Небо  християнський український сайт для батьків і дітей

Четвер, 28.03.2024, 14:55

Мобільна версія сайту Небо

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

 
 

Головна » Статті » Для дітей і про дітей » Виховання

Дитина боїться темряви, лікарів, Баби-Яги: що робити? Страхи у дітей

Дитина боїться темряви, лікарів, Баби-Яги: що робити? Страхи у дітей

Страх — це природна емоція, властива всім людям, така ж як радість, здивування, захоплення. Дитячі страхи обумовлені віковими особливостями дитячої психіки і, як правило, по мірі дорослішання дитини проходять без сліду. Але іноді вони призводять до того, що у дитини змінюється поведінка: вона стає невпевненою у собі, надміру тривожною і нездатною до гармонійної взаємодії із зовнішнім світом.

Причини дитячих страхів

Причини дитячих страхів

  1. Зайва тривожність батьків. Самі батьки мають безліч страхів, і ці страхи передаються дитині. Іноді діти можуть звикнути до підвищеної тривожності батьків та сприймати її як фон, не більше. Але частіше відбувається по-іншому, і у тривожних батьків виростають тривожні діти.
  2. Гіперопіка. Бажання батьків захистити дитину від всіх проблем заважає їй розвиватися і, як наслідок, призводить до зайвої тривожності і появі страхів. В цьому відношенні особливо вразливі єдині діти в родині.
  3. Залякування. Напевно вам доводилося чути, як деякі батьки кажуть: «Не будеш слухатися, я тебе Бабі-язі віддам». Найцікавіше, що потім ці батьки можуть щиро дивуватися, звідки у дитини кошмари.
  4. Обстановка в сім'ї. Діти, що ростуть у сім'ях, де виникають конфлікти між батьком і матір'ю, і в сім'ях, де батьки багато працюють і активно беруть участь у громадському житті на шкоду родині, більше схильні до страхів.
  5. Неувага. У групі ризику-діти, надані самі собі, позбавлені батьківської уваги.
  6. Травмуючі ситуації. Переляк, який пережила дитина, може стати причиною появи страху. Наприклад, навіть невелика собака своїм гавкотом може налякати дитину так, що вона буде боятися цих тварин багато років.
І все ж основна причина дитячих страхів — багата фантазія дітей, саме тому дитячі страхи частіше з'являються у віці 4-6 років, коли розвиток уяви та емоційної сфери різко прискорюється.

Вік дитини та страхи: коли які

Страхи можуть формуватися ще у внутрішньоутробному періоді. Негативні емоції матері провокують викид в кров великої кількості стресових гормонів, які, потрапляючи через плаценту в кров дитини, викликають її занепокоєння.

Наступний період формування страхів — вік до 1 року. До 6 місяців більшість малюків абсолютно спокійно можуть залишатися з татом, бабусею, іншими родичами, навіть з незнайомими їм людьми. Але з 7 місяців дитина вже явно віддає перевагу мамі перед іншими дорослими і відчуває занепокоєння, якщо її немає поруч.

Так званий період сепарації — вік від 7 до 18 місяців — не найкращий час для повернення матері на роботу. Оптимально це зробити після того, як дитині виповниться 18 місяців, коли зменшується занепокоєння від розлуки з мамою.

У 8 місяців з'являється виразний страх чужих людей, з цього моменту важливо обмежити контакти дитини з незнайомими людьми. Зустрічаються випадки, коли страх перед незнайомими людьми зберігся на все життя тільки тому, що дитина у 8 місяців залишилася надовго без матері, наприклад, в лікарні, в оточенні чужих людей.

Від 1 до 3 років — вік, коли дитина відокремлює своє «я» від особистості матері. У цьому віці вона вимагає все більшої самостійності. Якщо надати дитині відносну свободу і дати можливість вибору, то рівень тривожності не буде зростати, відповідно, зменшиться кількість приводів для появи страхів.

Згідно з проведеними дослідженнями основні боязні дітей від 1 до 3 років — це страх несподіваних звуків, уколів, самотності. Через можливі кошмарні сновидіння виникає страх перед засинанням. Якщо в сім'ї панує здоровий мікроклімат, дитині приділяється достатньо часу і дається достатньо самостійності, то такі страхи не сильно виражені і швидко сходять нанівець.

У 4-6 років розвиваються основні дитячі страхи: страх самотності, темряви і замкнутого простору. Темрява лякає дітей своєю невідомістю, дитина боїться чудовиськ, які приходять разом з темрявою. У цьому віці дитина часто просить залишити в спальні ввімкнений нічник, не закривати щільно двері на ніч. Величезне значення набуває спілкування дитини з однолітками. Дитина, що має можливість грати з іншими дітьми, менше схильна до різних страхів.

У віці 6-8 років на перше місце виходить страх смерті або йому подібні: страх загубитися, бути з'їденим ведмедем чи вовком, заразитися і захворіти, боязнь висоти. Дітей можуть переслідувати кошмарні сновидіння, пов'язані з власною смертю або смертю батьків. У цьому віці рекомендується не залишати дітей надовго одних і, якщо можливо, не проводити болючі медичні процедури або операції.

В 9-12 років дитина боїться не виправдати очікування батьків і вчителів, особливо це характерно для дітей з підвищеним рівнем тривожності. З'являється страх бути не таким, як всі, страх стихійних лих, містичних знаків (віра в прикмети). Як і раніше сильний страх втрати батьків. Щоб зменшити рівень тривожності, батьки не повинні порівнювати їх з іншими дітьми, пред'являти завищені вимоги, необхідно заохочувати самостійне виконання шкільних завдань, а не прагнути виконати їх замість дитини.

У підлітковому віці на перше місце виходять: страх зробити щось смішне чи безглузде, страх замкнутого простору. Як правило, фобії передує епізод реальної невдачі, а страх його повторення робить переживання болючими. Сумніви у підлітків можуть виникати з приводу зовнішності, їх здатності подобатися одноліткам протилежної статі. Ці страхи характерні для підлітків, які виросли в сім'ях, де батьки відрізняються надмірною принциповістю і педантичністю, не прощають дітям найменших помилок.

Дитячі страхи: шляхи подолання

Як позбутися дитячих страхів: ігри

Одна з найбільш простих і ефективних ігор — «Хованки». Вона допомагає позбутися страху темряви, самотності, замкнутого простору. Максимальний ефект від гри досягається, якщо грати в темряві.

У грі «Тунель» зі стільців і ковдр робляться тунелі, і діти по черзі намагаються їх подолати. Гра допомагає перемогти страх замкнутого простору.

Гра «Коридор» допомагає подолати страх перед тваринами і раптовим нападом. Діти і дорослі утворюють свого роду коридор, зображуючи собак, що сидять на ланцюгу. Завдання — швидко пробігти по коридору, коли собаки «сплять».

У грі «Купини» на матах розставляються стільці так, щоб дитина одним кроком могла перейти з одного стільця на інший. Мета: дійти по «купинах» до фінішу. Якщо хтось оступився, "впав у воду", піднімається і йде далі.

Після того як всі подолають перешкоду, гра ускладнюється. На адресу гравця робляться різкі випади, несподівані напади, але доторкатися до нього не можна. Гра дозволяє подолати страх глибини і невпевненість у власних силах.

Рольові ігри є особливо актуальними, якщо дитина боїться якоїсь тварини, казкового персонажа або когось із людей, наприклад лікаря. Краще, якщо спочатку дитина грає, зображуючи, наприклад, собаку, а дорослий його боїться, потім вони міняються місцями.

Страх темряви та інші: шляхи подолання

Страх тварин або великих комах. Ефективним буде метод поступового звикання. Почати потрібно з картинок із зображенням тварини, якої дитина боїться. Потім, коли картинка вже не здається страшною, можна читати казки про цю тварину. Якщо дитина добре до цього ставиться і не боїться, то наступний етап — м'яка іграшка, наприклад щеня, у разі якщо дитина боїться собак. І нарешті, якщо це можливо, знайомство з реальним цуценям. Важливо не поспішати: якщо гра викликає у дитини негативні емоції, треба на час відмовитися від неї.

Страх лікарів. Подолання страху можна почати з читання та обговорення казки про доктора Айболита. Потім гра, де дорослий стає пацієнтом, а дитина лікарем, потім вони міняються ролями. Перед відвідуванням лікаря, особливо якщо мають бути болючі процедури, не варто брехати дитині, що буде не боляче, краще чесно пояснити їй необхідність процедури, програти її.

Страх темряви. Хороший ефект надають ігри. Мама може сховатися з дитиною під ковдру, наче вони мишки в нірці. Спочатку малюк спробує залишити щілинку, щоб світло проходило, потім звикне грати в повній темряві. Можна урізноманітнити гру в "хованки" таким чином, щоб ховалися не люди, а іграшки, тобто дорослий ховає іграшки в різних кімнатах, в одній з них погашено світло, а дитина повинна їх знайти.

Кошмарні сновидіння і пов'язаний з цим страх засипання. Для подолання цього страху необхідно обмежити перегляд телевізора, ретельно відбирати казки, які ви читаєте дитині: у них не повинно бути страшних сцен. Також ви можете запропонувати дитині намалювати те, що їй приснилося, а потім спалити малюнок.

Боязнь чудовиськ, привидів, монстрів. Насамперед — ігротерапія. Спробуйте подружитися з джерелом страху. Пам'ятаєте мультфільм «Крихітка Єнот»? Не намагайтеся воювати зі страхом, це лише посилить напруження дитини. В крайньому випадку можна використовувати «Чарівний спрей» (флакон з розпилювачем, наповнений водою, на який ви приклеюєте папірець з відповідним написом). Навчіть дитину самоостійно пшикати на вікно (страшна сова), під ліжко (привид, Баба-Яга) і т. д.
Категорія: Виховання | Додав: Vik (30.03.2017)
Переглядів: 1122 | Теги: причини, виховання, поради батькам, гра, боязнь, психологія, дитячі страхи, подолання, страх, ігри | Рейтинг: 0.0/0

Схожі статті:
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Форма входу

Пошук

Меню сайту

Випадкова цитата

Смерть вартує того, щоб жити, а любов вартує того, щоб чекати.
Віктор Цой

Наше опитування

Спілкуючись з російськомовною людиною, яка володіє українсьою мовою, Ви:
Всього відповідей: 384

Друзі сайту

Молитва - могутній засіб спасіння! Вивчення іспанської мови онлайн - українською
Сайт про Мексику
Travel Ukraine В 1 клас - навчальні матеріали для початкової школи

Наша кнопка

Небо - український християнський сайт

Статистика