Остеохондроз призводить до руйнування хрящової тканини в міжхребцевих дисках. Поступово диски розшаровуються і деформуються. Нерідко це призводить до затискання спинного мозку або нервових корінців. Сьогодні остеохондроз «помолодшав» і вже, починаючи від 25 років зустрічаються люди з даним захворюванням.
Кожен з нас час від часу відчуває напругу в області спини і шиї. Якщо це відбувається часто і приносить біль при повороті голови, кашлі, сміху, то звернення до лікаря не варто відкладати на далеке майбутнє. Часто подібні симптоми говорять про шийний остеохондроз.
Через те, що шийний відділ нашого хребта завжди працює - утримує голову, то міжхребетні диски деформуються, що й дає больові відчуття. Нерідко з'являється хрускіт при русі головою і судинні порушення.
Симптоми остеохондрозу
Симптоми, на які варто звернути увагу:
біль в області шиї, лопаток, плечей, грудній клітці, пальців рук;
запаморочення, головний біль, шум у вухах, зниження зору;
скуті рухи тулуба;
оніміння кистей і пальців рук;
непритомність, нудота і блювота;
біль у язику та горлі;
порушення сну, тривожність, перевтома.
Профілактика остеохондрозу
Намагайтеся якомога менше перевантажувати поперековий відділ хребта.
Якщо доводиться довго стояти, поставте одну ногу позаду іншої, стопи утворюють кут в 40о-45о, вага тіла більше доводиться на «задню» ногу, обидві ноги прямі. Ця поза особливо корисна для профілактики болю в попереку.
Піднімаючи тяжкості, треба присідати, а не нахилятися, спину і голову тримати рівно. Вантаж брати двома руками і спокійно підніматися за рахунок зусиль ніг.
Введіть практику присідання в повсякденне життя - це хороша вправа.
Висота стільця, на якому сидите, повинна відповідати довжині гомілки - щоб нога впиралася в підлогу, а спина була рівною. Нахиляючись вперед (читаючи, друкуючи та ін), згинайтеся в тазостегновому суглобі, щоб спина залишалася прямою.
За кермом автомобіля сидіть без напруги, голову тримайте прямо, спина спирається на спинку сидіння. Якщо ви подовгу за кермом, періодично виходьте з машини, добре потягніться, потім зробіть вправи: нахили, присідання, повороти. Якщо є можливість, після вправ полежте на спині 5-10 хв., зігнувши ноги в колінах.
При перегляді телевізора частіше міняйте позу, вставайте і потягуйтеся. Взагалі візьміть за правило, через кожні 40-50 хв. сидіння вставати і потягуватись, витягаючи руки вгору, а потім нахил вперед з торканням підлоги руками (піднімаючись з нахилу, по черзі випрямляйте поперек, грудний відділ, шию і голову).
Напруга очей викликає рефлекторне напруження м'язів шиї і далі по ланцюжку всіх відділів хребта. Тому, особливо при роботі за комп'ютером, давайте очам відпочинок, практикуйте пальмінг.
Домашні справи робіть з оптимальним положенням тіла, щоб не перевантажувати хребет.
Важку ношу носіть в обох руках, рівномірно розділивши вагу (але краще, щоб руки були вільними, а вантаж в рюкзаку). Не можна, тримаючи тяжкість, робити різкі рухи. Для перенесення вантажів на великі відстані використовуйте рюкзак з лямками на поясі.
Спати краще на напівжорсткому ліжку, щоб тіло зберігало фізіологічні вигини.
Методи лікування:
лікувальна гімнастика,
вправи на розслаблення,
танцетерапія,
самомасаж.
Займатися краще 2 рази на день: вранці і ввечері. Дуже ефективно плавання, особливо на спині. Мануальна терапія - хороший допоміжний метод, але тільки в руках чуйного професіонала. У будь-якому випадку - стійкий ефект залежить тільки від власних зусиль.
Спочатку можливе загострення остеохондрозу у вигляді хворобливості, викликане незвичним для м'язів навантаженням і зміною положення хребців. Продовжуйте обережно займатися, прислухаючись до свого тіла.