РОЗВИВАЮЧІ ІГРИ: 10 ЗАНЯТЬ З ДИТИНОЮ ВІД 0 ДО 3 РОКІВ ПО СИСТЕМІ МОНТЕССОРІ
В цій статті наведемо приклади та ідеї розвиваючих ігор по системі Марії Монтессорі, найвідомішого у всьому світі лікаря і педагога. Отож, будемо займатися з дитиною будь-якого віку вдумливо і з інтересом.
Ігри для немовлят до 1 рочкуСенсорні мішечки для малюків
Головне, на що слід робити ставку у заняттях з дитиною до року – це розвиток її сенсорних відчуттів. Адже діти тільки-тільки починають пізнавати цей світ: на смак, запах, на дотик. Приготуйте мішечки з різної тканини з різними наповнювачами: крупами, гранулами, квасолею і горохом, пінопластом і камінчиками. Нехай немовля торкається їх, поступово осягаючи такі поняття, як шорсткий, гладкий, важкий, легкий, шарудящий і т. д. Нехай таким чином розвиває тактильні відчуття. Хай спробує потарахкати ними, як брязкальцями, розвиваючи слухові рецептори.
Візьміть стару коробку або тенісний м'яч і намалюйте на ній мордочку тварини. На тому місці, де повинен бути рот, проріжте отвір. Тепер беріть різні предмети – квасоля, крупні намистини, макарони – і годуйте свого вихованця. Трохи пізніше можна ускладнити завдання і пограти в їстівне-неїстівне: пояснити дитині, що любить, а що ні його вихованець, і вже годувати його у відповідності з уподобаннями. Це будуть перші навички сортування.
Гру "Шукачі скарбів" люблять всі. Насипте у велику миску або тазик різні дрібні крупи, а в глибину сховайте кілька предметів побільше (дрібних іграшок, черепашок, шишок, каштанів тощо). Завдання – перебираючи в руках крупи шукати ці предмети. Пізніше можна додати до гри сортування (шукати предмети одного якогось кольору) або елементи археології (коли предмети потрібно знайти з допомогою пензлика). Не бійтеся, що дитина порозсипає крупу. Це лише додатковий привід привчити її користуватися совком і віником.
Поки у вашого малюка не з'явилася справжня скарбничка, зробіть йому тренувальну. Проріжте в коробці або пластиковій банці вузький отвір, у який може пролізти лише монетка. Дайте йому ґудзики і монети різного діаметру – нехай збирає. Може, багатства не накопичить, зате досвід і навички отримає дуже важливі.
Прищіпки – недорогий і дуже корисний тренажер для дитини! Якщо до нього додати пластикову тарілку, розкреслену на кольорові сектора, то можна надовго захопити дитину. Нехай причіплює (спочатку просто пробує) їх по колу у відповідності з кольором сектора.
Ігри для дворічних дітей
Вправи для дворічок вже більш цікаві й осмислені, спрямовані на розвиток зорової та моторної координації. Візьміть 4-6 пляшок або банок різних розмірів з кришками (кришки можна зберігати в невеликому контейнері). Спочатку надягайте кришки, що відповідають розміру пляшечок, потім перемішайте кришки і дайте можливість дитині самій підібрати потрібні кришки до пляшок.
Як підготувати руку дитини до письма за допомогою кілограма манки? Розповідаємо! Візьміть піднос і засипте його дно рівним шаром. Дайте дитині паличку або нічого не давайте. Просто покажіть, що можна водити по поверхні крупи і залишати сліди. Дитина не буде переживати через помилки і з задоволенням повторювати за вами написання букв і цифр.
Гра "Підбери пару" має тисячі варіацій. Нам подобається грати в велику прання, закидаючи шкарпетки в пральну машинку, а потім сортуючи їх по парах. Ще дуже здорово підбирати пари по звуку і запаху. Візьміть яйця від кіндер-сюрприза і наповніть їх по парах різними наповнювачами – борошном, горохом, макаронами і т. д. Покладіть в мішок і дайте можливість дитині на слух підбирати пари. Те ж саме можна зробити з ароматними наповнювачами.
Влітку скрізь так багато піску! Треба використовувати це по-макимуму! Накресліть доріжку шириною 3-5 см і попросіть малюка засипати її піском. Брати пісок можна тільки по дрібці!
Зрізані квіти дуже розвивають естетичний смак малюка. Але треба розповісти дитині, як доглядати за рослинами, щоб вони стояли у вазі довше. Спочатку покажіть, як наливати воду у вазу, потім покажіть, як обрізати нижні листя і шматочок стебла, після всіх робіт можна прибрати робоче місце за допомогою губки. Таким чином, малюк і візьме участь в процесі створення затишку. І відпрацює навички різання, витирання, роботи з рідиною.
Ще одне чудове і захоплююче заняття для дитини – збивати крем. Якщо крем з цих продуктів ви поки довірити дитині не хочете або не можете, змішайте шампунь і воду і дайте дитині блендер. Поява піни для неї буде справжнім чаклунством!
На цьому поки все. Це найбільш прості у виконанні, але при цьому дуже ефективні заняття. В цій статті читайте підбірку розвиваючих монтесорі-ігор для старших діточок, 3 – 6 років.
|