Небо  християнський український сайт для батьків і дітей

Середа, 24.04.2024, 14:55

Мобільна версія сайту Небо

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

 
 

Головна » Статті » Духовні питання » Проповіді, науки

Літочислення від створення світу та початок Богослужбового року

Літочислення від створення світу та початок Богослужбового року (православний календар)

14 вересня за новим стилем Православна Церква відзначає новоліття, або початок нового богослужбового року. Згідно з прийнятим у Візантії і допетровської Русі літочисленням, у цьому 2017 році починається 7525 рік від створення світу. Як виникло і потрапило на Русь це літочислення? Як розрахували дату створення світу? Як святкували вересневий новий рік в старовину?

Бог створює світ. Літочислення від створення світу та початок Богослужбового року (православний календар)

19 грудня 1699 року цар Петро I підписав указ "Про писання надалі генваря з 1 числа 1700 року у всіх паперах літа від Різдва Христового, а не від створення світу". Так Росія перейшла на прийняте в Європі числення років, хоча до 1918 року між російським юліанським і європейським григоріанським календарем залишалася постійно зростаюча різниця, яка зараз становить 13 днів, тому і зараз у січні ми, крім офіційного, святкуємо і "старий новий рік". Але наші предки, що жили до Петра І, святкували новий рік 1-го вересня (за новим стилем — 14-го), причому початок літочислення припадав на 5509 рік до нашої ери. Цей календар, разом із старим стилем, до сих пір Православна Церква визнає — саме у вересні починається річний цикл богослужінь.

Як виникло і потрапило на Русь літочислення від створення світу?

Літочислення від створення світу прийшло на Русь з Візантії разом з православ'ям. Причому як на Русі, так і у Візантії початком року в різний час вважалися 1 березня та 1 вересня, через що сучасні історики часто стикаються з плутаниною в літописних датах.

Як розрахували дату створення світу?

Рік створення світу, 5509 до нашої ери, вирахували константинопольські тлумачі Священного Писання в 353 році за наказом імператора Констанція. Поряд з цією ерою існували й інші — римські, олександрійські, єврейські і багато інших, в яких дата створення світу відрізнялася від константинопольської на сотні, а то й тисячі років. Справа в тому, що Біблія не містить точних датувань, і розрахувати час життя Адама можна або за генеалогії, або за пророцтвами. Але в генеалогії слово "син" може означати і далекого нащадка, а пророцтва можуть тлумачитися різними способами. До того ж, у ті часи і не такі віддалені події датувалися неоднозначно. Приміром, загальноприйняту зараз дату Різдва Христового розрахував чернець Діонісій тільки в 525 році.

Візантійці відносили на VI тисячоліття до нашої ери початок історії людства, що не так вже й сильно розходиться з сучасними уявленнями. Археологи датують найбільш ранні розкопки перших цивілізацій, перші міста, про які можна сказати, що вони були побудовані людьми в сучасному розумінні цього слова, VII-IX тисячоліттями до н. е. Так що якщо візантійці і помилялися з віком людської цивілізації, то в межах допустимої для їх часу похибки, а зовсім не на порядки.

Втім, як в середньовічній Візантії, так і на Русі, в повсякденному житті літочислення від сотворіння світу практично не використовувалося. Візантійці, а за ними й русичі, лічили роки від початку правління чергового імператора або князя, або за індиктами — 15-річними періодами, які починалися також 1 вересня.

Так, наступаючий рік вони б назвали 3-м роком правління Л.Кучми, або 1-м індиктом (початок циклу індиктів — це кратні п'ятнадцяти років від створення світу). Рік від створення світу додавався до цього датування тільки в літописах або офіційних документах, і то аж ніяк не завжди — в повсякденному житті номер року в 15-літньому циклі зазвичай не вимагав уточнення, так само, як ми часто говоримо "10-й рік", не уточнюючи, що він 2010-й.

Чому ж першим днем року в лічбі як від створення світу, так і за індиктами, було прийнято 1 вересня? За однією з основних версій, цю дату ввів перший християнський імператор, святий рівноапостольний Костянтин Великий у 312 році, на противагу літочисленню язичницького Риму, в якому новий рік святкували 1 березня (в пам'ять про заснування Риму Ромулом і Ремом). За указом Костянтина 1 вересня, із закінченням основних польових робіт, проводилася оцінка маєтків, визначалися розміри податків. Саме тоді було введено цикл п'ятнадцатиліток-індиктів, який спершу носив прикладний економічний характер.

Проповідь Ісуса Христа в синагозі Втім, традиція святкувати новий рік 1 березня також зберігалася у Візантії до Х, а на Русі — навіть до XV століття.

У день вересневого новоліття Церква згадує наступний євангельський епізод. Христос, повернувшись у Назарет з пустелі, де Його спокушав диявол, прочитав перед присутніми в синагозі пророцтво з книги Ісаї:

"Дух Господній на Мені; бо Він помазав Мене благовіствувати вбогим і послав Мене зціляти розбитих серцем, проповідувати полоненим визволення, сліпим прозріння, відпустити змучених на свободу, проповідувати літо Господнє сприятливе".

Це був початок проповіді Христа перед народом, тому й проводиться аналогія між "літом (роком) Господнім сприятливим" і настанням чергового нового року.

Як святкували вересневий новий рік в старовину?

У Візантії і допетровській Русі існував особливий церковний чин початку року. У містах відбувався урочистий хресний хід на центральну площу. Очолював ходу єпископ. Він освячував воду, вітав і благословляв народ. У Москві XV-XVII століття на це свято збиралося на Іванівській площі до 30 тисяч осіб, до яких виходили з привітаннями цар і патріарх. У 1598 році в день новоліття вінчався на царство Борис Годунов.

Після закінчення святкової служби на Русі було прийнято присвячувати данину початку "літа сприятливого" справам милосердя. Біднякам і вбогим щедро подавали милостиню, віддавали старий одяг і взуття. Бояри і багаті купці влаштовували ситні обіди для малозабезпечених, наділяли народ гостинцями та подарунками, відвідував в'язнів у темницях.
Категорія: Проповіді, науки | Додав: Vik (11.08.2017)
Переглядів: 2658 | Теги: календар, створення світу, вік землі, православний календар, літочислення | Рейтинг: 0.0/0

Схожі статті:
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Форма входу

Пошук

Меню сайту

Випадкова цитата

Життя - це те, що з вами стається саме тоді, коли у вас зовсім інші плани.
Джон Леннон

Наше опитування

Ваші пріоритети
Всього відповідей: 256

Друзі сайту

Молитва - могутній засіб спасіння! Вивчення іспанської мови онлайн - українською
Сайт про Мексику
Travel Ukraine В 1 клас - навчальні матеріали для початкової школи

Наша кнопка

Небо - український християнський сайт

Статистика