Небо  християнський український сайт для батьків і дітей

П`ятниця, 26.04.2024, 14:43

Мобільна версія сайту Небо

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

 
 

Головна » Статті » Для дітей і про дітей » Немовлята

Прикорм дитини на грудному вигодовуванні
Найперший рік життя - відповідальний і непростий період в житті батьків, особливо якщо це їх первісток. Безсонні ночі, тривоги, хвилювання. Палке бажання все зробити правильно і ні в якому разі не нашкодити крихітному і беззахисному маляті.

З кожним днем мама і тато набувають навички поводження зі своїм малюком і відчувають себе більш впевнено. Немовля із задоволенням смокче мамині груди, отримуючи при цьому все необхідне для росту і нормального розвитку. Нормально додає у вазі і зростанні, посміхається першою беззубою посмішкою і все начебто добре. Але до трьох місяців проблема харчування крихти виходить на перший план. Матусі починають пропонувати вводити прикорм. Ось тоді і починається головний біль молодих батьків. Одні знайомі кажуть, що якщо у мами достатньо молока, а дитина сита і здорова, то не варто починати прикорм так рано. Інші стверджують, що це життєво необхідно для нормального, повноцінного розвитку вашого малюка.

Та що там думка дилетантів, якщо навіть дипломовані педіатри не можуть виробити чіткого визначення, що ж це таке - прикорм? В які терміни його починати, з яких продуктів і в якій послідовності.

Єдине, з чим згодні всі, це те, що він необхідний для зростаючого організму. Як би не було цінне материнське молоко, прикорм насичує дитину всім важливим і потрібним для повноцінного розвитку, будучи перехідним моментом дорослішання малюка.

Отже, разом з вашим педіатром ви вирішили починати прикорм своєї крихітки. Начебто, нічого складного в цьому немає. Спеціалізовані магазини пропонують дитяче харчування у величезному асортименті і для будь-якого віку. Можна купити баночку готового харчування і нагодувати своє чадо. А з чого починати? Що має бути спочатку - овочі чи фрукти? Сік або пюре? А, якщо сік, то який і з якої кількості треба починати?

Жодна молода мама, якщо тільки вона не дипломований фахівець з харчування, не відповість з повною упевненістю на всі ці питання.

Адже навіть педіатри не можуть прийти до єдиної думки, що можна вважати повноцінним прикормом. У Європі прикормом вважають тільки таку їжу, яку можна згодовувати з ложечки. Це густі пюре, овочеві або фруктові. У російських педіатрів інша думка. Вони називають прикормом будь-які молочні і кисломолочні продукти, які отримує малюк крім основного вигодовування.

Отже, прикорм - це харчування, яким поступово замінюють грудне молоко. Крім рідких продуктів, малюк повинен отримувати різноманітні харчові добавки, які роблять харчування корисним і збалансованим. До таких добавок російські фахівці відносять жовток, сир, овочі та фрукти, вершкове і рослинне масло. Ці харчові добавки є компонентами дієтичного харчування і доповнюють материнське молоко.

Коли вводити додаткову їжу немовляті

Дуже складно визначити конкретні терміни. Одні вважають, що починати потрібно з трьох місяців. Інші дотримуються тієї думки, що не варто квапити події, так як ранній прикорм може негативно позначитися на здоров'ї дитини.

Численні проведені дослідження складу жіночого молока довели, що після п'яти місяців годування дитини в материнському молоці поживних і корисних речовин стає значно менше, і зростаючому організму дитини їх не вистачає в необхідній кількості. Тому педіатри радять вводити в раціон малюка овочеві і фруктові соки приблизно після трьох місяців. Ці соки не є прикормом, але сприяють адаптації організму для прийому іншої їжі, крім материнського молока.

І, тим не менш, поспішати не варто, гострої необхідності в цьому немає. Якщо у годуючої мами немає проблем зі здоров'ям, достатня кількість молока, у дитини немає ніяких відхилень у фізичному і психічному розвитку, то до півроку дитина може без шкоди для розвитку організму залишатися тільки на грудному вигодовуванні і ніяких додаткових добавок до грудного молока не потрібно.

Також варто обмежити знайомство з новою їжею, якщо у дитини проявляються, хоч найменші натяки на алергію. У такому випадку навіть найкорисніші соки не бажане приймати раніше півроку. Те ж саме відноситься до овочевих пюре і каш.

Небезпечним наслідком раннього прикорму може бути розвиток харчової алергії, що призведе до ослаблення всього організму. Це може порушити нормальний процес вигодовування - дитина перестає нормально смоктати, що відбивається, в свою чергу, на кількості виробленого молока. Виходить своєрідне замкнене коло.

Такої ситуації можна благополучно уникнути, якщо не проявляти зайву квапливість. Але й надто зволікати з прийомом нового виду їжі не дуже корисно. Якщо введення нового продукту відбулося пізно, у малюка будуть спостерігатися відставання в розвитку травлення і навичок харчування. Для нормальної роботи шлунково-кишкового тракту в майбутньому дитина в віці півроку повинна вміти не тільки ковтати, але відкушувати і пережовувати їжу. Значить, краще, щоб до півроку, малюк отримував соки, фруктові або овочеві пюре.

І все-таки, як не помилитися у такому важливому питанні? Не можна сказати прикорму однозначне "так", а й категоричне "ні" теж буде невірно. Слід виходити з того, що у кожного малюка свої терміни знайомства з їжею. Насамперед, треба проаналізувати стан свого малюка, прислухатися до своєї інтуїції. Хоча є певні параметри і на них варто звернути увагу.

Нові продукти можна вводити, якщо:
  • малюк може впевнено сидіти,
  • він здатний добре тримати і повертати голівку,
  • його вага більше 6 кг,
  • в день він випиває приблизно 900 мл материнського молока, але явно залишається голодним після грудного годування.

Якщо ваш малюк реагує на нову їжу висипаннями алергічного характеру, розладом травлення, будь-якими іншими недугами, краще не годувати дитя насильно, а звернутися до досвідченого педіатра.

Чим годувати малюка

Починати необхідно з фруктових соків. Вони добре засвоюються і не провокують негативних реакцій ні шлунка, ні кишечника. Простіше кажучи, ні пронос, ні блювота не супроводжують нормальну реакцію організму на нову їжу. Орієнтовно, сік починають давати в п'ять місяців. Зелені яблука від вітчизняних виробників - ось найбільш безпечні фрукти для першого соку вашого малюка. Можна також давати і морквяний сік. Починають з 1-2 чайних ложок на тиждень. Якщо все пройшло добре, то кількість доводять до 50 мл на тиждень. Не варто перевищувати цю норму, навіть якщо дитина випиває її з великим задоволенням.

Через один або два тижні ви можете запропонувати малюкові ще один вид соку - банановий або грушевий. Далі можуть йти персиковий, абрикосовий або сливовий. В останню чергу слід пробувати сік з чорної смородини та вишні. Не рекомендують малюкам соки цитрусових, малиновий, томатний, полуничний, бо вони потенційні алергени і можуть викликати сильну алергію.

Коли організм дитини звик до регулярного прийому фруктових соків, переходять до фруктових і овочевих пюре. Приблизний вік дитини - близько півроку, за умови, що вона здорова.

Першим дієтологи радять яблучне пюре без цукру, бананове, кабачкове і з цвітної капусти. У всіх цих овочів і фруктів низька алергенність і хороша засвоюваність організмом.

Давши на освоєння цих страв дитині приблизно два чи три тижні, можна перейти до картопляного пюре. Наступним можна порекомендувати пюре з моркви, стручкової квасолі, зеленого горошку. Після декількох тижнів прикорму овочевим пюре, можна одне годування грудьми повністю замінити.

Найтрадиційніше і поширене підгодовування у вигляді рідкої каші не бажане починати раніше, ніж дитині виповниться півроку. Хоча тут теж все може бути дуже індивідуально. Іноді кашу, як дієтичне харчування, можуть призначити і раніше півроку. Це можуть бути рисова або гречана каша. Ці злаки не містять глютену.

Приблизно в той же час, що і кашу, малюк починає отримувати сир. Знежирений сир змішують з пюре овочевим або фруктовим і по 1 чайній ложці починають прикорм, поступово доводячи його кількість до 50 г на день. Більша кількість сиру не бажана, щоб не перевантажувати нирки. Зазвичай, малюки їдять такий мікс із задоволенням і без жодних алергічних проявів.

Яєчний жовток можна давати тільки з 8 місяців і лише за умови, що у дитини немає алергії. Якщо раніше молодій матусі обов'язково рекомендували яєчний жовток як профілактику анемії, то зараз багато спеціальних препаратів більш сучасних, які є ефективними профілактичними засобами і не дадуть небезпечних алергічних реакцій.

Після 8 місяців малюку можна давати кефір і кисломолочні продукти без цукру.

У малюків, які перебувають на штучному вигодовуванні, прикорм починається трохи раніше, приблизно на 2 тижні, а в іншому він нічим не відрізняється від прикорму малюків, які перебувають на грудному вигодовуванні. Вирішальне слово про терміни початку знайомства з новою їжею залишається за батьками. Вони краще, ніж будь-хто, знають свого малюка, перебувають з ним постійно поруч, люблять його і бажають тільки добра. Ніхто не може насильно змушувати починати прикорм, якщо батькам здається, що цього робити не варто. Материнська інтуїція і чуття завжди підкажуть, що для дитини краще і коли.

Але варто прислухатися до розумних порад фахівців і зробити правильні висновки.

Існує кілька загальних рекомендацій з харчування дітей раннього віку:

Прикорм можна починати, якщо дитина абсолютно здорова.

Не починають експерименти з їжею під час профілактичних щеплень. Бажано, щоб за тиждень і протягом наступної після вакцинації тижня, режим харчування малюка не змінювався. Якщо проявиться алергічна реакція, то не буде потреби гадати, від чого це відбулося і не буде необхідності піддавати дитину зайвим медичним маніпуляціям для встановлення справжньої причини.

Не можна починати вводити нові продукти під час літньої спеки, коли дитячий організм відчуває стрес від високої температури, крім того важко зберегти необхідну свіжість продуктів прикорму.

Починати пробувати нові продукти треба поступово, маленькими дозами і строго відслідковувати будь-які зміни поведінки, шкірних покривів, роботи шлунка і травлення. Будь-яка, навіть найменша алергічна реакція, повинна накласти "табу" на продукт прикорму, яким би корисним він не був. Можна спробувати повернутися до нього через якийсь час.

Знизити ймовірність алергічних проявів допоможе страва з якогось одного виду фруктів або овочів. Те ж саме і з кашами. Спочатку тільки гречана, потім тільки рисова, або навпаки. Суворо дотримуватися періоду адаптації до нової їжі.

Існує кілька сучасних методик або напрямів по прикорму діток

Дуже цікавий принцип педагогічного прикорму. Дитину садять до загального столу в спеціальному стільчику або тримають на руках. Дитина звикає до процесу їжі і поступово виявляє інтерес до якогось продукту. Батьки пропонують їй крихітну, буквально мікроскопічну дозу вподобаної страви і дозволяють покласти її в рот. Батьки уважно спостерігають за процесом дегустації і приходять на допомогу при необхідності. Для таких проб продукти не подрібнюють, просто доза розміром з горошину або буквально крапля.

Такий підхід закладається в свідомість дитини і підкріплюється смаковими відчуттями, відчуттям цінності сім'ї і сімейних традицій. Звичайно, є небезпека, що деяким стравам дитина буде віддавати перевагу, а інші потраплять в категорію "нелюбимих". Щоб такого не сталося, меню має бути різноманітним, їжа не тільки смачна, але, перш за все, корисна.

І не варто забувати, що навіть самі модні і передові теорії повинні бути розумними в першу чергу. Копчена ковбаса і солона риба не можуть бути прийнятним харчуванням для дитини на грудному вигодовуванні.

Прикорм дитини на грудному вигодовуванні
Набагато більше прихильників "вітчизняної схеми прикорму". Звичайний, традиційний спосіб введення в раціон малюка "дорослої" їжі, починається з соків і овочів. Поступово додається сир, яйця, риба, м'ясо. Дуже великий вибір готового дитячого харчування, що полегшує мамам життя, а малюк отримує повноцінний прикорм.

І, мабуть, найголовніше. Не відмовляйтеся повністю від грудного вигодовування, навіть якщо малюк добре їсть нову їжу. Адже в перший рік свого життя дитина, насамперед, потребує материнського молока. Воно унікальне, повноцінно його не зможе замінити жоден навіть найкорисніший продукт!

Особливості їжі для дитини на грудному вигодовуванні

Як будь турботливий і люблячий батько, ви хочете дати дитині тільки найкраще, корисне і якісне. Це відноситься і до харчування крихти, але ви повинні розуміти, що по відношенню до немовляти "правильне харчування" має свої особливості. Щоб не нашкодити малюкові, давайте розглянемо і запам'ятаємо їх.

Отже, яка ж їжа корисна нашим янголяткам, приготована на пару або відварена. Ті овочі, які ви готуєте на пару, або відварені в маленькій кількості води, дуже корисні і насичені смаком і мають ніжну консистенцію. Крім того, приготована таким чином їжа зберігає більше вітамінів. Не надумайте давати крихті щось підсмажене, навіть супову або борщову заправку.

Ніякого цукру і солі. З самого початку необхідно привчати малюка до природного смаку продуктів, тому цукор і сіль не треба додавати в натуральні продукти. Єдине, можна в суп або пюре додати трішки рослинної олії. Починати підсолення дитячих страв можете з повною упевненістю ближче до року, використовуйте тільки йодовану сіль.

Якщо говорити про напої, то киселі і кислі компоти можна підсолодити за допомогою натурального виноградного цукру або меду - тільки за умови, що ваш малюк не має на нього алергію.

Протерта їжа. У той період, коли ви починаєте вводити прикорм, ваша дитина має тільки 1-2 зубчика, тому самостійно жувати вона ще не може. Щоб вона не подавилася їжу обов'язково необхідно перетирати до стану пюре. А вже, коли малюкові стукне 8-9 місяців, їжу можна просто придушити виделкою. А до року - давати їжу порізану кубиками.

Тільки найсвіжіше. Щоб годувати дитину лише корисною їжею із збереженням її корисних властивостей, готувати бажано на один прийом їжі. Не надумайте давати дитині те, що вона не захотів з'їсти зараз, мовляв: "потім доїсть". І природно, ніколи не готуйте з вечора те, що вона буде їсти завтра.

Запивати їжу чи ні? За порадами дієтологів, безпосередньо під час їжі пити не можна, а от хвилин через 10-15 після неї можна дати малюкові компотик, соку або просту водичку. Тому, щоб не дражнити крихітку, не ставте відразу все на стіл. Робіть це по черзі. Також намагайтеся з самого раннього віку привчати дитину до чашки, поменше давайте пити з пляшечки. Благо, вибір чашок, що не проливаються, з зручним носиком, великий, а для діток старших можна брати моделі з трубочкою.

Хочеться вірити, що ці поради вам знадобляться і страшне слово "прикорм" стане для вас не таким страшним. І ви зможете відмінно поєднувати грудне вигодовування і "дорослу їжу" для своєї дитини. Успіхів!
Категорія: Немовлята | Додав: Vik (27.04.2014)
Переглядів: 4591 | Коментарі: 1 | Теги: прикорм немовлятам, коли давати прикорм, немовля, прикорм, прикорм дитини на грудному вигодову, прикорм грудній дитині, прикорм при гв, грудничок | Рейтинг: 0.0/0

Схожі статті:
Всього коментарів: 1
1 maria-anna  
ВООЗ, європейські педіатри, та навіть Комаровський наполягають на введенні прикорму не раніше як у 6 місяців, незалежно від типу годування дитини. Перегляньте ваші рекомендації

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Форма входу

Пошук

Меню сайту

Випадкова цитата

Життя - це те, що з вами стається саме тоді, коли у вас зовсім інші плани.
Джон Леннон

Наше опитування

Ви віддаєте перевагу - жити в селі чи в місті?
Всього відповідей: 266

Друзі сайту

Молитва - могутній засіб спасіння! Вивчення іспанської мови онлайн - українською
Сайт про Мексику
Travel Ukraine В 1 клас - навчальні матеріали для початкової школи

Наша кнопка

Небо - український християнський сайт

Статистика