її травматичності виникає безліч проблем. Наслідки найчастіше пов'язані з ускладненнями, серед яких кровотечі, пневмонія і нерідко летальні випадки.
Нічого хорошого в цьому виді видалення каменів немає. Сечокам'яна хвороба схильна до рецидиву, тому наступне хірургічне втручання більш утруднене і небезпечно. Цей спосіб лікування сечокам'яної хвороби застосовувати в крайньому випадку, коли немає іншої альтернативи.
Запам'ятайте, не погоджуйтеся просто так на пропозицію лікарів провести цей вид операції. Є й інші, більш щадні способи. Підходьте до питання з головою, це ваше здоров'я.
2. Ендоскопічні і лапароскопічні операції. Від традиційного методу лікування відрізняється меншою травматичністю і більш легким відновленням. Ці види операцій відрізняються тим, що широке розсічення тканин і м'язових покривів не застосовується - розрізи максимально зменшені.
3. Руйнування каменя в нирці інструментами через прокол в області попереку. Камені видаляються за допомогою нефроскопа - металевої трубки з світлодіодом. Через цю трубку можна підводити різні інструменти, якими руйнують і видаляють камені в нирках. Прокол в цьому випадку самий мінімальний - тільки, щоб прилад вмістився.
Метод хороший, коли у хворого одиночний камінь в нирці і немає інших захворювань сечовидільної системи. Камінь може бути подрібнений і витягнутий будь то навіть коралоподібні. Хороший спосіб і найбільш вірний, на відміну від інших.
4. Контактне руйнування і видалення каменів з допомогою інструментів через сечовивідні шляхи. Через сечовипускальний канал вводиться інструмент, який проникає до каменя і знищує його шляхом дроблення.
Методи руйнування різні - застосовується і контактна літотрипсія нирок і інші способи дроблення. Зруйновані залишки збираються і вилучаються назовні. Цей спосіб застосовується частіше в тих випадках, коли каміння знаходяться в сечоводі або в сечовому міхурі.
5. Дистанційне дроблення каменів - ударно-хвильова літотрипсія. Цей спосіб набув широкого поширення в зв'язку з тим, що є найбільш щадним.
Не треба робити ніяких проколів, розрізів і т.д. Камені руйнуються дистанційним хвильовим впливом, а потім виводяться з організму природним шляхом.
Дистанційна ударно-хвильова літотрипсія досить ефективна, коли каміння в нирках не більше 2 см в діаметрі. Апарат, який руйнує камені, називається дистанційним літотріптером.
Існує електрогідравлічний, ультразвуковий, лазерний, п'єзоелектричний, пневматичний літотріптери. Не все так добре - є багато протипоказань, для літотрипсії підходять не всі камені, маса ускладнень і т.д.
6. Ліки та інші неоперативні методи лікування каменів. Цей спосіб позбавлення від каменів найбезпечніший і переважає.
Питання про те, чим лікувати камені в нирках за допомогою ліків і трав, стає актуальним, якщо камінь не більше 4 мм в діаметрі. В цьому випадку він здатний до самостійного відходження. Слід йому допомагати вийти, тому що якщо він залишиться, то виросте до великих розмірів з усіма неприємними наслідками.
Необхідно дотримуватися активного режиму, якомога більше рухатися, займатися фізкультурою, в якій застосовувати стрибки, біг, ходьбу. Забезпечити рясне пиття не менше 2 л. на добу, приймати анальгетики, спазмолітики, рослинні уросептики. Тоді камінь можна розчинити і він вийде природним шляхом.
Показання для вибору того чи іншого методу лікування залежать від багатьох моментів - який за величиною камінь, який його хімічний склад, щільність, де знаходиться, чи є ускладнення сечокам'яної хвороби і т.д.
Не завжди можна скористатися тим методом лікування каменів в нирках, який показаний при певному стані хворого. Часто просто необхідних приладів немає або лікарі не роблять якісь види операцій. Це на словах і по телевізору все красиво і прекрасно. На ділі все далеко не так.
Тому порада тут традиційна - робіть акцент на профілактику хвороби. Якщо виявлений камінь, який здатний вийти самостійно, треба вжити всіх заходів, щоб забезпечити йому вихід - кому потрібні операції і ускладнення?
|