"Скільки людей, стільки й думок" - так можна сказати, розмірковуючи про вподобання в мистецтві. Живопис, як жодне інше мистецтво, викликає затяті дискусії в різних соціальних і професійних колах. Однак, незважаючи на ставлення до них різних людей, деякі картини залишаються найбільш відомими у світі. Популярність прийшла до них з різних причин, які описані нижче.
"Сикстинська Мадонна", Рафаель
Оригінальна назва картини епохи Відродження - «Madonna Sistina», створена вона була в 1512-1513 році. З 1754 року і по сьогоднішній день полотно знаходиться в Дрездені в Галереї старих майстрів.
Полотно було створено Рафаелем за замовленням папи Юлія Другого на честь перемоги італійців над французами. Відомою картина стала в середині сімнадцятого століття. У дев'ятнадцятому столітті про неї пишуть багато відомих російських письменників, які любили подорожувати.
З часом полотно стало втрачати свою популярність, оскільки багато образи з нього були використані окремо в рекламних цілях. Тому сьогодні картину можна назвати однією з найвідоміших не завдяки цілісної композиції, а завдяки популяризації окремих її елементів.
"Таємна вечеря", Леонардо да Вінчі
Дане широко відомий всьому світу твір - фреска Леонардо да Вінчі, яка була створена в 1495-1498 році в Мілані. На полотні зображена сцена останньої вечері Ісуса Христа зі своїми учнями. Картина відома в колах поціновувачів живопису як творіння, яке стало віхою в історії Ренесансу, що змінила напрямок розвитку живопису Заходу.
Картина цікава тим, що має неодноразові посилання до числа 3: - позаду Ісуса - три вікна;
- апостоли сидять групами по три людини;
- фігура Христа, точніше її контури, нагадують за формою трикутник.
Через техніки, застосованої Леонардо, картина постійно піддавалася реставрації, оскільки фарба відшаровувалася від стіни. Остання реставрація зайняла 21 рік. У 1999 році розпис знову була відкрита для перегляду.
"Мона Ліза", Леонардо да Вінчі
Ще одна картина великого художника да Вінчі, яка стала, напевно, найвідомішою картиною за всю історію живопису.
Протягом кількох сотень років картина не дає спокою багатьом дослідникам і просто поціновувачам живопису. Існує маса припущень про те, хто ж насправді зображений на картині: від Ізабелли Арагонської, герцогині Міланській, до матері художника Катерини та автопортрета самого Леонардо. Однак суперечки з цього приводу припинилися в 2005 році, коли вчені довели, що на картині зображена дружина флорентійського торговця - Ліза Герардіні, торговець замовив полотно в ознаменування народження другого сина.
Портрет Мона Лізи вважається одним з кращих зразків портретного жанру італійського Ренесансу. На сьогоднішній день картина вважається одним з найвідоміших творів західноєвропейського мистецтва. Але репутація її пов'язана не тільки з високими художніми достоїнствами, але більшою мірою з атмосферою загадковості, яка її оточує.
"Враження. Сонце, що сходить", Клод Моне
Створена в 1872 році французьким художником Моне, картина, що має в оригіналі назва "Impression, soleil levant", дала назву новому напрямку в мистецтві - "імпресіонізму".
Полотно написано з натури в старому порту Гавра. Художник зумів закарбувати перехід ночі в день і, використовуючи всього кілька мазків фарби яскраво-оранжевого кольору, передати світло сонця, тремтячий на гладі води.
Картина була неоднозначно сприйнята сучасниками Клода Моне. Відмова художника від академічної техніки і вибір незвичних сюжетів були сприйняті в багнети критиками того часу. Але, незважаючи на це, картина і сьогодні залишається визнаним твором імпресіонізму.
"Зоряна ніч", Ван Гог
Голландський художник Вінсент Ван Гог написав цю картину в червні 1889. Вона зберігається в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку з 1941 року. Ван Гог хотів зобразити зоряну ніч як приклад сили уяви, яка здатна створити ще більш дивну природу, ніж та, яка може бути сприйнята нами при погляді на світ реальний.
Сенс даного твору Ван Гога безпосередньо пов'язаний з душевним станом художника в момент його написання. На перший погляд може здатися, що вона оптимістична і яскрава, але якщо розбити її на складові, то можна помітити, як стверджують критики, прагнення хворої людини зберегти свій останній контакт із зовнішнім світом.
"Дев'ятий вал", Айвазовський
Картина, створена в 1850 році відомим всьому світу художником-мариністом Іваном Айвазовським. Знаходиться в Державному Російському музеї в Санкт-Петербурзі.
На полотні зображено море після дуже сильного шторму, а також люди, що зазнали аварії. Найбільша хвиля - дев'ятий вал, ось-ось обрушиться на людей, які з усіх сил намагаються врятуватися на уламках щогли. Головна думка картини - велич і міць стихії моря, і повна безпорадність перед нею людини. Однак теплі тони картини роблять морську стихію не такою суворою, і дають глядачам слабку надію на те, що люди, зрештою, будуть врятовані.
"Чорний квадрат", Малевич
"Чорний квадрат" - картина з циклу супрематичних робіт Казимира Малевича. У цьому циклі художник досліджував можливості композиції і кольору. Створено це полотно в 1915 році і є найбільш знаменитою роботою художника.
"Чорний квадрат" писався художником не в єдиному екземплярі. Існує ще кілька версій, створених самим Малевичем з тих чи інших причин. Вони відрізняються кольором і фактурою. Всі варіанти зберігаються в російських музеях.
Творіння митця було сприйнято неоднозначно як критиками, так і просто цінителями мистецтва. Картина і до цих пір викликає численні суперечки. Існує припущення, що Малевич ввів всіх в оману, і що під верхнім шаром живопису приховано інше зображення. Однак технологічні експертизи цей факт не підтвердили. Тому любителям творчості Малевича не залишається нічого, окрім як споглядати чорну геометричну фігуру.
|