Небо  християнський український сайт для батьків і дітей

Субота, 23.11.2024, 15:40

Мобільна версія сайту Небо

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

 
 

Головна » Статті » Для дітей і про дітей » Немовлята

Прикорм дитини на штучному вигодовуванні
Під час очікування дитини більшість батьків напевно вивчають масу літератури по грамотному догляду та повноцінному харчуванню, де природному вигодовуванню приділяється почесне місце.

І це заслужено, бо лише вигодовування грудним молоком може забезпечити дитину всіма незамінними поживними речовинами. Материнське молоко має унікальний склад і включає не тільки необхідну кількість жирів і вітамінів, але також містить особливий набір ферментів, гормонів і імуноглобулінів, який практично неможливо повторити при виробництві штучних сумішей.

Однак є обставини, які унеможливлюють годування грудьми, до них можуть бути віднесені медичні показання або недостатнє вироблення грудного молока. У такому випадку приймають рішення перевести дитину на штучне вигодовування.

Тема підгодовування дитини при її перебуванні на штучному вигодовуванні завжди залишається актуальною зважаючи на наявність деяких особливостей та низки відмінностей від введення прикорму дітям на природному вигодовуванні.

Розберемося з термінами

Прикорм - введення в меню дитини більш щільних продуктів промислового чи домашнього приготування, доповнюють адаптовану суміш або материнське молоко. Прикорм не стає основою харчування малюка, він покликаний розширити склад поживних речовин, при цьому плавно підготувати дитину до переведення на загальний стіл. Також пригодовування сприяє розвитку жувальної функції і виробленню нових ферментів системи шлунково-кишкового тракту.

Коли краще вводити перший прикорм

Всесвітня Організація Охорони здоров'я пропонує вводити прикорм дітям - штучно вигодовуваним з 4,5 до 5 місяців, для дітей на природному вигодовуванні це вік близько 6 місяців. Така різниця обумовлена ​​тим, що з сумішшю дитина отримує деякий набір "чужорідних" речовин, завдяки яким відбувається своєрідна адаптація до вступу інших продуктів харчування. Треба відзначити, що зазначених вікових рамок слід дотримуватися при нормальному розвитку і здоров'я дитини.

Важливі правила введення прикорму

Прикорм потрібно почати з малої кількості нового продукту, кожний наступний день збільшуючи порцію при відсутності проявів алергічної реакції. Стандартна схема - первинний продукт вводиться в обсязі однієї чайної ложечки в один із прийомів їжі. Уважно спостерігаєте за реакціями дитини. Якщо нема негативних наслідків у вигляді шкірного висипу, змін якості випорожнень і загального стану малюка, на другий день можна збільшити вдвічі порцію того ж продукту. Продовжувати так далі до заміни одного годування.

Консистенція нового продукту повинна бути абсолютно однорідною для полегшення прийняття їжі дитиною. Потрібної однорідності можна домогтися, пропускаючи приготовлену їжу через дрібне сито або переробляючи блендером.

Прикорм бажано давати на початку годування, перед вживанням суміші. Коли приходить час прийняття їжі, дайте малюкові новий продукт в запланованій кількості, потім догодовуйте сумішшю до досягнення потрібного обсягу.

Не давайте кілька видів продукту одночасно. Спочатку потрібно довести кількість одного з нових продуктів до заміни повноцінної годівлі та повної адаптації до нього, далі вводити продукти по черзі. Таке планомірне введення незнайомих продуктів дітворі на штучному вигодовуванні дозволить вчасно виявити негативну реакцію на певну їжу і припинити її введення на деякий час, а також полегшить звикання до незнайомого виду харчування.

Перший прикорм доцільніше ввести в один з ранкових прийомів їжі, це може бути 10 або 14 годин. Таке раннє годування дозволить протягом дня, що залишився, більш плідно простежити реакцію дитини на знову введений продукт і при виникненні негативних наслідків у вигляді нудоти, рідкого випорожнення або болю в животі - купірувати ці прояви до ночі для якісного відпочинку під час сну.

Прикорм дають ложечкою, дитина при цьому знаходиться в положенні сидячи на колінах одного з батьків або в дитячому стільчику для годування.

Харчування має бути теплим, бажано тієї ж температури, що і звична суміш для вигодовування.

Одну їжу не потрібно давати два і більше разів на день. Також не рекомендують вживати в одне годування дві рідких або дві густих страви.

Необхідно розмежувати введення первинного прикорму дитині з проведенням планової вакцинації. У період профілактичних щеплень, а також при введенні нових продуктів, організм дитини всі сили кидає на освоєння нових функцій, так що поєднання таких заходів дасть подвійне навантаження на незміцнілий дитячий організм.

Після введення прикорму дітей - штучників потрібно переводити на харчування п'ять разів на день.

Обов'язково періодично пропонуйте дитині чисту воду.

Який продукт вибрати для початку прикорму

У діток на штучному вигодовуванні рідко буває недолік маси тіла, тому при введенні прикорму перевагу віддають овочам. Спочатку пюре готують з одного овоча, це може бути брокколі, гарбуз, цвітна капуста або кабачок. На користь овочів говорять ще й такі чинники:

- Овочеві страви дуже легко перетравлюються, не викликають утворення газів і не доставляють дитині дискомфортних відчуттів;

- Овочі багаті натуральної клітковиною, цінними мікроелементами, пектинами і вітамінами, які просто необхідні для зростаючих потреб дитячого організму;

- Діти на штучному вигодовуванні досить часто страждають такими неприємними явищами, як зригування, запори, коліки. Введення овочів швидко усуває подібні проблеми;

- Зелені овочі вкрай рідко провокують алергічні реакції;

Якщо у малюка відзначається дефіцитний вага, доцільно починати з круп'яних каш.

Орієнтовна схема для введення прикорму

Однією з головних цілей введення прикорму малюкам на штучному вигодовуванні є заміна годувань адаптованою сумішшю на повноцінне харчування зі звичних продуктів, наближене до дорослого столу. Неминуче виникають питання, як швидко варто прибирати годування сумішшю  в якому порядку слід давати нові продукти. Правильно організоване пригодовування полегшить звикання молодого організму до нових видів їжі і задовольнить зростаючі потреби в поживних речовинах. Виходячи з численних спостережень за дітьми до року, що перебувають на штучному вигодовуванні, розроблений наступний порядок введення прикорму:

- Овочеве пюре;

- Каша;

- Фрукти;

- Сир;

- Яєчний жовток;

- М'ясне пюре;

- Риба.

Прикорм - овочі

Першими в меню вводять овочі. Знайомити дітей з овочевим пюре слід з однієї ложки в годування, наступне за ранковим. Зазвичай це 10 - годинний прийом їжі. Після ложки прикорму потрібно догодувати дитину адаптованою молочною сумішшю в звичному кількості. Якщо не спостерігається висипань на шкірі або розладів травлення, в наступний день потрібно дати дві чайні ложки такого ж овочевого пюре і після нього продовжити вигодовування сумішшю. Контролюйте порцію з'їдженої суміші - її кількість потрібно зменшувати на обсяг введеного прикорму!

Тепер кожен наступний день збільшуйте кількість овочевого пюре приблизно в два рази, вийде, що через два дні вже даєте 30 г овочів, на четвертий - 60 г і далі за таким самим планом. Через шість днів розмір порції буде близько 150 г, цього достатньо для заміни одного годування, при цьому штучною сумішшю догодовувати не потрібно.

Поступово розширюйте склад овочів. Наприклад, можна розбавити вже знайоме кабачкове пюре ложечкою пюре з цвітної капусти, поступово збільшуючи її частку. Так само чиніть їм і з іншими овочами, як правило, до нових видів овочів дитина звикає досить швидко, і вже через місяць ви зможе давати блюдо з 3 - 5 видів овочів.

У овочеве пюре починайте додавати кілька крапельок рослинної олії, це може бути соняшникова, кукурудзяна або оливкова олія хорошої якості. Додатково підсолювати готові овочеві страви не варто.

Помідори, морква і буряк у зв'язку з їх високою алергенність слід давати після семи місяців. По досягненні восьми місяців можна обережно вводити бобові. У них значна кількість грубих волокон і є цукор, що викликають газоутворення і роздратування чутливої ​​слизової оболонки дитячого кишечника. Часник і цибуля багаті ефірними маслами, агресивно діють на ніжну слизову шлунка, тому їх краще давати після дев'яти місяців.

Можна використовувати промислово приготовлені дитячі консерви, зручно розфасовані в порційні баночки, або готувати овочеві пюре самостійно. Якщо ви вирішили робити пюре самі, використовуйте для цього пароварку для більшого збереження вітамінів. Готувати можна свіжі або заморожені овочі. Зварені овочі протирайте через сито, або скористайтеся блендером для досягнення однорідної консистенції. Не рекомендують повторний розігрів готової їжі.

Прикорм - каша

Приблизно через один місяць після початку прикорму продовжуйте давати пюре з овочів у 10-годинне годування, при цьому прийшла пора замінювати друге із вигодовувань - після денного сну. Наступною стравою зазвичай вводиться каша. Вибирайте кукурудзяну, рисову або гречану крупу, вони не містять білок глютен, який досить часто викликає алергічні реакції.

Збільшувати порцію каші потрібно за тим же принципом, що і овочі - починаючи з однієї ложки і догодовуючи сумішшю, до кінця тижня замінити кашею друге годування при відсутності проявів алергії і розладів травлення.

Спочатку вводите по черзі зазначені безглютенові крупи, по досягненні малюком віку 8 місяців можна пробувати вівсяну, пшоняну, пшеничну каші.

Дуже зручні готові сухі розчинні каші, що вимагають розведення в зазначеній кількості теплої води. Промислові каші мають збалансований склад, містять необхідні вітаміни, що гарантує їх користь і безпеку для малюків на штучному і природному вигодовуванні.

Також можна самостійно готувати каші, для цього попередньо крупу потрібно пропустити через кавомолку. Варити подрібнену крупу спочатку потрібно на воді або додаючи адаптовану штучну суміш, і тільки ближче до року можна починати варити на коров'ячому молоці.

Чи потрібно в кашу додавати цукор і вершкове масло? З приводу цукру педіатри та дієтологи дотримуються тієї позиції, що чим пізніше дитина стане їсти солодку їжу, тим краще. Але якщо раптом малюк відмовляється вживати несолодку кашу, можна трішки покласти цукрового піску. Вершкове масло по кілька грам можна додавати з початку введення каші.

Прикорм - сир

Наступним продуктом, що вводиться дітям на штучному вигодовуванні може стати сир, багатий білком і амінокислотами, солями фосфору і кальцію. Сир також вводять поступово після 6 місяців, при цьому максимальний обсяг не повинен переступати позначку в 50 грам, а в значно більшій кількості сир може спровокувати дисфункцію незрілих нирок малюка і викликати алергію.

Окрім дотримання вікових норм, при введенні сиру неодмінно потрібно враховувати загальний фізичний стан дитини. Одним з орієнтирів є розмір тім'ячка - якщо велике тім'ячко швидко заростає, то прикорм сиром потрібно або відкласти, або давати в мінімальних кількостях.

Сир можна брати готовий дитячий в магазині або за рецептом на молочній кухні, а можна приготувати самим. Користуються популярність кілька рецептів :

- В один літр закипаючого молока вилити 2 столові ложки свіжовичавленого лимонного соку, перемішати і відкинути на сито. Виходить приблизно 30-40 грам найніжнішого сирка;

- Для отримання порції кальцинованого сиру в один літр киплячого молока влити ампулу хлористого кальцію (препарат можна купити в аптеці у вільному продажу), перемішати і процідити.

- Пакет кефіру об'ємом 0,5 літра перелити у вогнетривкий посуд, який поставити в каструлю з водою, варити 15-20 хвилин. Після цього процідити;

- Пакет кефіру помістити в морозильну камеру на 10-12 годин, після цього дістати, вийняти з пакета на сито з шаром марлі і розколоти за допомогою ножа не невеликі шматочки. Залишити в холодильнику для повного розморожування, при цьому сироватка стікає вниз і на марлі залишається дуже ніжний і смачний сир.

Сирок дитині ви можете давати в натуральному вигляді або доповнити пюре з фруктів. Така страва замінює третє годування, в основному це прийом їжі перед нічним сном.

Прикорм - фрукти

Прикорм дитини на штучному вигодовуванні
Фрукти дитині вводять після 6 місяців, використовуючи готові промислові консерви або самостійно подрібнюючи свіжі фрукти до однорідного стану. Для початку запропонуйте дитині зелені яблука і стиглі груші, потім дайте спробувати банан. Цитрусові бажано вводити у віці близько року через високу ймовірність алергічної реакції, екзотичні фрукти дітям до трьох років давати не рекомендують.

Ягоди потрібно вводити вкрай обережно і в мінімальних дозах, рекомендована кількість - одна ягода на один рік життя. Якщо алергічних проявів не спостерігається - можна давати відразу кілька ягід.

Фрукти не замінюють дитині ні одне з годувань, їх дають додатково до сиру, каші або як перекус між основними прийомами їжі.

Прикорм - жовток

Якщо у батьків немає алергії на яєчний жовток, дитині на штучному вигодовуванні вперше дають жовток курячого яйця у віці семи місяців. Для вживання варений жовток розтирають до однорідності і малу кількість змішують з овочевим пюре або з адаптованою молочною сумішшю, плавно збільшуючи дозування до половини одного жовтка в прийом їжі.

Прикорм - м'ясо і риба

Пюре з м'яса рекомендують ввести в раціон дитини в 7,5 місяців. Добре починати з дієтичного м'яса кролика, курки та індички, а після 8 місяців пропонувати нежирну свинину і яловичину. Перший час м'ясне пюре потрібно робити гомогенним і однорідним, після 9 місяців допускається наявність невеликих шматочків, кількість яких планомірно збільшують і до року замінюють пюре фрикадельками і котлетами на пару. М'ясне пюре дають як самостійну страву або в поєднанні з різними овочами.

Морську рибу білих сортів (хек, морський окунь, тріска, скумбрія) починають давати дитині замість м'яса після 8 місяців. До того моменту діти зазвичай вже вміють непогано жувати, тому ніжне філе риби можна не доводити до пюреподібного стану, досить розділити на окремі пластини і ретельно очистити від кісток.

Проблеми при введенні прикорму дитині на штучному вигодовуванні

Не завжди розширення раціону дитини проходить гладко і без перешкод, тим не менш, вони не повинні вас лякати. Розглянемо найбільш часті проблеми.

Дитина не може проковтнути пропоновану їжу, спрацьовує блювотний рефлекс. У цьому випадку потрібно продовжити вигодовування штучною сумішшю. Через пару тижнів повторіть спробу, дочекайтеся безперешкодного ковтання запропонованої їжі. Не потрібно в цей час давати з пляшечки дуже рідку їжу.

Якщо на будь-якому з етапів зміни харчування у дитини з'явилася алергічна реакція або розлад травлення, потрібно прибрати з раціону останні введені продукти, також не давати нові мінімум два тижні. Якщо після закінчення цього часу прояви алергії пройшли, можна вводити інші продукти, крім тих, на які була реакція.

Якщо дитина опирається їсти який-небудь продукт, не можна наполягати і примушувати. Почніть вводити іншу страву або вид продукту, через певний час спробуйте знову запропонувати колишній продукт.

Діти за своєю природою консерватори і не дуже охоче приймають нові продукти. Не буде шкоди, якщо період адаптації займе не один, а три тижні або більше. Головне - бажання малюка і готовність організму до прийняття нової їжі.

На всіх стадіях прикорму потрібно враховувати стан здоров'я дитини і настрій, розширення раціону має бути приємним і корисним. Введення нового харчування зовсім не означає повну відмову від штучної суміші, вигодовування адаптованим молоком в раціоні дитини до року має бути обов'язково присутнім.
Категорія: Немовлята | Додав: Vik (28.04.2014)
Переглядів: 14105 | Теги: послідовність, прикорм дитини на штучному вигодову, з чого починати прикорм, коли давати прикорм, прикорм, прикорм дитини, штучне вигодовування | Рейтинг: 0.0/0

Схожі статті:
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Форма входу

Пошук

Меню сайту

Випадкова цитата

Щоб добратися до витоків, треба плисти проти течії.

Наше опитування

Спілкуючись з російськомовною людиною, яка володіє українсьою мовою, Ви:
Всього відповідей: 387

Друзі сайту

Молитва - могутній засіб спасіння! Вивчення іспанської мови онлайн - українською
Сайт про Мексику
Travel Ukraine В 1 клас - навчальні матеріали для початкової школи

Наша кнопка

Небо - український християнський сайт

Статистика